Папа Франциск і американський лобізм.

Незадовго до від’їзду з Капітолію на канікули сенатори з Демократичної партії зібралися за закритими дверима, щоб визначити порядок денний 2014 року. Коли лідер більшості Гаррі Рейд закликав колег “вирішити питання нерівності доходів”, розмова отримала духовний поворот, пишуть Ideas4God.

“Знаєте, – заявив незалежний сенатор Бернард Сандерс з Вермонта, що входить до кокусу з демократами, – на нашому боці є сильний союзник в цьому питанні. І це Папа Римський”.

Те, що єврей Сандерс послався на Папу, зауважив мормон Рід, потішивши присутніх у кімнаті римо-католиків (“Берні! Ти цитуєш мого Папу. Це добре” – переказав реакцію сенатор Річард Дурбін з Ілінойсу). У запалі міжконфесійного стьобу коментатори підкреслили велику істину: за дев’ять тисяч кілометрів від Ватикану Папа Франциск, що полонив світ повідомленнями про економічну свободу і толерантність, присутній на вашингтонських політичних дебатах.

Коли законодавці повернуться до столиці в перший тиждень року, щоб відзначити 50-ту річницю проголошення президентом Ліндоном Б. Джонсоном “війни з бідністю”, демократи, в тому числі ті католики, чия політика увійшла в суперечність з консервативною церковною ієрархією – будуть у захваті від слів Франциска як рідкісної можливості використовувати моральну силу Папи для просування таких питань, як збільшення виплат з безробіття і підвищення мінімальної заробітної плати.

“Він дав багатьом з нас підбадьорення політичних переконань, а ще – реальний виклик йти і пам’ятати цінності, які привели нас в суспільне життя”, – сказав сенатор Дурбін.

Попередження Франциска щодо “економіки виключення” зараз у центрі дискусії між двома партіями щодо ролі уряду. Такі демократи, як сенатор Дурбін і президент Обама – чия адміністрація протистоїть католицьким черницям у Верховному суді щодо положень з контролю народжуваності в його медичному законодавстві – цитують Папу в своїх промовах, використовуючи його слова, щоб зміцнити свої позиції. Республіканці змушені виправдовуватися за свої голосування щодо скорочення продовольчих талонів і допомоги з безробіття, навіть якщо намагаються спростувати уявлення про те, що вони байдужі до бідних.

Однак хоча Папа і викликав занепокоєння серед республіканців щодо того, як їм примирити його критику капіталізму і “теорій-просочування-благ-згори-вниз” з їх поглядами на вільний ринок (республіканський евфемізм капіталізму – Прим. Пер.), Дехто зі “слонів” бачить можливості в словах понтифіка.

Член Палати представників Пол Д. Райан, потенційний кандидат в президенти 2016 року, що говорить про бідність в контексті своєї віри, похвалив Франциска за те, що він “вдихнув нове життя в боротьбу з бідністю”, а також за його роботу над республіканським планом вирішення питання. Ньют Гингрич, колишній спікер Палати представників, а тепер співведучий телепрограми Crossfire на CNN, вже сказав, що під час свого шоу хотів би говорити побільше про бідність.

“Гадаю, що кожен республіканець повинен сприйняти критику Папи щодо життя на одній планеті з мільярдерами і людьми, яким нема чого їсти, – говорить Гингрич – думаю, фактично Папа міг би почати цю дискусію саме водночас з Реcпубліканською партією”.[stextbox id=”alert” direction=”ltr” shadow=”true” float=”true” align=”right” bcolor=”0a21f4″ big=”true” image=”null”]Барак Обама схвально цитував наставляння у своєму виступі про нерівність, але впливовий радіоведучий Раш Лімбо оперативно звинуватив Франциска у фонтануванні “чистим марксизмом”, змусивши консервативні кола Вашингтона гудіти[/stextbox]

Багато в чому економічні погляди Франциска узгоджуються з церковним вченням і поглядами попередніх пап, хоча Іван Павло II більше говорив про переваги капіталізму в контексті своїх антикомуністичних поглядів. Але зі своїм скромним стилем і імпровізованими ремарками Франциск фактично привів церкву в тонус і акцентував увагу на ній.

Знижуючи в порядку денному такі питання, як аборти і одностатеві шлюби, Папа також перевернув соціальне замовлення у Вашингтоні, де консерватори вже давно розглядають церкву як союзника.

