Стереотипний хакер.

В Code for America Кетрін Брейс здійснює нагляд за некомерційними ініціативами, у тому числі за волонтерcькою програмою і програмою міжнародного партнерства.

Брейс живе в Окленді, Каліфорнія, і її діяльність націлена на об’єднання місцевих урядів і технологів для спільної роботи з поліпшення міста.

У лекції, прочитаній на платформі TED, вона розповіла про зв’язок між хакерством і громадянською активністю, яка, як не дивно, є. Slon публікує власний переклад лекції.

Я хочу поговорити про хакерів. Швидше за все, коли ви

чуєте це слово, вам уявляється аж ніяк не Бенджамін Франклін. Спробую, однак, пояснити, чому це має бути саме він. Узагальнений образ хакера – надутий підліток, що засів у підвалі, де ніхто не заважає йому творити всякі комп’ютерні неподобства. Інший варіант – злочинець, що краде особисті дані, або шахрай міжнародного калібру, який керується політичними міркуваннями. І мейнстрім багато в чому плекає ідею, що хакери – це люди, яких слід побоюватися.

Як і більшість технологій в технологічному світі, хакерство може служити і злу, і добру. На кожного хакера, що зазіхнув на особисті дані чесного громадянина, знайдеться хакер, який створив програму, за допомогою якої ви зможете знайти родичів у разі катастрофи або моніторити екологічну обстановку після витоку нафти.

Хакерство – це аматорська інновація, що діє поверх існуючої системи, і це глибоко демократична активність. Хакерство – це критичне мислення. Бути хакером означає постійно піддавати сумніву усталені методи роботи.

Ідея в тому, що, коли ти бачиш проблему, то працюєш, щоб її виправити, а не просто скаржишся. Америка багато в чому стоїть саме на хакингу. Бетсі Росс була хакером, The Underground Railroad – прекрасний приклад хакингу. Від братів Райт і до Стіва Джобса хакинг був і залишається фундаментом американської демократії.

Тому думка, яку я хочу до вас донести, – наступного разу, коли почуєте “хакер”, думайте про Бенджаміна Франкліна, головному хакера всіх часів. Він був одним із найбільш плідних винахідників і при цьому жодного разу не спробував отримати патент, бо вважав, що будь-яке знання повинно залишатися у вільному доступі. Завдяки йому ми отримали біфокальні окуляри і громовідвід, і він закладав фундамент американської демократії.

В Code For America ми якраз і беремо за основу принципи Франкліна. Ремісник і державний діяч, він вважав, що концепція громадянина в першу чергу грунтується на дії. Франклін вірив, що державу можуть побудувати люди, і ми називаємо цих людей цивільними хакерами.

Не дивно, що базові цінності демократії – співпраця, розширення прав і можливостей, підприємництво – виявляються основними і для інтернету. Не дивно і те, що багатьом хакерам цікаві проблеми державного масштабу.

Але перш ніж показати вам кілька прикладів цивільного хакинга, я хочу, щоб ви зрозуміли: не обов’язково бути програмістом, щоб стати цивільним хакером. Вам потрібно просто зрозуміти, що ви можете використовувати інструменти XXI століття для вирішення поставлених перед державою проблем. Ми постійно чуємо від нашого ком’юніті цивільних хакерів, що вони і не припускали, як багато нетехнічної роботи було вкладено в цивільні хакинг-проекти. Запам’ятайте це. Всі ви потенційні цивільні хакери.

Як же виглядає цивільний хакинг? Торік нашу команду в Гонолулу, трьох хлопців, які проходили там цивільну службу, попросили переробити місцевий веб-сайт. Це величезна штуковина з десятками тисяч сторінок, тому роботу неможливо було зробити за кілька місяців, що залишилися. Хлопці вирішили побудувати паралельний сайт, що куди точніше відповідає очікуванням громадян від такого роду ресурсу. Вони шукали відповіді на питання, що було досить складним заняттям, бо попередній сайт виглядав як чорт зна що.

