Майкл Макфол
Майкл Макфол

Останнім часом багато говорять – і в пресі, і в соціальних мережах, і на мітингах – про громадянське суспільство та неурядові організації, пише посол США в РФ Майкл Макфол для видання “Независимая газета”.

При цьому часто посилаються на становище громадських організацій у Сполучених Штатах. У дусі зміцнення взаєморозуміння між нашими країнами хочу надати інформацію про роль громадських організацій у США.

Американські організації громадянського суспільства існують вже давно – фактично вони з’явилися ще до того, як з’явився уряд Сполучених Штатів. Приїжджі до Америки переселенці займалися самоорганізацією і створювали неурядові організації задовго до того, як Сполучені Штати отримали незалежність.

У своєму видатному двотомному трактаті про американське життя, який був опублікований в 1835-1840 роках і називався “Демократія в Америці”, відомий французький політичний діяч Алексіс де Токвіль відзначив наступне: “Як тільки кілька людей у ​​Сполучених Штатах приходять до якоїсь ідеї, яку вони хочуть просунути, вони починають шукати один одного, і як тільки їм вдається налагодити контакти між собою, вони об’єднуються. Починаючи з цього моменту вони вже не одинаки, а помітна сила, діяльність якої служить прикладом для інших і слова якої будуть почуті”.

На сьогоднішній день в Сполучених Штатах існує близько 1,5 мільйона громадських організацій. Ці незалежні добровільні союзи людей допомагають затвердити індивідуальну свободу, підтримуючи при цьому стійкий громадський порядок. Ми називаємо це “громадянським суспільством”, але цей термін не передає усього розмаїття організацій, всієї динаміки та енергії громадян, які об’єднуються, щоб вирішити якусь соціальну проблему або задовольнити нагальну потребу.

І хоча рух до спільної мети починають незнайомі один одному люди, вони часто виявляються з однієї місцевості, однієї церкви, профспілки, ділового партнерства або молодіжної групи. Вони взаємодіють один з одним, ведуть переговори, розв’язують розбіжності, борються за загальну справу і намагаються переконати суспільство і уряд у своїй правоті – і все це без будь-якого контролю з боку держави. Таким чином, громадянське суспільство через активну діяльність громадян виховує їх єдність і солідарність.

Через неурядові організації американці об’єднуються для вирішення місцевих проблем, таких як безпека дітей на дорогах, зниження рівня злочинності, покращення роботи шкіл (у США питаннями освіти займаються місцеві органи влади), збільшення прозорості в роботі місцевої адміністрації тощо. Громадські організації займаються і загальнонаціональними питаннями, такими як реформа охорони здоров’я або реформа імміграційного законодавства. Деякі американські громадські організації намагаються вирішувати глобальні питання, наприклад, такі організації, як Асоціація за контролем над озброєннями або Глобальний жіночий фонд.

Стратегія і діяльність громадських організацій

Різноманітність стратегій і форм діяльності американських громадських організацій є просто дивним.

Організації надають послуги

[stextbox id=”alert” direction=”ltr” shadow=”true” float=”true” align=”right” bcolor=”0a21f4″ big=”true” image=”null”]Бюджети громадських організацій можуть вимірюватися тисячами доларів, а можуть і мільярдами доларів залежно від їх розмірів та сфери діяльності. Більшість громадських організацій формує свої бюджети в результаті збору коштів. Фінансування громадських організацій надходить з низки джерел: приватних пожертвувань, членських внесків, продажу товарів та послуг і грантів від міжнародних установ або органів влади[/stextbox]Багато громадських організацій в Америці надають соціальні послуги та гуманітарну допомогу американським громадянам. Американський промисловець XIX століття Ендрю Карнегі заснував фонд для відкриття публічних бібліотек по всій території США. Через 100 років цю традицію продовжив Білл Гейтс, який заснував Фонд Гейтса з метою оснащення тисяч публічних бібліотек комп’ютерами та доступом до Інтернету, що зробило сучасні інтернет-технології доступними для мільйонів американців.

Інші громадські організації, такі як американський Червоний Хрест і Армія порятунку, спрямовують свої зусилля на усунення наслідків стихійних лих і надання гуманітарної допомоги. Такі організації часто підтримуються різними церковними організаціями по всій Америці. Надаючи жертвам домашнього насильства різноманітні послуги і притулок, Національна гаряча лінія для жертв домашнього насильства є ще одним прикладом організації, яка надає допомогу безпосередньо громадянам.

