Петро Порошенко і Арсеній Яценюк.

В уряді настають великі зміни. Джерела  INSIDER в адміністрації президента і Верховній раді стверджують, що Петро Порошенко і прем’єр Арсеній Яценюк вже погодили попередній список членів Кабміну в кількості дев’яти осіб, яких планують відправити у відставку.

Але станеться це після 11 березня, коли рада директорів МВФ повинна прийняти рішення, чи відкривати Україні нову кредитну лінію в розмірі $ 17,5 млрд. Услід за фондом аналогічні рішення повинні прийняти Світовий банк і ЄБРР.

Оновлений склад Кабміну буде контролювати “освоєння” позикових коштів.

За словами людини з найближчого оточення Порошенко, серед кандидатів “на виліт” віце-прем’єр з інфраструктури і транспорту Валерій Вощевський, його колега, який відповідає за регіональний розвиток Геннадій Зубко, а також міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, міністр економічного розвитку Айварас Абромавічус, міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко і міністр енергетики Володимир Демчишин.

Решту кандидатів на звільнення співрозмовник INSIDER не уточнив. Але зазначив, що у президента є заява про звільнення за власним бажанням глави НБУ Валерії Гонтарєвої.

Прізвища потенційних новачків уряду і НБУ поки що не називають. Відомо тільки те, що в Кабміні знову з’явиться перший віце-прем’єр. Попередньо на цю посаду узгоджений Ігор Кононенко, перший заступник голови фракції БПП, друг і бізнес-партнер Порошенко.

Крім чистки Кабміну, нових керівників отримають великі держкомпанії, зокрема “Укрзалізниця“, а в деяких областях зміняться губернатори.

INSIDER спробував розібратися, який зв’язок між міжнародними кредитами та кадровими перестановками в уряді.

Хто винен?

Чвари в Кабміні почалися практично на наступний день після його формування.

Підлеглі Яценюка, які отримали свої крісла за квотою Порошенка, в неформальному спілкуванні скаржилися, що працювати з Яценюком їм вкрай складно, оскільки практично на кожному засіданні прем’єр їх жорстко критикує і “рубає” їхні ініціативи. Нагадаємо, при формуванні уряду команді президента, крім МЗС і Міноборони, відійшов весь економічний блок. У той час, як команді “Народного фронту” відійшли МВС, Мін’юст, віце-прем’єр з гуманітарної політики і міністр Кабміну.

Особливо діставалося від прем’єра міністру енергетики Володимиру Демчишину.

Він неодноразово обурювався тим, що не впливає на своїх прямих підлеглих. Зокрема, на главу НАК “Нафтогаз” Андрія Коболєва, який підпорядковується особисто Яценюку. Точно така ж ситуація з керівниками найбільших дочірніх підприємств “Нафтогазу”.

INSIDER писав, що команди президента і прем’єра жорстко конфліктували з питання поставок вугілля в Україні.

Але більшість протиріч команди Порошенка і Яценюка намагалися не виносити в публічну площину. “Дамбу прорвало” в лютому, коли офіційний курс гривні до долара перевалив позначку 35. Команда прем’єра у відкриту початку “мочити” главу НБУ Валерію Гонтарєву, яку прийнято вважати людиною президента.

Так, нардеп від “Народного фронту” Максим Поляков почав збирати в Раді підписи за відставку Гонтаревої. Крім того, сам Яценюк публічно заявляв, що в падінні гривні винен Нацбанк.

Паралельно соратники Яценюка підготували звернення до голови СБУ Валентина Наливайченка з вимогою притягнути Гонтареву до кримінальної відповідальності за фактом валютних спекуляцій. Мова йде про діяльність банку “Авангард“, який належить інвестиційній групі ICU.

Нагадаємо, ця фінустанова – одна з небагатьох банків, які за час кризи змогли наростити активи. В цьому ж банку трудився Демчишин.

У свою чергу команда президента звинувачувала Яценюка в нагнітанні обстановки навколо курсу валюти і “ухилення від відповідальності”.

“Яценюк прекрасно знав, що гривня просяде, оскільки НБУ прокредитував Кабмін 16 млрд. гривень, які просто надрукував. Але замість того, щоб підтримати НБУ, він в інтерв’ю найбільшим телеканалам вийшов як борець з корупцією і “пан-обвинувач” Гонтарєвої. Але домогтися, щоб вона пішла у відставку, не зміг, а курс зміцнили”, – розповідає нардеп від БПП, близький особисто до президента.

До конфлікту підключилися й “молодші партнери” Яценюка і Порошенко по коаліції. Так лідер “Радикальної партії” Олег Ляшко регулярно влаштовував публічні обструкції Гонтарєвої, у тому числі під час її візитів в Раду. У свою чергу глава “Батьківщини” Юлія Тимошенко критикувала роботу Яценюка. У понеділок, 2 березня її фракція не голосувала за принципові для уряду законопроекти.

26 лютого президент зібрав екстрене засідання економічного блоку уряду на чолі з Яценюком, а також запросив туди секретаря РНБО Олександра Турчинова і спікера Володимира Гройсмана. За словами людей з близького оточення Порошенка і Турчинова, саме там було прийнято рішення про переформатування уряду.

