Боротьба з куріням не завжди успішна
Боротьба з куріням не завжди успішна
У роботі над законом важливо не тільки змінити зміст, а й максимально відтягнути час його розгляду.
Не останню роль тут зіграв Олексій Митрофанов, член центральної ради “Справедливої Росії”, відомий на перший погляд неоднозначним, але насправді цілком очевидним ставленням до куріння.
Натхненний американським судом проти тютюнових компаній, під час передвиборної кампанії в Держдуму в 1999-му Митрофанов погрожував пред’явити позов на $ 500 мільйонів американським тютюновим компаніям в Росії. І навіть щось таке пред’явив в 2001 році, хоча Кунцевський суд навіть не прийняв позов, а упиратися парламентарій не став.

У документальному фільмі

“Жертви калібру 7.62” про технології виробництва та просування сигарет є характерна цитата з обговорення законопроекту Герасименко у Думі: “Ви, напевно, були на параді, присвяченому п’ятдесятиріччя Перемоги, там йшли ветерани по 75-80 років, і всі вони курили “Приму” і “Біломор” все життя, – говорить Митрофанов, тоді ще депутат від ЛДПР. – І йшли вони так, як дай бог нам з вами від сортиру до спальні пройти в 75 років. Так що не треба … розповіді про боротьбу за здоров’я залиште самі собі”.

Тепер, дванадцять років потому, депутат уже не дозволяв собі настільки екстравагантну аргументацію, але використав не позбавлений вишуканості тактичний хід. Новий антитютюновий законопроект (майбутній ФЗ №15) був внесений до Думи 31 жовтня 2012-го, 8 листопада відбувся його попередній розгляд, а ще через п’ять днів, 13 листопада, депутат Митрофанов вніс дублюючий законопроект.

У ньому Митрофанов істотно пом’якшив багато обмежень куріння і продажу сигарет, але головне не це: очевидно, що всерйоз розглядати будуть справжній законопроект МОЗ, однак за правилами законопроекти на одну тему повинні розглядатися разом, а між внесенням і розглядом повинен пройти місяць. Тобто закон-дублер був потрібен для того, щоб відтягнути розгляд реального законопроекту, перенести його на наступний рік. Митрофанова вмовили відкликати законопроект-дублер. Перше читання відбулося тільки 14 грудня, друге – уже в 2013 році, 25 січня; 12 лютого його прийняли в третьому читанні, і лише 23 лютого його підписав президент.

При узгодженні з міністерствами та між першим читанням у грудні і другим в січні з законопроектом сталося справжнє різдвяне перетворення. Зник пункт про те, що акциз повинен становити не менше половини вартості пачки, зникла заборона на продаж в торгових точках менше 50 квадратних метрів, заборона будь-якої взаємодії тютюнових компаній зі спортивними та культурними організаціями, а також заборона некурильних форм тютюну.

Тут цікаво, що взагалі багато ключових чиновників дійсно займають антитютюнову позицію, але вони начебто не в силах нічого зробити. У жовтні 2012 року прем’єр-міністр Медведєв виступив з відеозверненням, в якому вперше чиновник такого рівня відкрито заявив про тютюнове лобі і катастрофічні наслідки тютюнової політики та дій тютюнових компаній в Росії з початку 1990-х. Медведєв, неначе, мав на увазі, що відтепер буде інакше, чим надихнув борців з курінням.

У тому ж 2012 році змінився уряд, на місце Тетяни Голікової, яка взагалі не займалася боротьбою з курінням, прийшла Вероніка Скворцова, а міністра сільського господарства, одіозну Єлену Скринник, змінив Ніколай Федоров – перша в історії Мінсільгоспу людина, яка відкрито протистоїть інтересам тютюнових компаній. Так, наприклад, коли розроблявся новий технічний регламент, Скворцова написала Федорову лист, в якому навела всі вимоги рамкової конвенції ВОЗ, і Федоров вніс їх всі до тексту без жодної зміни. Однак згодом виявилося, що добрі наміри прем’єра та інших міністрів не гарантують результат, і таємничим чином документи в підсумку приймаються в істотно усіченому, пом’якшеному винятками і місцями зміненому до невпізнанності вигляді.

“Ми порівнювали відгуки від 2011 року Міністерства економічного розвитку, Мінпромторгу і Мінсільгоспу на законопроект з неформальним листом, який розсилав British American Tobacco державним органам, – говорить Дмітрій Янін. – Виявилося, що багато коментарів та зауважень до законопроекту збігаються дослівно з тим, що писала тютюнова компанія”. Копії порівнянь є в редакції, в них дійсно багато дослівних збігів.

Так чи інакше, в лютому 2013 року був прийнятий чинний сьогодні федеральний закон № 15 “Про охорону здоров’я громадян від впливу навколишнього тютюнового диму та наслідків куріння тютюну”. Він, звичайно, більш повний, ніж попередній, але і він істотно м’якше, ніж закони інших країн, в яких діє конвенція ВОЗ.

Навіть переписаний і кастрований федеральний закон №15 якось працює: кількість курців вперше в пострадянській історії почало скорочуватися: за даними Росстату, в 2013 році курили 28,3% дорослого населення, за даними ВЦІОМ – 34% (останні роки цей показник був близько 40%). Виробники також говорять про скорочення за 2013 рік виробництва від 6,7% (“Філіп Морріс“) до 8% (“БАТ Росія“).

МІФ П’ЯТИЙ                                                                                        МІФ СЬОМИЙ

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, лютого 3, 2015 at 10:21 and is filed under Закордон, Новини. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.