Громадські організації, що займаються експертним аналізом і дослідженнями

Роль інших громадських організацій полягає у проведенні експертного аналізу з основних питань державної політики. Існують громадські організації та мозкові центри, що займаються найрізноманітнішими проблемами, включаючи зовнішню політику і систему управління життям суспільства. Аналіз, проведений американськими мозковими центрами, зачіпає весь спектр політичних проблем. Багато хто в екс-СРСР знайомий з аналітичними звітами Фонду міжнародного миру Карнегі, бо ця організація має філію в Росії – Московський центр Карнегі.

До роботи в уряді я багато років (це був прекрасний час!) був старшим науковим співробітником фонду. Прямо по сусідству з Фондом Карнегі у Вашингтоні розташовується Інститут Брукінгса, який вже майже 100 років займається аналізом питань державної політики. Завдання Інституту американського підприємництва – “розширення свободи особистості, особистих перспектив і зміцнення вільного підприємництва”. Інститут втілює в життя ці незмінні ідеали за допомогою розвитку незалежного мислення, відкритої дискусії, аргументованих доводів, фактів і найвищих стандартів досліджень і опису їх результатів”.

Інститут Катона “відстоює принципи особистої свободи, обмеження державної влади, вільної торгівлі й світу”. Фонд Heritage бачить свою мету в проведенні консервативної державної політики, заснованої на принципах вільного підприємництва, обмеження державної влади, свободи особи, традиційних американських цінностей, а також у сильній національній обороні. Раніше кількість мозкових центрів була невеликою, проте за останні три десятиліття вона зросла в геометричній прогресії.

Громадські організації з захисту прав людини

Також створюються громадські організації для збереження того, що вони вважають конституційними правами американців. Наприклад, Національна стрілецька асоціація була створена в 1871 році з метою захисту права на володіння зброєю, а також організації стрілецької підготовки поліцейських і курсів самооборони, підвищення безпеки вогнепальної зброї, поліпшення техніки стрільби та розвитку мисливського промислу в США. Сьогодні Національна стрілецька асоціація більше відома як одна з основних політичних сил, які виступають за скорочення обмежень для власників зброї та на захист прав, передбачених другий поправкою до Конституції США.

З іншого боку, діяльність Центру Брейді щодо запобігання насильства із застосуванням зброї спрямована на прийняття і застосування федеральних законів, законів штатів, нормативних актів і проведення державної політики, які забезпечили б більш жорсткий контроль за застосуванням та володінням зброєю. Обидві ці організації поряд з тисячами інших громадських організацій відіграють важливу роль у дебатах про контроль над зброєю, які зараз ведуться у США після трагедії, що трапилася в початковій школі “Сенді-Хук” в місті Ньютаун (штат Коннектикут) у кінці минулого року.

Багато організацій громадянського суспільства, особливо ті, які виступають на захист громадянських свобод, приділяють велику увагу критиці нашої влади. Яскравим прикладом може служити Американський союз громадянських свобод. Мета цієї організації – захист і збереження прав і свобод особистості, закріплених у Конституції США і в американських законах. Представники Американського союзу цивільних свобод щодня працюють у судах, законодавчих органах, а також з населенням, щоб захистити і зберегти права і свободи особистості.

Громадські організації, що здійснюють контроль над діями влади

Громадські організації в США здійснюють контроль над проведенням виборів і виконанням передвиборних обіцянок, проводять розслідування і викривають факти корупції, а також активно виступають від імені національних меншин. Одна з функцій громадських організацій – моніторинг в судах, де громадяни США стежать за прийняттям рішень.

Наприклад, громадська організація з Міннесоти WATCH вказує свою мету як підвищення ефективності та оперативності судової системи у випадках прояву насильства щодо жінок і дітей. Ця організація – член Національної асоціації програм судового моніторингу, яка забезпечує відповідну підготовку та надає матеріали організаціям у різних штатах. Оскільки американська Конституція гарантує відкритість судів перед громадськістю, члени громадських організацій, контролюючих суди, не відчувають труднощів при отриманні доступу до суду і при спостереженні за подіями в рамках судової справи.

Громадські організації, що відстоюють інтереси своїх членів і суспільства перед владою

Ще одним звичайним для громадських організацій видом діяльності є захист інтересів населення своїх виборчих округів в установах, законодавчих та виборчих органах на всіх рівнях влади. Великі громадські організації використовують свої можливості з мобілізації виборців і збору коштів для впливу на політику. Наприклад, Американська асоціація пенсіонерів – некомерційна недержавна організація для осіб пенсійного віку. У ній складається 37 млн. членів. Асоціація інформує своїх членів з питань законодавства, що впливає на умови їх життя на пенсії, такі як охорона здоров’я, соціальне забезпечення і закони про пенсії. Організація також захищає інтереси своїх членів у відносинах із сервісними компаніями, допомагаючи їм отримувати знижки в залежності від їх обмежених пенсійних бюджетів, а також надає такі послуги як складання планів пенсійного забезпечення. Вона також лобіює в органах влади штатів і на національному рівні ті питання, які найбільше турбують її членів, наприклад закони про охорону здоров’я та про медичне страхування.

