Сенатор від Сахаліну Жанна Іванова.
Сенатор від Сахаліну Жанна Іванова.

Опитані РІА “Новости” експерти вважають, що надання росіянам права вказувати в паспорті свою національність ніяк не позначиться на гармонізації міжнаціональних відносин, але може сприяти збереженню етнічної самосвідомості нечисленних народів країни, передає Демоскоп.

Законопроект, що дозволяє громадянам за власною ініціативою вказувати в російському паспорті і свідоцтві про народження свою національність, внесений до Держдуми членом Ради Федерації Жанною Івановою.

Заступник директора Інституту етнології і антропології РАН, член ради при президенті РФ з міжнаціональних відносин Володимир Зорін в бесіді з РІА “Новости” відзначив важливість того, що сенатори приділяють велику увагу гармонізації міжнаціональних відносин, зокрема, Іванова як сенатор від Сахаліну, де проживає низка нечисленних народностей.”Однак сама пропозиція про повернення графи “національність” у паспорт видається неконструктивною, носить скоріше віртуальний характер і  на стан міжнаціональних відносин в нашій країні, швидше за все, ніяк не вплине”, – сказав Зорін.

Він нагадав, що графа “національність” у паспорті – спадщина радянського періоду. Країна відмовилася від цієї графи через те, що в Конституції РФ підкреслюється право громадянина на самоідентифікацію за національною ознакою, тобто ніхто за нас не може визначити нашу національність і нашу етнічну приналежність, підкреслив співрозмовник агентства.

В даний час в Росії, за його словами, національність може бути вказана тільки в одному документі – свідоцтві про народження, причому національність не дитини, а тільки його батьків і тільки за їх бажанням.

“Хто мав справу з паспортним столом, знає, що для внесення будь-яких змін в цивільний паспорт потрібно представити відповідні довідки, документи, обґрунтування. У той час, коли стаття 26 Конституції чітко говорить, що це культурне право кожної людини, це право її самоідентифікації. Крім того, відомості про національність належать до особистих даних і захищені законом”, – заявив співрозмовник агентства.

Зорін зазначив, що у людей з часів Радянського Союзу залишилися різні спогади про так звану п’яту графу в паспорті. Для деяких людей ця графа ставила певні обмеження. “Її скасування негативного впливу на міжнаціональні відносини в країні не спричинило”, – підкреслив співрозмовник агентства.

Необхідність інформування влади про національний склад країни, на думку Зоріна, повною мірою забезпечується завдяки всеросійському перепису населення. Згідно з переписом 2010 року, в країні живуть представники 193 національностей. Для планування підручників, театрів, видання літератури, засобів масової інформації, як вважає експерт, даних цілком достатньо.

Голова громадської ради при ФМС Росії Володимир Волох зазначив, що може погодитися з ініціативою тільки в тому випадку, якщо національність буде вказуватися в паспорті суворо за бажанням громадянина.

“В обов’язковому порядку цього робити не потрібно, а за бажанням можна погодитися. Хоча, особливої ​​необхідності я в цьому не бачу”, – сказав Волох.

Директор Центру міграційної політики НДУ “Вища школа економіки” Ольга Чудіновських зазначила, що паспорт – це документ загальнодержавного зразка, і висловила сумнів, що ініціатива сенатора отримає хід на федеральному рівні.

“Нічого поганого в цьому немає. Хоча, швидше за все, це буде такою екзотичною практикою”, – сказала співрозмовниця агентства, додавши, що у держави зараз є можливість збирати інформацію про національність населення в ході опитувань.

Демоскоп

Tags: , ,

This entry was posted on четвер, лютого 26, 2015 at 08:30 and is filed under Закордон, Новини. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.