Тому наша команда запустила Honolulu Answers – суперелементарний пошуковий інтерфейс, куди ви вводите запит і отримуєте просту текстову відповідь. Сайт було досить легко створити, але перед командою постало питання наповнення його контентом. У них трьох це забрало б величезну кількість часу, особливо враховуючи, що ніхто з них в Гонолулу не жив. Тому вони придумали досить радикальний спосіб, якщо порівнювати з тим, як зазвичай працює держава: попросили громадян зайнятися змістом. Їм вдалося знайти інформацію по більшості поширених питань, але важливіше інше. Вони намацали і впровадили новий спосіб взаємодії громадян з державою.

Досить крута історія сама по собі, але далі – більше. У День цивільного хакинга в Окленді, де я живу, наша команда взяла відкритий код Honolulu Answers і зробила з нього Oakland Answers. Ми попросили громадян написати відповіді на найпопулярніші питання. Я теж брала участь. Так от, дивлячись на результат цього маленького починання, ми вважаємо, що хакинг дозволить надати слову “громадянин” новий сенс і відновити довіру до держави.

Ви, можливо, задумалися – а як до цього ставляться чиновники? Та вони в захваті.

Від міст зараз вимагають якомога більшого за якомога менші гроші, і вони завжди в пошуках інноваційних рішень. Тому, даючи громадянам можливість реальної участі, а не тільки проводячи збори, ви можете зафіксувати бажання ком’юніті займатися справою держави.

Не хочу, щоб ви вирішили, ніби цивільний хакинг – виключно американська історія. Ні, це загальносвітовий процес, і мій улюблений приклад – Мехіко, де в нинішньому році місцева палата представників уклала з командою розробників контракт на створення програми для відстеження рахунків. Контракт був на два роки, його сума – 9,3 мільйона доларів. Обізнані люди прийшли оскаженілиvb. Особливо гіки, які прекрасно знали, що 9,3 мільйона доларів – це абсолютно жахлива сума грошей за простий додаток.

Але замість того, щоб вийти на вулицю, вони придумали конкурс, попросили програмістів в Мехіко створити додаток краще і дешевше і призначили приз – 9300 доларів. У тисячу разів менше, ніж запропонувала держава. Учасникам дали десять днів. Було розроблено 173 додатки, п’ять з них представили конгресу, і вони досі в АppStore. Через це контракт скасували, і в Мехіко з’явився рух, де присутній і наш партнер, – Code for Mexico City.

ДОКЛАДНІШЕ ПРО NETROOTS ЧИТАЙТЕ ТУТ

Те, що відбувається в Гонолулу, Окленді і Мехіко, – це суть громадянського хакинга. Громадяни звернули увагу на речі, які можна зробити краще, і вирішили їх виправити, створюючи таким чином екосистему участі XXI століття. Народжуються нові способи залучення громадян у життя країни та міста, крім голосування, підписання петиції або протесту. Це насправді допомагає будувати державу і суспільство.

Повернемося до нашого друга Франкліна. Одне з його досягнень – організація в 1736 році у Філадельфії бригади пожежників-волонтерів. Просто вони з друзями помітили, що місто не встигає встежити за всіма пожежами. В Code for America є свої бригади, в Америці їх 31. Ми ростемо, і бригади з’являються в містах Польщі, Японії та Ірландії.

Ви можете перевірити, чи немає поруч з вами такої бригади, на сайті codeforamerica.org, а якщо ні, миспробуємо вам допомогти. Весь створений інструментарій теж є на сайті. Наша мета – створити глобальну мережу цивільних хакерів, що привносять інновації в сформовану систему, щоб знайти нові інструменти для вирішення давно укорінених проблем. Це допоможе локальним урядам і подарує громадянам впевненість у власних силах.

Давайте займатися хакингом разом!

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, лютого 17, 2015 at 12:30 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.