Згідно з річним звітом асоціації за 2011 рік, організація закликала своїх членів до того, щоб вони зверталися до своїх представників у Конгресі в період проведення там бюджетних дебатів про скорочення дефіциту. Понад 8 млн. членів асоціації відправили листи та електронні повідомлення, подзвонили і підписали клопотання, вимагаючи від Конгресу не скорочувати окремі соціальні допомоги в остаточній редакції державного бюджету. Таким чином, громадські організації здатні впливати на політику шляхом формування громадської дискусії цікавих громадськості питань.

MomsRising являє собою ще один приклад такого типу громадської організації. Я добре знаю MomsRising, бо моя дружина Донна Нортон допомагала заснувати цю організацію, яка зараз налічує понад 1 млн. членів. MomsRising прагне підвищити економічну безпеку сім’ї і покінчити з дискримінацією жінок і матерів. MomsRising спрямовує свої зусилля на організацію масових дій знизу, щоб вести лобіювання в середовищі законодавців і посилити голос жінок у національних ЗМІ. Коли ми жили в Сполучених Штатах, Донна регулярно ходила на Капітолійський пагорб для обговорення з членами Конгресу першорядних материнських проблем і турбот: доступного медичного обслуговування, відпусток із догляду за дитиною, охорони дитинства, гнучких робочих графіків і рівної оплати праці. Вона передавала звернення і розповідала випадки з життя безпосередньо обраним посадовим особам.

Громадські організації можуть перевірити, чи чують обрані лідери їхні голоси і думки їх виборчих округів. Громадська організація здатна надати цю важливу послугу тим своїм членам, які живуть у різних куточках країни і не мають можливості прийти до Конгресу особисто.

Розмежування політичної та неполітичної діяльності

У США існує багато різних видів громадських організацій, включаючи благодійні, організації соціального забезпечення, профспілки, союзи підприємців та політичні організації. Некомерційні організації, що направляють свої ресурси на благодійні, релігійні або просвітницькі цілі, має право вимагати звільнення від оподаткування на підставі статті 501 (C) (3) Податкового кодексу США. Ці організації можуть займатися широким колом питань щодо захисту інтересів, однак вони обмежені в лобіюванні і їм заборонено займатися будь-якою політичною діяльністю незалежно від імені кандидата на державну посаду або проти нього.

Громадські організації, які не бажають, щоб їх лобістська діяльність обмежувалася, можуть зареєструватися як організації соціального забезпечення відповідно до розділу 501 (C) (4) Податкового кодексу США. Пожертвування донорів на адресу таких організацій не звільняються від оподаткування. Більше того, ці організації можуть займатися партійними політичними кампаніями, але лише в якості вторинної сфери діяльності. Корисне роз’яснення відмінностей цих категорій організацій можна знайти тут.

Фінансування

Бюджети громадських організацій можуть вимірюватися тисячами доларів, а можуть і мільярдами доларів залежно від їх розмірів та сфери діяльності. Більшість громадських організацій формує свої бюджети в результаті збору коштів. Фінансування громадських організацій надходить з низки джерел: приватних пожертвувань, членських внесків, продажу товарів та послуг і грантів від міжнародних установ або органів влади.

Типовим прикладом є Фонд Йеллоустонського парку, який є НУО, яка виступає в якості офіційного партнера зі збору коштів для Йеллоустонського національного парку на американському Заході. Фонду щороку жертвують кошти понад 16 тисяч фізичних осіб, корпорацій і фондів. Мета фонду – фінансування програм з охорони, збереження і примноження природних і культурних ресурсів і ознайомленню відвідувачів з Йеллоустонським парком. Фонд отримує 52% надходжень від фізичних осіб, 21% – подарунки корпорацій, 21% – подарунки у натуральному вираженні і 7% – з інших джерел (гранти від держави і фондів, доходи від інвестицій). Пожертвування не обов’язково повинні бути великими – багато громадських організацій в США звертаються до громадян з проханням про пожертвування всього 10, 25 або 50 доларів.

Різні рівні влади також надають фінансування громадським організаціям, особливо зайнятим наданням послуг. Наприклад, влада в США фінансує надання різноманітних послуг жертвам домашнього насильства, таких як надання тимчасового житла, консультування та гаряча лінія з питань домашнього насильства.

Пожертви громадським організаціям, зареєстрованим відповідно до розділу 501 (C) (3) Податкового кодексу США, звільняються від оподаткування. Така податкова політика стимулює американців підтримувати громадські організації.

