Люди, які не курять, рідше хворіють

Судячи з того, що сам президент Путін не раз висловлювався проти різкого підвищення акцизів на тютюн, тютюновим лобістам вдається добиратися до чиновників найвищого рівня і вкладати в їх уми свої лукаві аргументи.

У тютюнових виробників є приказка: “Три речі вб’ють наш бізнес – це податки, податки і податки”. Найсерйозніша боротьба ведеться саме за цінову політику.

Кількість курців в країні обернено пропорційно рівню цін, з цього правила не буває винятків. На графіку видно, як змінювалася цінова політика та рівень куріння в ПАР за останні півстоліття.

Чим нижче

прибутки людей в окремо взятій державі, тим еластичніший попит, у тому числі на тютюн, це означає, що в Росії, де доходи у більшості людей невеликі, кількість курців особливо залежить від ціни на пачку.Цінова політика і рівень куріння

Ціна на пачку, в свою чергу, залежить від рівня акцизів, який в Росії один з найнижчих в Європі. (Джерело – доповідь Громадської палати).

Акцизна ставка в різних країнах

Улюблений приклад борців з курінням: акцизна ставка в Росії втричі менша, ніж у Румунії, при тому що в Румунії вдвічі нижчий ВВП на душу населення. Іншими словами, доступність сигарет в Росії разів у шість вище, ніж у найвідсталіших країнах Євросоюзу.

Цю статистику виробники тютюну знають не гірше, ніж борці з курінням. Проте в їх логіці скорочення куріння погано для економіки. У 2010 році в мережу потрапили відеозаписи з засідання в Думі, на якому обговорюється акцизна політика.

На відео видно, як головні лобісти відводять розмову про здоров’я і смертність в площину економіки. Вони кажуть: якщо ми піднімемо акцизи, різко зростуть ціни, ринок наповниться контрафактом (про це, до речі, багато пишуть лояльні ЗМІ).

Якщо підвищити податки на тютюн, дорослі курити не перестануть, але “дитина молока не отримає” вигукує на відео Геннадій Кулик, депутат-єдинорос і заслужений лобіст, який не раз брав участь у оплачених тютюновими компаніями конференціях і турах по Сполученим Штатам та Великій Британії (це стало відомо з опублікованої внутрішньої кореспонденції виробників тютюну).

З усіх тютюнових лобістів на відео з засідання 2010 року найбільш переконливо говорить Сергій Шаталов, заступник міністра фінансів. За словами Шаталова, тютюнова індустрія – це робочі місця для сотень тисяч людей, податки на прибуток і додаткову вартість, тобто істотні статті доходів бюджету.

Надходження до бюджету, на думку Шаталова, виправдовують страждання, хронічні хвороби і передчасну смертність. Однак навіть якщо залишити за дужками емоції, етику і все людське, то навіть з точки зору прагматики аргументи протютюнників – брехня.

Динаміка виробництва сигарет в Росії, млрд штук

Дінамика виробництва цигарок в РФ

Щорічно в Росії від хвороб, пов’язаних з курінням, гине від 330 тисяч до 400 тисяч чоловік. Це істотно більше, ніж кількість робочих місць, які надає тютюнова індустрія. Акцизи сигарет сьогодні приносять бюджету 250 млрд рублів на рік. За оцінками Міністерства охорони здоров’я, втрати від захворювань, викликаних курінням, щорічно становлять понад 1,3 трлн рублів, тобто багаторазово перекривають прибуток держави від тютюнової індустрії. Плюс є цілий ряд непрямих вигод для економіки: некурящі люди більш працездатні, рідше хворіють, довше живуть – якщо врахувати всі ці фактори, стає очевидно, що держава багаторазово виграє від того, що люди перестають курити.

Опитування: Чи ви курите?

Опитування: Ви курите? Джерело: ФОМ

За даними Дмитра Яніна, голови КОНФОП, збільшення акцизів всього на один рубль приносить додаткові 17 млрд рублів в бюджет. Відповідно, підвищення акцизів на 20 рублів допомогло б повністю покрити дефіцит бюджету, який у минулому році склав 323 млрд.

Проте всі ці аргументи ніби не переконують уряд. Є чудовий документ, затверджений урядом ще в 2010 році, – концепція держполітики протидії споживанню тютюну на 2010-2015 роки роки. По ній вже до початку наступного (2015) року рівень податків у нас повинен бути середнім по Європі, тобто 80 рублів.

Проте в Податковому кодексі, який реально працює, акциз сьогодні складає всього 20,8 рубля, а в 2015 році дійде до 25 рублів. Відповідно до Податкового кодексу, темпи підвищення акцизів складають всього 172% за чотири роки (з 9,2 рубля до 25 рублів), тоді як для виконання концепції потрібне зростання на 730%, тобто більш ніж всемеро.

МІФ ШОСТИЙ                                                                    МІФ ВОСЬМИЙ

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, лютого 12, 2015 at 17:17 and is filed under ВІДЕО, Закордон, Новини. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.