Петро Порошенко на виставці в Абу-Дабі.

Напередодні Президент Петро Порошенко побував на найбільшій виставці сучасного озброєння в Абу-Дабі (Об’єднані Арабські Емірати). Глава держави пройшовся по величезному “воєнторгу” в супроводі начальника Генштабу Віктора Муженка, поспілкувався з наслідним принцом ОАЕ, провів переговори. У сухому залишку – угоди про постачання зброї Україні. В чому саме зацікавлена українська сторона, йдеться у матеріалі, опублікованому на сайті Української асоціації власників зброї.

Чому Україна отримає зброю саме з ОАЕ? Чим саме може бути корисний для нас арабський “воєнторг”? Що необхідно придбати в найближчий час? За які кошти? Про це розповіли політичний аналітик Олег Пономар, військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій та експерт з озброєнь Олег Катков.

Олег Пономар, політичний оглядач
– Якої саме зброї сьогодні потребує українська армія, щоб зміцнити свою оборону?

– Потрібні радари антимінометі і антиартилерійські, які визначають координати. Потрібні системи залпового вогню нового покоління. Потрібні системи зв’язку, які пов’язують підрозділи: у кожного солдата – своя рація, всі солдати замикаються на командира відділення, далі – на командира роти і так далі. Потрібні системи наведення, які пов’язані з супутником в режимі реального часу. Потрібні протитанкові установки (типу Javelin).

Потрібна більш сучасна, ніж наша, зброя. У нас на складах багато радянської зброї, але вона років на двадцять застаріла.

– Що ви скажете про виставку сучасної зброї, яка проходить в Еміратах?

– Прекрасна виставка.

– Що з представленого на виставці було б цікаво для України?

– Системи залпового вогню – на зразок російських “Градів“, але більш сучасні. І протитанкові установки. Цікаво, що озброєння продає не держава, а арабські комерційні фірми. Тобто нікому пред’являти претензії.

Думаю, Путін сам собі накликав біду, коли говорив про “воєнторг”. Ця виставка в Еміратах – чистий “воєнторг”, це магазин. Все продається за комерційною ціною. Але, думаю, американці нам це профінансують. Тому що це не поставки зброї, а покупки. На цей рік у Держбюджеті США закладено 350 мільйонів доларів на військову допомогу Україні – в рамках “Акту на підтримку України”. Це вже чималі гроші.

Крім того, це хороший психологічний момент – ми не одні, нам допомагають. Це хороший психологічний допінг для армії, для країни.

– Часто звучить думка про те, що потенційні постачальники сучасної зброї побоюються, що вона може потрапити в руки супротивника.

– Тут є два аспекти. Немає сенсу постачати до України найсучаснішу зброю. Але зброю, яка була на озброєнні США до того, як з’явилася найсучасніша (наприклад, та, що виводиться з Афганістану), вони можуть нам передати. Для нас вона все одно суперсучасна.

Друге – щодо побоювань, до чиїх рук вона потрапить. США напевно це обговорюють і контролюють – в які підрозділи йде зброя, кому ці підрозділи підпорядковуються, аж до імен командирів бригад. До речі, нещодавно Верховна Рада перепідпорядкувала Нацгвардію Президенту і дозволила Нацгвардії мати важке озброєння. Може бути, це як раз відповідь американцям на питання, хто буде відповідати за зброю і з кого питати.

Ігор Козій, військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва

– В Абу-Дабі проходить постійна виставка. Необхідно розуміти, що були не тільки домовленості про військово-технічне співробітництво з ОАЕ – також були досягнуті домовленості з США і деякими європейськими партнерами.

В Україні є близько ста компаній, які направляли до Росії запчастини до близько 180 різних систем озброєння. Приблизно 70% запасних частин для броньованих машин Україна імпортувала з Росії. Це теж треба чимось замінювати. У зв’язку з тим, що ми приєдналися до певних обмежень і санкцій щодо РФ, фактично виникло питання: на кого працювати, з ким співпрацювати. Щоб ці підприємства не зупинилися, їх треба перепрофілювати. Це основний мотив того, що Україна намагається налагодити співпрацю. Абу-Дабі зацікавлений інвестувати в Україну, в тому числі в питаннях, пов’язаних з воєнно-технічним співробітництвом.

Саме тому Президент України поїхав на цю виставку, де були досягнуті дуже непогані домовленості. Зрозуміло, подробиць ніхто не буде розкривати. Але можна сказати, що, наприклад, українська компанія “Мотор Січ” і південноафриканська компанія “Paramount Group” підписали договір про подальший розвиток військового вертольота Мі-24. Крім того, у “Paramount Group” розглядається питання модернізації танків Т-72. Тобто, сьогодні мова йде про введення в дію тієї бронетанкової техніки, яка була виведена протягом 23 років незалежності України.

