Ольга Стефанишина з UCAB
Ольга Стефанишина з UCAB

Ось третій коментар від функціонера ІГС “Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні” Ольги Стефанишиної. Раніше тут можна було почитати розмови з Мариною Бучмою (GSK) і захисником прав пацієнтів Євгеном Найштетіком (екс-Pfizer).

Чи не вважає Ваша організація, що приймаючи допомогу від фармкампаній ПО(ПГ) отримує жорсткий конфлікт інтересів? Чому?
– Фінансування, що отримувала наша організація від фармкомпаній, є одними з грантів, що реалізовує ЮКАБ. Це означає, що кожне перерахування коштів здійснюється згідно з конкретним проектом, що має чіткі цілі та завдання, а також згідно з чітко визначеним бюджетом, що затверджується відповідно до внутрішніх процедур організації.[stextbox id=”alert” direction=”ltr” shadow=”true” float=”true” align=”right” bcolor=”0a21f4″ big=”true” image=”null”]З моменту реєстрації ЮКАБу (17 червня 2011 року) до 1 листопада 2012 року, ЮКАБ-ом було реалізовано кілька проектів за підтримки фармкомпаній, згідно стратегічного плану організації на загальну суму фінансової підтримки близько 90 тисяч доларів США[/stextbox]

Усі проекти, що подає на фінансування ЮКАБ до всіх донорських організацій та фармкомпаній, відповідають цілі та місії ЮКАБ. Тобто фармкомпанії жодним чином не можуть впливати і, власне, не впливають на діяльність організації. Проектне фінансування, яке отримує ЮКАБ від фармацевтичних компаній, витрачається переважно на організацію та проведення зустрічей з цими фармкомпаніями, де пацієнти відстоюють своє право на якісне та доступне лікування. Зазвичай, зустріч складається з 2-х частин: навчальної для пацієнтів-членів ЮКАБ та власне зустрічі фармкомпанії з пацієнтами. Ми переконані, що фармацевтичні компанії, які зазвичай активно декларують про свою високу соціальну відповідальність та відкритість до роботи з пацієнтами та готовність підтримувати соціальні програми для пацієнтів, повинні вкладати кошти в реальні та корисні проекти, а не друкувати нікому непотрібні брошури та відеофільми про свою продукцію.

Наша модель роботи з фармкомпаніями – відкритий майданчик переговорів за рахунок фармкомпаній – була запозичена від Європейського КАБ-у (аналогічний орган, що понад десять років працює в Євросоюзі). На цьому майданчику пацієнти відкрито та фахово мають можливість задати свої питання та надати рекомендації фармацевтичним компаніям, що виробляють ліки для них самих від СНІД-у, гепатиту (в майбутньому планується розширення списку захворювань). Саме на цьому майданчику й відбувається діалог з топ-менеджментом фармацевтичних компаній, де пацієнти є рівноправними учасниками дискусії. Більше того, ми вважаємо, що саме той момент, що ці зустрічі фінансуються за рахунок фармацевтичних компаній, є ще більш мотивуючим фактором, який примушує фармацевтичні компанії ставитися до цих заходів зі всією віповідальністю. Крім того, ЮКАБом була розроблена політика щодо роботи з фармкомпаніями, де чітко прописано що жодна з фармкомпаній не має права впливати на формування програми зустрічей. Важливо зазначити, что фінансування фаркомпаній не є єдиним джерелом фінасування нашої організації.

Вас підтримують, наприклад, GSK. Чи можете Ви оприлюднити список ресурсів, які фармкомпанії надали Вашій ПО(ПГ) в 2010-2012 роки?
– З моменту реєстрації ЮКАБу (17 червня 2011 року) до 1 листопада 2012 року, ЮКАБ-ом було реалізовано кілька проектів за підтримки фармкомпаній, згідно стратегічного плану організації на загальну суму фінансової підтримки близько 90 тисяч доларів США. Детальний фінансовий звіт організації буде розміщено на сайті ЮКАБу у лютому 2013 року.

Чи існує конкуренція за ресурси у різних ПО(ПГ) в Україні? Чи конкурують пацієнтські організації за гранти?
– Звичайно існує, як і в будь-якому здоровому середовищі)))

Чи можете навести приклади неетичної поведінки ПО(ПГ) в Україні?
– Ні

Яким взагалі є теперішній стан розвитку ПО(ПГ) в Україні? Яка перспектива? Хвороби росту? Проблеми?
– Пацієнтські організації в основному сфокусовані на наданні прямої допомоги конкретному пацієнту. Тобто збираються гроші шляхом реклами на кожного конкретного хворого, але всіх хворих так не вилікувати. Здебільшого рушійною силою таких організацій є батьки, чиїх дітей торкнулась та чи інша хвороба. Організації, які підходять до вирішення проблеми системно на загальнодержавному рівні, насправді дуже небагато. В Україні є всі можливості для розвитку пацієнтських організацій. На мою думку, важливо об’єднувати зусилля представникам різних захворювань, тому що проблеми у всіх однакові, а разом можна досягнути більшого.

Докладніше про лобізм фармацевтичних компаній читайте тут

В ЮКАБі ми вбачаємо такий пацієнтський майданчик, що через декілька років об’єднає пацієнтів з різних сфер. Це переважно хвороби, які загрожують життю людини – СНІД, онкологія, гепатити, або потребують пожиттєвого лікування: діабет та інші. Також характерною рисою подолання цих хвороб є потреба в контролі з боку держави, де основними точками дотику є адвокатування достатнього фінансування на закупівлю ліків та контроль використання цих державних коштів (участь у тендерах).

Tags: , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Неділя, лютого 10, 2013 at 21:18 and is filed under Київ, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.