Едіт Віндзор. AP.
Едіт Віндзор. AP.

Едіт Віндзор змогла переконати Верховний суд США прирівняти одностатеві шлюби до традиційних,розповідає Наталія Мечетна у “Корреспондент”.

Літня американська вдова – лесбіянка Едіт Віндзор навела шереху у федеральному законодавстві США – ретельно оберігаємий стражами моралі закон про захист шлюбу як союзу між чоловіком і жінкою з її подачі визнаний недійсним.

Едіт Віндзор, 84-річна вдова – лесбіянка, перекроює ні багато ні мало федеральне законодавство Сполучених Штатів. З її легкої руки Верховний суд США визнав неконституційним ключове положення федерального акта про захист шлюбу.

Замахнутися на американську Феміду Віндзор змусило обурення, пов’язане з тим, що після смерті Теї Клари Спайер, з якою вона уклала шлюб у Канаді 2007 року, їй виставили рахунок на більш ніж $350000 федерального податку на спадщину – так, немов Віндзор була для Спайер абсолютно чужою людиною.

“Віндзор проти США” – саме так місцеві ЗМІ охрестили тривалий судовий процес. Підсумок сутички приголомшує: федеральний закон про захист шлюбу (The Defense of Marriage Act, або DOMA), що визначає шлюб як союз між чоловіком і жінкою, визнаний дискримінаційним. Верховний суд ухвалив рішення за позовом Віндзор, ухваливши, що одностатеві подружжя мають ті ж права згідно із законодавством, що й різностатеві. П’ятеро з дев’яти суддів Верховного суду висловилися за неконституційність положення закону, який стверджує шлюб як виключно союз чоловіка і жінки (наразі там засідають шість католиків та три іудея, хоча раніше тут були самі WASP-и – Прим. Ред.).

За боротьбою Віндзор, що перебуває більш ніж в похилому віці, з американськими законодавцями, стежила вся Америка. Коли Віндзор вийшла з перемогою з будівлі Верховного суду, її зустріли десятки радісних прихильників . “Еді! Еді!” – скандували захоплені люди.

Віндзор увійшла до трійки людей 2013 року за версією журналу Time – саме за неї голосувала читацька аудиторія видання. Лесбіянка – правозахисниця поступилася лише переможцю Папі римському Франциску та екс-співробітнику спецслужб СШАЕдварду Сноуденом. Таким чином, зірками року, що минає, стали глава Католицької церкви, шпигун – викривач і літня лесбіянка. Вони визначили основний тренд настроїв в американському суспільстві, залишивши позаду державних мужів і сильних світу цього.

“Привіт, з ким я говорю? Ах, Барак Обама! Я хотіла подякувати вам”, – американські журналісти, як заворожені, стенографували особисту розмову Віндзор з президентом США, який подзвонив привітати її після винесення судового рішення.

“Це перемога пар, які боролися за рівність перед законом”, – у свою чергу заявив Обама, доручивши відповідальним чиновникам переглянути відповідні федеральні закони для реалізації судового рішення.

Її боротьба

“Коли моя прекрасна, чудова Тея померла чотири роки тому, я була розчавлена ​​горем, – згадує Віндзор. – Місяць я пролежала в лікарні з серцевим нападом. Це було те, що лікарі називають “синдромом розбитого серця”.

У той час жінка зрозуміла, що федеральний уряд ставиться до неї та її коханої як до абсолютно чужих одне одному людей, а це означає, що податок за право успадкування майна буде величезним. Усвідомивши, що в місцевих судах цю проблему не вирішити, Віндзор подала судовий позов, вимагаючи визнання DOMA неконституційним. І здобула перемогу.

Каліфорнійський республіканець Дерек Ді Бон висловився проти того, щоб союзи одностатевих пар називали шлюбами, але визнав, що податкове законодавство має враховувати той факт, що ці люди не були одне одному чужими. Разом з тим він критикує Білий дім за явне гей-лобі

“Едіт Віндзор наочно показує силу індивідуальності. Вона, єврейська лесбіянка, яка народилася в сім’ї іммігрантів у Філадельфії, відмовилася йти назад”, – зазначає журналіст і правозахисниця Джордін Розенскі.

В американському суспільстві, в якому демократичні цінності і всілякі свободи вражаючим чином сусідять з консерватизмом і релігійністю, це стало справжньою революцією. Право Віндзор, що 44 роки прожила в парі зі Спайер, на податкові знижки визнали навіть найбільш консервативні американці.

Каліфорнієць Дерек Ді Бон, що називає себе прихильником республіканців і американських традицій, в розмові з “Корреспондентом” висловився проти того, щоб союзи одностатевих пар називали шлюбами, але визнав, що податкове законодавство має враховувати той факт, що ці люди не були одне одному чужими. Разом з тим він критикує Білий дім за явне гей-лобі.

Опитані виданням прагматичні нью-йоркці, до яких належали і дві лесбіянки, прихильно ставляться до гей -пар: мовляв, зараз, в посткризовий час, геї як платники податків приносять дохід до міського бюджету і при цьому не претендують на всілякі знижки та субсидії, покладені за законодавством молодим парам, які мають дітей.

“Одностатеві пари більше наповнюють казну, ніж так звані традиційні сім’ї, – зазначає мешканка “Великого Яблука” Ліда Чачра.

Сама Віндзор заявила, що хоча і вдоволена тим, що увійшла до трійки людей року поважного видання, вона всього лише одна людина, який був частиною триваючої битви за шлюбну рівноправність для всіх сімей.

