3
Лис

Заплатити за вихід

   Posted by: klimovy4   in Закордон, Статті

Гульнара Карімова
Гульнара Карімова

В ході розслідування фінансових операцій дочки президента Узбекистану Гульнари Карімової спливли сенсаційні факти. МТС і “Вимпелком” загалом заплатили понад $400 млн людям з оточення Карімової. Дана інформація вже викликала занепокоєння одного з акціонерів “Вимпелкому” – норвезького Telenor, пишуть COMNEWS.

Шведське видання Tidningarnas Telegrambyra в ході журналістського розслідування виявило факти співпраці російських телекомунікаційних компаній “Вимпелком” і МТС з людьми з оточення дочки президента Узбекистану Гульнари Карімової. У Швеції вже ведеться розслідування за фактом виплати скандинавської TeliaSonera $320 млн Гібралтарському офшору Takilant, власником якого є колишня голова створеного Карімовою “Дому стилю” Гаяне Авакян.

Виявилося, що “Вимпелком” також платив Takilant. Російська компанія вийшла на ринок Узбекистану в 2006 році, купивши 100% акцій стільникового оператора Unitel. Роком пізніше “Вимпелком” продав 33% акцій офшору з Британських Віргінських островів Freevale Enterprises, який володів 21% Unitel, за $20 млн. У 2009 році “Вимпелком” придбав назад цей пакет вже за $55700000, тобто майже втричі дорожче.

Ім’я свого узбецького партнера “Вимпелком” раніше не розкривав. Однак у документах російської компанії шведські журналісти виявили, що цим партнером був якраз Takilant. Таким чином, офшор, який належить людині з оточення Гульнари Карімової, заробив на операціях з “Вимпелкомом” $35,7 млн.

Крім того, виходить, що партнером “Вимпелкому” був той самий офшор, що допомагав в цій країні її конкурентові – TeliaSonera (власник узбецького оператора Coscom). Представник одного з найбільших акціонерів “Вимпелкома” – норвезький Telenor – заявив виданню Bergensavinsen, що компанія вже направила “Вимпелкому” запит щодо операцій в Узбекистані.

У групі Vimpelcom, в яку зараз входить “Вимпелком”, підтвердили інформацію про співпрацю з Takilant, зазначивши, що нічого незаконного в цьому немає. “Ми зробили дану угоду, тому що нам було необхідно консолідувати акції Unitel, – заявив CNews представник Vimpelcom Боббі Ліч (Bobby Leach). – Зв’язок між Takilant і Карімовою не встановлений, ця компанія належить іншій людині. Ніяких розслідувань щодо нас не проводиться”.

Ще більш масштабним було співробітництво МТС з людьми з оточення дочки узбецького лідера. У 2004 році МТС придбала у неназваного покупця 74% акцій стільникового оператора “Уздунробіта” за $126 млн. На інші 26% акцій МТС уклали опціонні угоди, що дозволяють російській компанії купити, а власникам “Уздунробіта” – продати цю частку. Вважалося, що продавцем була якраз Гульнара Каримова, але доказів цьому до цих пір не було.[stextbox id=”alert” direction=”ltr” shadow=”true” float=”true” align=”right” bcolor=”0a21f4″ big=”true” image=”null”]Вищеописані факти свідчать про те, що всі три найбільших гравця на телекомунікаційному ринку Узбекистану – МТС, “Вимпелком” і TeliaSonera – були вимушені здійснювати виплати людям з оточення Гульнари Карімової. Всього ними було заплачено $ 734 млн, з яких на частку росіян припадає $ 414 млн[/stextbox]

Але у звітах МТС виявилося, що опціон на 26% акцій “Уздунробіта” був укладений з офшором Swisdorn. Ця структура зареєстрована в Гібралтарі за тією ж адресою, що і Takilant. Журналістам Tidningarnas Telegrambyra вдалося отримати документи про те, що власником офшору є соліст узбецької групи Dado Рустам Мадумаров. Він вважається цивільним чоловіком Гульнари Карімової.

Примітно, що спочатку ціна реалізації опціону була встановлена в розмірі $37 млн. Однак у 2006 році, коли підійшов термін реалізації опціону, сторони відсунули його виконання на рік, а також домовилися про переоцінку активу. У 2007 році частка в “Уздунробіта” була викуплена за $250 млн. Таким чином, МТС погодилася переплатити за цей актив майже в 7 разів. Як і у випадку з взаєминами “Вимпелкому” і Takilant, ринковий сенс даної угоди не очевидний. У МТС від коментарів відмовилися.

Вищеописані факти свідчать про те, що всі три найбільших гравця на телекомунікаційному ринку Узбекистану – МТС, “Вимпелком” і TeliaSonera – були вимушені здійснювати виплати людям з оточення Гульнари Карімової. Всього ними було заплачено $ 734 млн, з яких на частку росіян припадає $ 414 млн. Інформація про це так і залишалася б на рівні чуток, якби не конфлікт Карімової з гендиректором узбецької МТС Бекзодом Ахмедовим. У 2009 році швейцарський банк Lombard Odier відмовився відкривати рахунок Takilant, порахувавши, що власник офшору – молода модельєрша Гаяне Авакян – не змогла б сама самостійно заробити такі гроші.

Докладніше про корупцію читайте тут

Тоді банку в якості власника Takilant банку був представлений Ахмедов, що також вважався людиною з найближчого кола дочки узбецького лідера. Маючи доступ до цих рахунків, у 2012 році Ахмедов покинув Узбекистан. Прокуратура республіки оголосила його в міжнародний розшук, після чого влада Швейцарії заморозили рахунки Takilant і заарештувала двох громадян Узбекистану, які намагалися отримати до них доступ. Потім шведська телепрограма Uppdrag Gransking зняла документальний фільм про те, як TeliaSonera через Takilant заплатила Карімовій за вихід в Узбекистан, що змусило почати розслідування і владі цієї країни.

Lobbying.ru

Tags: , , , , , , ,

This entry was posted on Субота, листопада 3, 2012 at 18:43 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.