Ви знаєте, що відбулася особиста зустріч Президента Порошенка з наслідним принцом, заступником Верховного Головнокомандувача ОАЕ генерал-полковником Мухамедом бен Заїдом аль Нагаяном. Також розглядалося питання про зустріч з одним з основних фахівців, який займається закупівлею зброї в Пентагоні. Але Президент не раз підкреслював: ми можемо отримати від ОАЕ тільки оборонне озброєння.

Олег Катков, експерт з озброєнь

– Об’єднані Арабські Емірати не виробляють зброю – тільки купують. І купують по всьому світу. Це дуже важливо, тому що вони не слідують єдиному стандарту. Наприклад, на озброєнні ОАЕ стоїть БМП-3 виробництва Росії і одночасно з ним стоїть наш БТР-3.

Тому говорити про те, що вони можуть продати Україні, досить складно. Але судячи з тих заяв, які робив Президент, йдеться про договір про партнерство: Україна постачає те, що вона може постачати, ОАЕ продадуть те, що вони можуть продати. Нам від ОАЕ буде цікаво все, тому що у нас немає можливості вибирати. Інша справа – на яких умовах це буде поставлятися. Якщо буде поставлятися застаріла техніка, треба дивитися цінник і вибирати. На мій погляд, найвигідніший варіант співпраці: наприклад, Україна поставляє БТР-3 від Харківського заводу і отримує за них щось інше. Це може бути корисно як для нашого виробництва, так і для підвищення обороноздатності країни.

– Чому Еміратам цікаві наші БТР?

– Тому що ОАЕ купують хорошу техніку, а наші БТР – це хороша техніка. Вони забезпечені якісним гарматним озброєнням, хорошим протитанковим ракетним комплексом. Якщо я не помиляюся, в ОАЕ є близько ста одиниць наших БТР-3.

Але потрібно також враховувати, що в ОАЕ в основному озброєння НАТО-вського стандарту. Тобто зброю доведеться купувати з боєприпасами і всім іншим.

– Що з озброєння ОАЕ відповідає нашим стандартам? Що не вимагає додаткової адаптації?

– Напевно, доведеться адаптувати все, бо той же БМП-3 російського виробництва має інший стандарт.

Але якщо говорити про нелетальне озброєння, то там немає проблеми невідповідності стандартів. Можливо, це будуть більш прості речі – не дорога техніка, а невеликі, але дуже корисні речі для солдатів “на землі” – тепловізори, радіостанції. Є безліч варіантів того, що вони можуть продати. Не варто зациклюватися на великій техніці. Це можуть бути речі, які не вимагають стандартизації по боєприпасу, але які теж потрібні. Наприклад, як неодноразово говорили волонтери, з тепловізорами у нас сутужно.

– Чи можете ви порівняти ту зброю, яку ми можемо закупити у ОАЕ, і те, яке нам можуть надати США? Що цікавіше для нас?

– Все залежить від цінників. У мене суто прагматична позиція – я вважаю, що потрібно купувати те, що дешевше і якісніше.

– Оскільки було заявлено, що в ОАЕ Україна має намір закуповувати виключно нелетальну зброю, про БМП вже не йдеться?

– Тут хитрий момент. Ми купуємо саму колісну базу без озброєння – виходить нелетальну зброю. Ми встановлюємо на неї своє озброєння і отримуємо цілком бойову річ. Наприклад, якщо ОАЕ будуть продавати бронетранспортери з електронікою, але без гармат, в тому ж Харкові можуть встановити на них все, що необхідно. Така зброя буде відповідати нашим стандартам. Хороший приклад такої конвертації – “Саксон“, які ми закупили без озброєння і встановили на них озброєння свого стандарту.

Але я не можу стверджувати, що проводитиметься конвертація – це додаткові витрати і час. А час зараз дорогий.

– Що може Росія протиставити зброї, яку ми можемо купити у Еміратів?

– Військово-промисловий комплекс Радянського союзу традиційно протиставляв себе натовським стандартам, натовському озброєнню. На будь-яку новинку НАТО Радянський союз випускав свій аналог. І навпаки. Враховуючи сучасний стан російської військової промисловості і те, як вона розвивається, треба дуже вдумливо підходити до того, що купується, щоб не купити речі, які застаріли вже років на двадцять.

Українська асоціація власників зброї

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Понеділок, березня 2, 2015 at 12:30 and is filed under Новини, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.