Лукеря, Лобойко, Москалюк.
Лукеря, Лобойко, Москалюк.

Новий віце-прем’єр Геннадій Зубко сказав, що реформа Децентралізації не тільки не стопориться, але й набирає нових обертів.

Багато хто очікує, що спікер Володимир Гройсман з переходом на нову роботу відновить свої зобов’язання щодо курування реформи. І зараз так складається ситуація, що стає важливим людський фактор – на думку експертів, одним з варіантів персоніфікації відповідальності за реформу є запровадження посади, яка називається урядовий уповноважений з реформи децентралізації влади.

Експерт з конституційного права Олександр Москалюк зазначає – подібна людина була в Польщі. І нам необхідно, насамперед брати приклад з її успішної реформи, оскільки ця країна є найближче до України за територією, соціально-демографічним складом населення, географічними умовами і структурою соціуму.

До того ж, ми на польську реформу можемо поглянути вже здаля. Її другий етап завершився на рубежі тисячоліть, тому, запозичуючи польський досвід, можемо уникнути польських же помилок. На першому етапі в 1989 – 1991 роках Сенат прийняв понад 90 законів, на другому, після 1999 року – більше 150. Вся реформа тривала більше десяти років. І зараз фактично в розпалі її третій етап – вдосконалення нової системи місцевого самоврядування.

На думку Сергія Лобойка з Центру розвитку інновацій НаУКМА, ця реформа в собі таїть фантастичні можливості, але водночас і великі ризики. І людина, яка посяде позицію уповноваженого – неважливо, іноземець вона, чи українець, – повинна бути дуже харизматичною, запалювати і вести за собою людей. Уповноважений повинен бути громадським інноватором, візіонером, євангелістом цієї справи. Це повинен бути не просто чиновник, або не просто політик.

Експерт Іван Лукеря (Реанімаційний Пакет Реформ) зазначає, що, по-перше, у цієї реформи є чимало опонентів, наприклад, працівники органів місцевого самоврядування, Мінфін, МОЗ, Міносвіти. По-друге, децентралізація повинна проходити комплексно. Не дарма ж вона в Польщі та Словаччині називалася “реформа місцевого самоврядування та державного управління”. По-третє, даний процес має бути персоніфікованим.

Показовий приклад Словаччини. Коли там реформа почала гальмувати, уряд запросив бізнесмена, філантропа, філософа Віктора Ніжнянського, який в ролі уповноваженого і вводив зміни протягом 2000 – 2006 років. Перше, що зробили словаки, це в 2001 році внесли зміни до конституції і прийняли більше двох десятків законів.

Функції уповноваженого повинні бути наступними:
а) він має право голосу на засіданнях Кабміну, тобто може там бути присутнім і голосувати за ті чи інші рішення;
б) він повинен мати власний офіс або секретаріат уповноваженого;
в) підготовлені цією командою законопроекти повинні подаватися на розгляд парламенту через Кабінет міністрів;
г) уповноваженого повинні призначити на період реформи, не більше і не менше.

В ідеалі ця людина, з одного боку повинна бути не політиком, рівновіддаленим і від виконавчої влади, і від політичних партій, і від бізнесу, і від органів місцевого самоврядування. З іншого боку, у нього має бути ясне бачення проведення цієї реформи. А ще політичний, науковий і життєвий досвід.

На думку аналітиків, під вищевказані критерії підійшли б три людини – це Віктор Ніжнянській, його польський “аналог” і колега, професор Єжи Регульській і український вчений Анатолій Ткачук, який вивчає цю тему вже не перше десятиліття. Думається, визначити коло претендентів на пост можна через РПР за сприяння Володимира Гройсмана у форматі робочої експертної групи.

Але головне, що повинно бути, це – політична воля у головних політичних гравців України: у Президента, у Прем’єр-Міністра і в парламенті.

Крім цього, має бути сформований коло експертів, які визначатимуть стратегію проведення реформи, а також сильний комунікаційний сектор, який планомірно підготує і зверне на свій бік суспільство в даному питанні. Четвертою складовою успіху повинен бути вдалий процес навчання та перекваліфікації тих людей, які будуть втілювати децентралізацію на місцях.

І тоді децентралізація успішно пройде в рекордні терміни …

Власна інформація

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, січня 16, 2015 at 16:12 and is filed under ВІДЕО, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.