Але зробити це домовилися тільки після засідання рад директорів МВФ 11 березня нинішнього року. “За Петра все в нормальних відносинах, але Арсеній накручував Яресько проти Гонтарєвої, поки Лагард (Крістен Лагард – директор-розпорядник МВФ) не вказала йому на те, що підпис під меморандумом Гонтарєвої і вона одержувач грошей. Тепер він мовчки і зі своїми глашатаями чекає траншу, бо якщо не дадуть, то Сєню винесуть на вилах”, – говорить людина з оточення Порошенко.

Що робити?

Співрозмовники INSIDER стверджують, що під час засідання у Порошенка, він запропонував Яценюку ввести до складу уряду посаду першого віце-прем’єра. За задумом він повинен координувати діяльність економічного блоку Кабміну, з яким Яценюк не може знайти спільну мову. На нову посаду президент запропонував призначити Ігоря Кононенка.

INSIDER писав, що Кононенко – давній бізнес-партнер Порошенка, з яким той познайомився ще на початку 1990-х років і з тих пір вони разом. У свою чергу нардеп від БПП Ігор Гринів раніше розповідав INSIDER, що Кононенко входить в так званий “круглий стіл” – найближче оточення Порошенка, думці яких він довіряє і без яких рідко приймає ключові рішення. “По суті, Кононенко буде “смотрящим” в уряді від президента, адже Геннадій Зубко з цією роллю відверто не впорався, рівень у людини не той”, – пояснює один із соратників Порошенко.

Кононенко інформацію про своє можливе призначення не підтверджує. “Мені така пропозиція поки не надходила”, – сказав він.

Ігор Кононенко.

Що стосується долі Гонтарєвої, то, як в Адміністрації президента, так і в БПП впевнені, що після отримання Україною першого траншу від МВФ вона, швидше за все, піде у відставку.

Крім того, один з керівників БПП розповів INSIDER, що крісло глави НБУ не проти зайняти і Арсеній Яценюк. Оточення останнього цю інформацію не коментує. В АП запевняють – Яценюка поки що не звільнять, навіть якщо він цього захоче. “А навіщо його звільняти, нехай розділяє відповідальність за економіку”, – сказав один з керівників АП.

Чому керівництво країни саме зараз готується до перестановок в уряді?

Звертає на себе увагу, що практично всі чиновники, звільнення яких анонсовано вище, відповідають за сектори економіки, які мають отримати міжнародні вливання. Зокрема транспорт, енергетику, енергозбереження, ЖКГ.

Як відомо, “причепом” до першого траншу МВФ Україна повинна отримати $ 7,5 млрд. Кредитів від США, Єврокомісії, Світового банку, Німеччини, Канади, Японії та Норвегії. І якщо транш МВФ фактично повністю піде на погашення зовнішнього боргу і в резерви НБУ, то кошти інших донорів повинні піти на фінансування інвестиційних проектів. Їх реалізація повинна стимулювати розвиток української економіки. В уряді сподіваються, що вже цього року Україна отримає на ці цілі близько $ 4 млрд., іншу частину – в наступному році.

Контролювати “освоєння” цих коштів, зокрема проведення тендерів на держпідряди, буде Кабмін. В умовах економічної кризи для вітчизняних фінансово-промислових груп отримання великого держпідряду на будівництво або впровадження енергозберігаючих технологій – чудовий шанс поліпшити свій фінансовий стан. А українські реалії такі, що шанс отримати підряд набагато вище, якщо ФПГ має свою людину в уряді.

Показово, що напередодні отримання кредитних коштів загострилася боротьба за крісло глави “Укрзалізниці“. Колишнього гендиректора компанії Ігоря Остапюка Кабмін звільнив ще у вересні минулого року. З тих пір компанією в статусі в. о. глави керує Максим Бланк. За інформацією INSIDER, зараз Яценюк хоче призначити в “Укрзалізницю” свого друга, екс-першого заступника міністра інфраструктури Ігоря Малина.

Проблема в тому, що при формуванні коаліції ця посада відійшла до квоти партії УДАР, яка брала участь у виборах спільно з БПП. На цьому тижні в адміністрації президента несподівано згадали про це, і запропонували в якості кандидата на цю посаду нардепа Тараса Кутового. Хоча сам він аж ніяк не прагне працювати в “Укрзалізниці” і не проти стати міністром аграрної політики. Адже останні роки він всерйоз займається аграрним бізнесом, а в парламенті очолює комітет з питань АПК.

Ще один показовий факт – в середу, 4 березня Порошенко зустрічався з олігархами.

За інформацією INSIDER, на зустрічі були присутні співвласник групи “Приват” Ігор Коломойський, власник групи “Енергетичний стандарт” Костянтин Григоришин, бізнес-партнер Дмитра Фірташа Юрій Бойко та інші великі підприємці.

Ігор Коломойський і Рінат Ахметов

Президент обговорював з ними питання повернення в країну валютної виручки.

“Президент нагадав великим підприємцям, що вони також відповідальні за долю країни та її економіку, і зажадав повернути в Україну гроші, які вони вивели під час стрімкого зростання курсу долара”, – розповідає співрозмовник INSIDER з найближчого оточення Порошенка. У той же час він не заперечував, що при перестановці в Кабміні будуть враховані інтереси олігархів, щоб уникнути чвар між ними.

Чи отримають олігархи свої квоти при переформатуванні уряду, і чи приймуть участь в освоєнні західних кредитів, стане зрозуміло вже до кінця березня.

INSIDER

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, березня 6, 2015 at 06:30 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.