- РКК.
Ця історія – кейс, як НЕ потрібно лобіювати уряди інших країн. Кейс, який, одначе, має примусити український дипкорпус до обмірковування заходів з контрлобізму Росії.
І хоча лобістські контакти були невдалими для росіян, зовнішньополітичному відомству Клімкіна необхідно задуматися. Наша країна потребує системного моніторингу лобістської діяльності, яка суперечить інтересам Києва, у ключових для Україні столицях світу, зокрема у Канаді.
Чому? Читайте далі.
Нещодавно від знайомих мені до рук потрапив скан листа, яким членів канадського парламенту спамить така собі ЕрКаКа – Русский Конгресс Канады.
У листі від 2 лютого зазначається зокрема, що РКК діє “від імені канадців російського і російсько-українського походження” та “висловлює свою глибоку заклопотаність у зв’язку з жахливими звірствами уряду України та її збройних сил щодо людей Донбасу в Східній Україні”.
Автори листа далі зазначають: “Жорстоке і негоже використання військової сили проти цивільного населення у постраждалих від конфлікту районах Східної України призвело до загибелі більше 5 000 людей, 11 000 поранених і півтора мільйона переміщених осіб”.
Цікаво, що в “демонстраційному” варіанті листа з веб-сайту РКК, датованому 16 січня, цифри зовсім інші. Це дає мені підстави вважати, що відправка даного взірця епістолярного жанру від агентів впливу Кремля відбувалася принаймні двічі. І після першого сеансу їм довелося коригувати цифри “жертв” в бік зменшення.
Але повернемося до самої епістоли. Так, його автор, президент РКК Валентин Лосєв зазначає: “Ця гуманітарна катастрофа була розроблена ув ім’я міфу про “демократію” в Україні в спробі вивести Україну до ексклюзивної асоціації з Європейським Союзом в рамках унітарної держави. Це викликало глибокі історичні розбіжності всередині країни, де Схід традиційно схиляється до Росії, а Захід – в бік Європи. На жаль, для тисяч українців ці ілюзії виявилися фатальними.”
- Лист РКК (клік для збільшення).
Таким чином, лобісти Москви намагаються технічно маніпулювати канадцями, називаючи супротив злочинній влади “Сім’ї” Януковича “міфом про “демократію””.
А далі викладається і головний key message листа: “Канадський уряд має припинити свої дії на підтримку українських військових і використовувати всі доступні засоби, щоб посадити українських лідерів, відповідальних за репресивні заходи, до мирних перемовин з лідерами сепаратистських регіонів Донбасу”.
***
Перед нами – взірець звичайного маніпулятивного лобістського grassroots (а точніше astroturf)-листа*. І ця історія – ще один шматочок пазла, який складається з багатомільйонних вкладень Російської Федерації у лобювання власних інтересів в Європі та Америці.
Якщо уважно поглянути на веб-сайт РКК, то ми побачимо, що організацію було створено восени минулого року, аккурат тоді, коли еліти Росії почали відчувати на собі тиск санкцій. І це не одиничний випадок подібного типу. В останні тижні від власних джерел я неодноразово чув інформацію про те, що головною метою російських лобістів закордоном є їх скасування.
- Перший лист.
- Другий лист.
Втім, росіянам ще вчитися і вчитися цивілізованому лобізму, і діяльність РКК є вочевидь безнадійною. По-перше, техніка виконання прийому шкутильгає – московські агенти впливу ймовірно не знають, що вся депутатська кореспонденція проходить крізь руки помічників членів канадського парламенту. Це переважно молоді, але досить свідомі у політичному плані люди, які у своїй більшості на боці України в її війні за незалежність. Тож, майже всі подібні листи спрямовуються в шредер, не знаходячи адресатів.
По-друге, якщо мені не зраджує память, українці є четвертою за впливом етнонаціональною групою в Канаді. Це дуже згуртована і впливова громада з чималеньким соціальним, фінансовим і політичним капіталом. Українські аграрні барони посідають провідні позиції на державному рівні, у місті Торонто та у провінціях Альберта, Манітоба і Саскачевань. Присутні вони і на політичних посадах чільного уряду. Тож, спроба сварки з ними може бути фатальною для кар’єри. В Канаді у 2015 році мають відбутися чергові вибори, і українці – це потужний електорат, з яким ніхто не хоче свариться.
І власне тому канадський політикум Україну так і підтримує, тому що з діаспорою всі заграють.
З моменту отримання незалежності пройшло більше 20 років. Тож, вже час навчитися вести себе на міжнародній арені по-дорослому, прагматично, і нарешті почати систематично підтримувати власних агентів впливу у ключових центрах геополітичної сили.
_____________________
* Різниця між ними в тому, що перші – дійсно низова ініціатива органів самоорганізації населення або інституцій третього сектору, а другі – проплачена корпораціями або державами GR-технологія, коли мета наживи прикривається благородною ціллю громадянського суспільства.
Власна інформація
Tags: Astroturfing, Government Relations, GR, grassroots (грасрутз), ІГС (третій сектор НГО NGO НУО НКО), агенти впливу, дипломатія, Канада, парламентарі, помічники народних депутатів, Русский конгресс Канады, РФ, Україна