Циганська родина.

Норвегія готова стати першою європейською країною, яка прийняла “драконівський” закон проти жебрацтва. Парламентська більшість висловилася за радикальне вирішення проблеми, пов’язаної насамперед з румунськими та болгарськими циганами, що заполонили міста Країни фіордів, пише Олексій Смирнов для видання “Нові вісті“. Матеріал опубліковано на сайті Демоскоп.

Коаліція буржуазних урядових партій, підтримана частиною опозиції і урядом, збирається ввести загальнонаціональну заборону на жебрацтво. Нею підготовлено і внесено до парламенту відповідний законопроект. Згідно з цим документом, індивідуальний “промисел” жебраків буде каратися в’язницею на строк до шести місяців, а організований, в якому беруть участь більше двох осіб, покарають перебуванням за ґратами до одного року.

Більш того, протизаконною стане навіть допомогу прохачам милостині, будь то їжа, гроші або організація ночівлі. Порушники каратимуться тюремним ув’язненням до одного року. Законопроект наразі розіслано на експертизу різних інстанціях, але, як очікується, остаточно його приймуть скоро, можливо, вже в цьому місяці, і він набуде чинності з наступного року.

“Ми переконалися, що жебрацтво не дає людям вибратися з бідності, треба допомагати їм на батьківщині. Ті, хто їх підтримує в Норвегії, сприяють приїзду сюди великих груп жебраків, які займають суспільний простір і є причиною цілого ряду злочинів, від злодійства до шахрайства”, – пояснив необхідність введення заборони статс-секретар мін’юсту Норвегії Відар Брейн-Карлсен.

Опитування показують, що більша частина населення країни підтримує запропоновані урядом жорсткі заходи. “За” виступає і поліція. На думку правоохоронців, армія румунських і болгарських циган, щорічно приїжджає до Норвегії на заробітки, тягне за собою шлейф куди більш тяжких злочинів. Після вступу до ЄС у 2007 році Румунії та Болгарії і, відповідно, дозволу вільного в’їзду громадян цих країн на територію Європейської економічної зони, куди входить Норвегія, число правопорушень ряду категорій зросло в кілька разів.

Проти законопроекту виступають Спілка адвокатів, церковні організації та комісія Ради Європи з прав людини. На їхню думку, нововведення призведе до порушення права людини на свободу слова (до цього належить прохання про допомогу) та дискримінації за національною ознакою. “Законопроект спрямований не стільки проти такого явища, як жебрацтво, скільки проти циган, якы займаються цим”, – заявив комісар Ради Європи з прав людини Нільс Муйзніекс. Він звертає увагу на те, що в ряді інших держав Європи заборонено “активне жебрацтво”, але в норвезькому випадку мова йде про абсолютно новий рівень кримінального переслідування. Ніде в Європі навіть за найбільш нав’язливі прохання милостині не карають роком позбавлення волі, не кажучи вже про те, щоб саджати у в’язницю людей, охочих допомогти “професійним жебракам”.

Втім, у прихильників законопроекту теж є вагомі аргументи. Не можна забувати, що як в Норвегії, так і в інших країнах Старого Світу не прийшли до спільної думки щодо вирішення проблеми румунських і болгарських циган, що стала з 2007 року загальноєвропейською. Що з ними робити, ніхто не знає. За даними Amnesty International, 80% східноєвропейських циган живуть в бідності, не мають роботи, на батьківщині їх піддають дискримінації. Як вважають прихильники жорсткого покарання жебрацтва, лише його заборона відкриє можливості лікування соціальної хвороби, до якої схильна ця національна громада.

Ряд опитувань показує, що в тій же Норвегії успішний день може принести професійному збирачеві милостині до 1000 крон. Це близько 130 євро. У середньому жебрак збирає в країні близько 800 євро на місяць, при середньому місячному доході в Румунії близько 400 євро. Для циган привабливість “рейдів в Європу” особливо висока, оскільки їх середній легальний заробіток на батьківщині становить не більше 150 євро на місяць. Пов’язано це з тим, що вони зайняті некваліфікованою і низькооплачуваним працею. ЄС і країни, що входять в Європейську економічну зону, Норвегія і Швейцарія, витратили десятки мільйонів євро на різні проекти, пов’язані з поліпшенням умов життя циган в Румунії та Болгарії – насамперед на будівництво житла та курси професійної підготовки. Однак радикально змінити ситуацію поки не вдалося.

Багато європейців визнають, що левова частка європейських коштів, що спрямовуються на вирішення проблеми, осідає в кишенях різних експертів та урядовців різних країн. Крім того, не вдається переконати циганські родини в необхідності посилати дітей до школи. Румунські та болгарські чиновники скаржаться, що примусити до цього циган важко, оскільки ті часто змінюють місце проживання, і владі не вдається контролювати навчання школярів. Тому-то багаті європейські країни, побачивши неефективність своїх зусиль по обробці офіційних Бухареста та Софії, одна за одною стали вводити закони проти жебрацтва. Наприклад, у Великобританії та Данії це заняття карається ув’язненням до шести місяців, а в Греції – штрафом до 30 тисяч євро. Борці за права людини побоюються, що приклад Норвегії може виявитися, так би мовити, заразливим, і в Старому Світі підуть найлегшим, але популярному в суспільстві шляхи вирішення цієї проблеми – шляхом посилення законодавства проти жебраків.

Олексій Смирнов
Демоскоп

Tags: , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, лютого 24, 2015 at 10:30 and is filed under Закордон, Новини. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.