Грасрутз в ЄС

Тисячі росіян виходили в останні місяці на мітинги, заявляючи про свою громадянську позицію. Жителі країн ЄС теж борються за розширення можливостей впливу на владу. Скоро у них з’явиться для цього новий інструмент.

Стартує 1 квітня проект “Європейська громадянська ініціатива” (Europaische Burgerinitiative), він дозволить жителям країн-членів Євросоюзу за допомогою громадських кампаній впливати на владу. Рішення про введення подібного інструменту прямої демократії було прописано в 2007 році в Лісабонському договорі, покликаному реформувати Євросоюз.

З моменту старту проекту у пересічних громадян з’явиться можливість ініціювати зміни в Євросоюзі. Детальний керівництво до дії вже вивішено на сайті Єврокомісії. Згідно з ним, від громадської ініціативи до закону – всього лише три кроки.

[stextbox id=”alert” direction=”ltr” shadow=”true” float=”true” align=”right” bcolor=”0a21f4″ big=”true” image=”null”]Після реєстрації проекту в Єврокомісії можна приступати до збору підписів. З цим краще не затягувати – за рік треба заручитися підтримкою мільйона осіб.[/stextbox]Крок 1: Ініціатори змін всіх країн, єднайтеся! Громадянам Євросоюзу, які бажають щось змінити в своїй країні, насамперед варто знайти однодумців в шести інших країн ЄС. Разом вони повинні організувати цивільний комітет і подати в Європейську комісію заявку на його реєстрацію.

Адже в ЄС тільки Єврокомісія має право вносити на розгляд законопроекти, долю яких потім будуть вирішувати в Європарламенті і в Раді Євросоюзу.

Втім, ще до реєстрації громадянського комітету не завадило б перевірити, чи входить розгляд даного питання в компетенції Брюсселя. До таких питань належать, наприклад проекти, пов’язані з митницею або зовнішньою торгівлею. А от проблеми в сфері освіти країни ЄС вирішують самостійно.

Поділ повноважень, часом, відбувається непередбачувано. Наприклад, рішення про заборону куріння в громадських місцях приймається на національному рівні, в той час як заборона реклами куріння був введений Брюсселем.

Громадяни зобов’язані докладно описати свій проект і назвати джерела його фінансування. Необхідно також вказати всіх спонсорів, які пожертвували на реалізацію проекту більше 500 євро на рік.

Крок 2: Збір підписів. Після реєстрації проекту в Єврокомісії можна приступати до збору підписів. З цим краще не затягувати – за рік треба заручитися підтримкою мільйона осіб. При цьому, як підраховано, кожен з тисячі збирачів підписів повинен в середньому збирати по три підписи в день. Прихильники ініціативи повинні не тільки підписатися на її підтримку, а й вказати своє ім’я, адресу, дату народження та громадянство.

При цьому особлива увага приділяється захисту особистих даних – будь-то збір підписів на папері або в інтернеті. До речі, в останньому випадку Європейська комісія надає цивільним активістам спеціальну комп’ютерну програму. Збирати підписи можна і на власній онлайн-платформі, якщо вона відповідає правилам безпеки роботи з особистими даними.

Необхідна кількість підписів має бути зібрано як мінімум в семи різних державах-членах ЄС. Важливо, що в кожній країні воно має бути не менше мінімуму, пропорційного чисельності населення. Наприклад, в Німеччині це 74 000 підписів, а на Мальті – всього 4,5 тисячі.

Зібрані підписи чиновники в цих семи країнах перевірять на справжність.

Крок 3: Слухання в Європарламенті Коли необхідні документи зібрані, їх слід відправити до Єврокомісії. У свою чергу вона вносить законопроект на розгляд Європарламенту та Ради ЄС. Якщо громадянська ініціатива знаходить підтримку у депутатів, то вже через два роки після старту кампанії вона може стати законом.

Дафне Гратволь / Ольга Капустіна

НОВА Європа

Tags: , , ,

This entry was posted on Четвер, квітня 5, 2012 at 11:41 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.