Альона Бабак.
Альона Бабак.

Вітчизняний рух учасників об’єднань співвласників багатоквартирних будинків гостро потребує незаангажованих лобістів власних інтересів, але ще не готовий шукати на них кошти.

У поточному році українські об’єднання співвласників багатоквартирних будинків стикнулися одразу з трьома викликами. Було підвищено податок на землю, ОСББ втратили статус неприбуткових організацій через нічне голосування за Держбюджет-2015, та продовжилось успішне проходження крізь парламент скандального законопроекту №1565. Нагадаємо, цей “закон про управителя” нав’язує керівництво багатоквартирними будинками без створення представницьких органів — об’єднань співвласників. Тільки вже в ультимативній формі — або жителі будинків самі обирають собі “управителя”, або “їм обирають” місцева влада. Ні про який зворотний зв’язок чи то відповідальність “управителя” перед громадою співвласників, як завжди, не йдеться.

Податок на землю в середньому по країні зріс з 0,1% до 3%. В середині лютого представник Податкової адміністрації Вікторія Попова прилюдно констатувала прикрий факт – сплачувати його має власник ділянки або орендар з відповідними документами на руках.

Однак можливості офіційно оформити документи на землю, зокрема на прибудинкову територію, саме у столичних ОСББ немає. В Києві таких лише 27, які отримали свою землю за каденції Олександра Омельченка. Чомусь ані Черновецькому, ані Попову, ані Макеєнку, ані Бондаренку, ані Кличку (УДАР) невигідно дозволяти киянам користування своєю власністю, видавши відповідні документи. Зараз немає процедури виділення такої ділянки в натурі. І це проблема не мера, це прем’єр-міністр Юлія Тимошенко в середині 2000-х скасувала документ КМУ про порядок виділення. Хоча не в Києві це не заважає давати землю ОСББ.

А у фіскальній службі про таку неможливість оформити документи на землю нібито “не знають”. Зате, якщо ОСББ не платить земельний податок, до нього застосовуються штрафні санкції, і власник змушений йти до суду.

Голова правління одного зі столичних ОСББ Олексій Тихонов зазначив: “Я не можу розпоряджатися тим, що я повинен утримувати й облагороджувати. Максимум, у КМДА можна пред’явити, так звані, документи на територію «для прибирання». Зате я повинен сплатити податок. При цьому платити податок можна або за те, чим володієш, і, відповідно можеш розпоряджатися, або за те, що знаходиться офіційно у твоєму тимчасовому користуванні”.

У лютому проявилась друга проблема українських ОСББ. З 1 січня 2015 року ОСББ втратили статус неприбуткових організацій – Фіскальна служба не знайшла підстав надавати ОСББ цей статус, на відміну від церков, професійних асоціацій, інших громадських організацій. До речі, такий самий невизначений статус і у професійних спілок. В даному контексті владу частково можна не вибачити, але зрозуміти – під ялиночку на Канарах встигнути хотілося, – через те, що Податковий Кодекс приймався 25 – 28 грудня.

Щоби щось змінити, необхідно змінювати законодавство. На щастя, ця проблема у процесі вирішення – 18 березня наш парламент прийняв зміни до Податкового кодексу, якими неприбутковість передбачається повернути. Але лишилось ще друге читання та процес підписання закону Президентом (два тижні з моменту прийняття Парламентом).

“У нас зараз є цілий депутат, який нібито повинен представляти наші інтереси. Це депутат Верховної Ради (Альона Бабак, “Самопоміч” – Прим. Авт.). Вона дуже довго очолювала цивільні організації, які співпрацювали і з Міністерством ЖКГ та з фондами. Але проблема в тому, що вона одна. Дуже важко собі уявити, як вона там буде продавлювати 226 голосів для того, щоб внести зміни і зробити ОСББ неприбутковими організаціями. У нас немає грошей для лобіювання таких питань, а у організацій, яким потрібно знищити рух ОСББ, гроші є”, – зазначає у коментарі ГолосUA Олексій Тихонов.

Не будемо забувати і про сумнозвісний законопроект №1565 “Про особливості власності багатоквартирних будинків”. На думку активістів ОСББ, якщо його приймуть, то новий НПА ще більше ускладнить життя для учасників Руху. Друге читання у ВРУ намічене на березень. Нагадаємо, що професійні лобісти зазначають – після першого читання вплинути на будь-який проект нелегко.

ПРО ЛОБІЮВАННЯ У ГАЛУЗІ ЖКГ ЧИТАЙТЕ ТУТ

“Якщо №1565 ухвалять, то мій прогноз, спокійний, зважений, – можна розлучитися з рухом ОСББ. Цей закон, помножений на відсутність статусу неприбутковості і відсутність права розпорядження землею, повністю знищить будь-яку мотивацію для створення ОСББ. Там немає пунктів, які могли б вирішити проблеми ОСББ. Більше того, цей закон ще й ускладнює життя. У нас же грошей для лобіювання таких питань немає”, – заявив Тихонов.

Історичний досвід показує – було б бажання лобіювати і не здаватися, а кошти знайдуться. І тоді все у шукачів справедливості вийде якнайкраще…

Власна інформація

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, квітня 3, 2015 at 07:57 and is filed under Київ, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.