Міжнародні громадські організації та міжнародне фінансування

Ще мене останнім часом часто запитують, чи працюють у США іноземні громадські організації та чи отримують американські громадські організації фінансування з-за кордону. На обидва питання відповідь ствердна. Іноземні організації громадянського суспільства, що працюють в США, представлені в діапазоні від німецького Інституту Гете, який сприяє вивченню за кордоном німецької мови та Німеччини і заохочує міжнародні культурні обміни, до мережі інститутів Конфуція, які надають інформацію про освіту, культуру, економіку та суспільство Китаю. Іншим прикладом може служити Фонд Хітачі, що базується в Японії, який зосереджений на зміцненні громад у США через здійснення таких програм як “Бізнес і робота”, націлених на поліпшення життя незабезпечених американців.

З 2007 року Європейський інструмент демократії та прав людини (EIDHR) підтримує ключові акції лобіювання на користь скасування смертної кари в штатах Іллінойс і Меріленд. Європейська комісія виступає одним з найбільших донорів проектів розвитку у світі, і десятки американських громадських організацій представляють в Єврокомісії пропозиції проектів для отримання фінансування. Усі партійні інститути Німеччини також працюють на території США.

Також є російські громадські організації, що працюють в США. Деякі з них спільно з американцями займаються збором, збереженням та поширенням російської культури, традицій та історії, такі як російсько-американський культурний центр “Наслєдіє”, Російська рада з міжнародних справ і Російсько-американський культурний центр. З іншого боку, Інститут демократії та співробітництва має більш політичну спрямованість: “просування глобальної демократії і розвиток російсько-американського діалогу з широкого кола питань”. Даний інститут нещодавно випустив доповідь під назвою “Права людини в США”.

Російський меценат і глава “Норнікеля” Володимир Потанін передав мільйони доларів Центру мистецтв імені Кеннеді у Вашингтоні (округ Колумбія) через Фонд Володимира Потаніна. Альфа-Банк за допомогою програми Alfa Fellowship надає американським і британським молодим фахівцям можливість пройти високопрофесійну програму підвищення кваліфікації в Росії. Ці організації та їх програми роботи вітаються в Сполучених Штатах.

Міжнародні правозахисні організації, такі як Human Rights Watch з п’ятьма офісами на території США і Amnesty International з шістьма офісами на території США, публікують звіти про ситуацію з правами людини в США.

Фізичній особі не обов’язково бути американським громадянином для реєстрації громадської організації в США. Реєстраційні вимоги відрізняються від штату до штату, але ніякого державного дозволу для реєстрації ІГС не потрібно. У організацій, що фінансуються з-за кордону, немає спеціальних обмежень щодо їх діяльності. Вони можуть проводити зустрічі і публікувати матеріали у вільній формі. Вони не повинні звітувати перед федеральними органами влади, якщо справно платять податки. НУО вправі отримувати фінансування з-за кордону і працювати з іноземними урядами для досягнення своїх цілей. NGO не зобов’язані звітувати про інформаційно-роз’яснювальній роботі, наймі та складі співробітників перед органами влади, а органи влади не прагнуть впливати на представництва НУО, фінансовані з-за кордону.

Однак іноземні громадяни не можуть фінансувати політичні кампанії чи партії, якщо ці громадяни не є “законними постійними резидентами”.

Деякі громадяни та організації, якщо вони є представниками іноземної структури, повинні зареєструватися в Міністерстві юстиції та надавати інформацію про програми та фінансову документацію в рамках закону США про реєстрацію іноземних агентів (скорочено FARA). Термін “агент” є ключовим у цьому законі – він означає, що організація або громадянин ведуть свою діяльність за інструкцією і від імені іноземної структури. Просто отримання коштів не кваліфікує сторону як іноземного агента. Іноземними структурами можуть бути іноземні уряди, іноземні політичні партії, окремі громадяни або закордонні організації (виключаючи громадян США), або організації, що діють в рамках законів іноземної держави або ведуть свою основну діяльність в іноземній державі.

Багато хто з організацій, зареєстрованих в США в якості “іноземних агентів”, є компаніями, що безпосередньо і відкрито представляють іноземні уряди (зазвичай лобісти). Наприклад, американська компанія Ketchum, Inc. уклала договір з російським урядом на здійснення зв’язків з громадськістю від імені Російської Федерації. Дана діяльність повинна бути зареєстрована в рамках закону FARA. Але закон FARA не потребує реєстрації в якості “іноземного агента” для тих НУО, які отримують фінансування з іноземних джерел, якщо вони не відносяться до категорій, перелічених вище. Майже ніхто не належить до цих категорій. Майже ніхто не належить до цих категорій.

“Независимая газета”

Tags: , , , , , , , , , ,

This entry was posted on середа, травня 22, 2013 at 19:21 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.