Коли Віндзор, одягнена як справжня леді, з брошкою на грудях у вигляді кільця, всипаного діамантами (подарунок коханій замість обручки – щоб не викликати зайвих питань) з’являлася в будівлі суду, навіть найпалкіші захисники DOMA ставилися до неї з повагою. Та й сама позивачка не раз відзначала шанобливе та уважне ставлення до неї суддів. За її словами, з їхнього боку вона не відчувала ніякої ворожості.

“Я дійсно вірю в Верховний суд. Я вірю в конституцію і відчуваю певну впевненість у перемозі”, – з такою публічною заявою виступила Віндзор після того, як суд погодився слухати її справу.

Біля будівлі суду десятки захоплених прихильників не раз зустрічали даму оваціями. “Любов перемогла”, – винесла свій вердикт місцева преса.

Зараз у 37 з 50 штатів одностатеві шлюби незаконні, причому в багатьох з них діють забороняють такі союзи конституційні поправки. Одностатеві шлюби визнаються в 12 штатах і окрузі Колумбія. Вердикт Верховного суду США у справі Віндзор не зобов’язує штати, що не визнають одностатеві шлюби, почати реєструвати подібні союзи. Але він означає, що тисячі одностатевих подружжів по всій країні відтепер зможуть користуватися тими ж правами, що й інші одружені люди, йдеться в заяві американської організації за права ЛГБТ-спільнот Freedom to marry.

Нинішня адміністрація США на чолі з Обамою виступає на підтримку секс-меншин у їх прагненні укладати шлюби. Ще у своїх предвиборних виступах Обама обіцяв зробити все, щоб люди могли офіційно створювати сім’ї незалежно від статі.

DOMA ігнорував десятки тисяч одностатевих пар, які скріпили свій союз законним шляхом, проте не підлягають державному захисту подібно до того, як підлягають пари різної статі, одного разу пояснив позицію адміністрації президента заступник міністра юстиції Дональд Верріллі. І справа тут не тільки в податкових виплатах – проблеми у одностатевих шлюбів можуть виникнути і з міграційними органами, якщо один з членів сім’ї не є американцем .

Тривалі заручини

Протягом більше чотирьох десятиліть Віндзор і Спайер жили разом у квартирі на П’ятій авеню біля Вашингтон-сквер. На оприлюднених американською пресою численних фотографіях зображена загальне життя успішної пари, яка могла дозволити собі насолоджуватися життям, проводячи час в екзотичних подорожах. Обидві завжди виглядали красиво, стильно й елегантно.

“Ви знаєте, ми обидві були дуже успішні в своїй кар’єрі. Що ми змогли б, якби ми не витрачали свою енергію на те, щоб ховатися?” – Поставила одного разу Віндзор риторичне питання.

Їх зв’язок почався в далекому 1962 році – в той час геї значною мірою сприймалисясуспільством як злочинці або психічно хворі люди. Віндзор була одружена, але одного разу, переглядаючи в кінотеатрі фільм, зрозуміла, що її більше приваблює головна героїня, ніж герой. І попросила у чоловіка розлучення.

“Мені потрібно щось інше”, – аргументувала Віндзор своє рішення в розмові з екс-чоловіком. Після цього вона стала шукати гей- тусовки.

Ці жінки любили одна одну 44 роки. Невже вони не заслужили клаптик папірця, що легалізував їх стосунки?

Віндзор згадує , що в ті дні відкрито заявляти про свою гомосексуальність було неможливо , особливо для представників середнього класу, до якого вона належала. Тея була успішним психологом, а Едіт отримала ступінь магістра в галузі математики і влаштувалася на роботу програмістом в компанію IBM.

У 1977-му у віці 45 років у Спайер виявили розсіяний склероз, а в 2007-му лікарі відвели їй лише рік життя. Тоді пара зважилася поїхати до Канади і узаконити свої стосунки. Віндзор було 77, Спайер – 75, але вони, за словами Віндзор, так саме любили одна одну, як і багато років тому. “Десь за три тижні до смерті Тея сказала, мовляв, О, Боже, ми ж досі закохані одна в одну, хіба ні?” – Говорить вдова. Їх любов надихнула навіть фільммейкерів – про Тею і Едіт був знятий документальний фільм під назвою “Дуже довгі заручини”. У соціальних мережах на честь цієї пари створені спеціальні сторінки.

“Я хотів би коли-небудь мати відносини, подібні цим”, “Ці жінки любили одна одну 44 роки. Невже вони не заслужили клаптик папірця, що легалізував їх стосунки?” – Такі відгуки на адресу одностатевої пари залишають численні коментатори з усього світу.

Докладніше про гей-лоббі читайте тут

ЛГБТ-спільнота відзначає, що досягнення Віндзор складно переоцінити. Її перемога в суді стала каталізатором для легалізації одностатевих шлюбів в таких штатах, як Іллінойс і Нью-Мексико. Вердикт Верховного суду у справі Віндзор виявився прецедентом, завдяки якому судді в низці штатів змогли оскаржити конституційні поправки, які забороняють одностатеві шлюби. Навіть у соціальному ролику компаніїMicrosoft, що відзначила видатних жінок, сказано, що Віндзор “здобула перемогу в боротьбі за рівність” .

Гей-пари з їх відчайдушним прагненням узаконити стосунки вдихнули нове життя глибоко кризовий інститут традиційної сім’ї, в свою чергу відзначило у коментарі “Корреспонденту” каліфорнійське співтовариство LGBTQ Resource Center в місті Оушенсайд.

Дійсно, Віндзор надає шлюбу майже сакральне значення.

“Шлюб символізує зобов’язання і любов, як ніщо інше в світі. Де б ви не були, той факт, що ви одружені, щось означає для людей і змушує вас почувати себе по-іншому”, – пояснила американка.

“Корреспондент”

Tags: , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Субота, квітня 26, 2014 at 16:28 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.