Дурбін, який відвідував католицьку школу, але перейшов до іншого приходу через підтримку права на аборт, більше не відчуває себе в оточенні консервативних лідерів. Сенатор-демократ Патрік Джей Ліхі з Вермонта, церковний служка у свою шкільну бутність, відчув себе “звільненим”, коли після недавньої промови в університетському центрі католицького інтелектуального життя йому не довелося відповідати за свою підтримку абортів. Він повірив Франциску у зміні тональності церкви.

“Я відчув таке полегшення!” – Сказав Ліхі.

Папа Франциск – звичайно релігійна фігура, а не політична, але в американському суспільному житті віра давно перемішана з політикою. Джон Ф. Кеннеді – єдиний президент-католик, був змушений не слідувати Папі під час виборів. Сьогодні, коли протестанти є потужною політичною силою, особливо в середовищі республіканців, розмови про Бога – це рутина.

Католики становлять близько 24% виборців, для кандидатів на національних виборах обхажування цього електорату дуже важливо. З 1972 року лише один кандидат у президенти, Джордж Буш-молодший у 2000 році, виграв в Білий дім без перемоги в католицькому середовищі.

Франциск заявив свою позицію – “добрий католик повинен втручатися у політику”. Папський публіцистичний коментар щодо гомосексуальності (“Хто я, щоб судити?” – Відповів він на питання щодо “блакитних” священиків) спровокував Сару Пейлін, республіканського кандидата на пост віце-президента США у 2008-му, назвати його “чимось ліберальним”. Член Палати представників Ненсі Пелосі з Каліфорнії, лідер демократів, що ходила до католицької школи для дівчаток у Балтіморі, повідомляє журналістам CNN, що з його посланням толерантності “Папа почав звучати, як чернець”.

У листопаді Франциск випустив апостольське напучування на 51 тисячу слів, озаглавлене Evangelii Gaudium (“Радість Доброї Новини”), яке засудило “просочування теорії” і “диктатури” вільного ринку, що увічнюють нерівність – точку зору, яку деякі вчені приписують йому в якості першого латиноамериканського Папи.

Барак Обама схвально цитував наставляння у своєму виступі про нерівність, але впливовий радіоведучий Раш Лімбо оперативно звинуватив Франциска у фонтануванні “чистим марксизмом”, змусивши консервативні кола Вашингтона гудіти.

“Що говорить Франциск, йде в душу партії, – сказав Джон Фірера, стратег республіканців і католик. – У що партія насправді вірить? Яка її мета? Хіба тільки в тому, щоб мати неприборканий капіталізм без морального стрижня?”

Пол Райан, голова Бюджетного Комітету, чия пропозиція у 2012-му про скорочення соціальних програм викликала критику з боку католицьких єпископів, спробував відповісти на це питання. У своїй промові під назвою “Вільне підприємництво, віра і загальне благо”, він стверджував, що вільне підприємництво і католицький принцип “субсидіарності” – опрацювання питань через найменш централізовану владу – можуть боротися з убогістю краще за великий уряд.

Що стосується коментаря Франциска про просочування вільного ринку, то Райан заявив The Milwaukee Journal Sentinel минулого місяця: “Хлопець з Аргентини, у них там не було реального капіталізму”.

Докладніше про конфесійний лобізм читайте тут

Для демократів, здається, прогресивні пристрасті Папи забезпечують свіжу точку входу для отримання католицьких виборців, які часто служать в якості перевірки того, як голосуватимуть американці із середнім рівнем доходів. Католицькі голоси – явно ласий шматок: в 2012 році Обама виграв католиків з невеликою перевагою, 50 % проти 48 % у Мітта Ромні.

Тим не менш, деякі католицькі законодавці обережно відгукуються про це, побоюючись присвоєння партіями власного релігійного лідера.

“Я не дуже багато говорю про Папу, – сказав сенатор Джо Доннеллі, свіжообраний демократ з Індіани і випускник Notre Dame (єзуїтський виш – Прим. Пер.). – Він там не для того, щоб сприяти республіканцям або просувати Демократичну партію. Він там просто, щоб проповідувати Євангеліє Ісуса Христа, і так фішки падають, що вони можуть робити те ж, що і він”.

Ideas4God

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Середа, лютого 5, 2014 at 11:46 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.