ЦРУ відмиває репутацію
ЦРУ відмиває репутацію

Американська розвідка все гірше справляється зі своїми завданнями, перетворюючись на структуру, на якій безконтрольно наживаються численні політики і приватні компанії, пише Іван Яковина для Нового Времени
Публікація сенатської доповіді про тортури, що практикувалися в ЦРУ, привернула підвищену увагу американців до свого головного розвідувального відомства. Побачене мало кого втішило: з високоефективної держструктури зі збору інформації Управління швидко перетворюється на набір приватних компаній, що займаються промисловим освоєнням бюджетних мільярдів.

Крім даних про нічим не виправдану жорстокість і тортури, що застосовувалися проти в’язнів таємних в’язниць ЦРУ по всьому світу, автори доповіді повідомили ще одну цікаву деталь роботи відомства. Виявляється, програма катувань була розроблена і приводилася в дію приватною компанією-підрядником. За цю “роботу” підприємці, що раніше не мали ніякого досвіду проведення допитів, отримали понад 80 мільйонів доларів. Ефективність же їх діяльності, згідно з сенатським звітом, була приблизно рівна нулю.

За даними колумніста The New York Times Гейл Коллінс, приватна компанія, що займалася тортурами на замовлення ЦРУ, не мала у своєму штаті ні фахівця з ісламських країн, ні арабіста, ні експерта в галузі боротьби з тероризмом. Свою діяльність вони будували тільки на одному методі – заподіянні полоненим страждань.

Але й це ще не все. Виявляється, що в самому ЦРУ фахівців із Близького Сходу від роботи з полоненими усунуто, бо ті відмовилися застосовувати тортури, називаючи цей метод безглуздим і шкідливим. На місце відмовників покликали людей з Латиноамериканського департаменту. Тобто на початку 2000-х років з ісламським тероризмом в ЦРУ боролися фахівці з Уругваю і Перу, які мало що розуміють в близькосхідних справах.

Як розповів відставний співробітник ЦРУ Роберт Баєр, що десятки років відпрацював в Іраку, Сирії, Лівані та інших країнах регіону, нинішній стан його рідного відомства залишає бажати значно кращого. Після терактів 11 вересня в Управління річкою полилися гроші. Відомство, яке раніше відрізнялося порівняно скромним бюджетом, стало одним з найбагатших у країні, обросло численними шарами бюрократії, а також взялося освоювати отримані кошти на суперсучасну техніку: супутники, безпілотники, системи спостереження, підслуховування і підглядання. Крім того, у ЦРУ з’явилися свої в’язниці і транспортні літаки з відповідною інфраструктурою та персоналом.

Якщо в минулому сенатори і конгресмени вкрай неохоче йшли працювати в комітети з розвідки, то після 2001 року туди вишикувалася ціла черга з парламентаріїв, охочих розподіляти і контролювати багатомільярдні бюджети.

Саме тоді в Ленглі в пошуках вигідних контрактів почали ошиватися представники численних фірм-підрядників, так чи інакше пов’язаних з сенаторами і конгресменами. За енну суму вони готові були взяти ті чи інші функції ЦРУ на аутсорсинг, чому відомство зовсім не опиралося. Навколо американського розвідувального співтовариства виросла ціла індустрія, яка пропонує будь-які види послуг: від поставок та обслуговування суперкомп’ютерів до відправки в небезпечні місця охоронців з числа колишніх спецназівців.

Все нові системи безпеки, створені приватними компаніями, поглинають десятки мільярдів доларів з бюджету, проте чим саме вони займаються, ніхто достеменно не знає: секретність. Комітети з розвідки Сенату і Конгресу, які, теоретично, повинні були б стежити за витрачанням коштів і жорстко їх контролювати, на ділі займаються протилежним, оскільки їх наводнили лобісти, що вимагають все нових контрактів для близьких їм компаній.

Ще в 2004 році у звіті Конгресу щодо терактів 11 вересня було прямим текстом сказано, що система контролю за роботою спецслужб в США “не функціонує”. Тоді це попередження було проігноровано, система відносин між парламентом і спецслужбами практично не змінилася.

Як зазначає автор The Washington Post Девід Ігнатіус, навіть звіт про тортури свідчить, що багато членів Сенату і Конгресу довгі роки добре знали, що ЦРУ катує людей, але палець об палець не вдарили, щоб припинити це. У самому Управлінні, в яке летять зараз численні стріли, вкрай незадоволені “лицемірством політиків”: Білий дім про тортури знав, Конгрес знав, а винуватим виявилося ЦРУ, яке у своїй роботі керується інструкціями парламенту і президента.

У будь-якому разі, багаторазове зростання бюджету Управління (та й інших спецслужб теж) і відсутність нормального контролю за його витрачанням призвели до того, що ЦРУ стало все більше цуратися старих методів роботи – “класичного шпигунства” – на користь суперсучасної електронної розвідки.

За словами Баєра, робота співробітників ЦРУ “в полі” з агентами з числа місцевого населення стала вважатися занадто небезпечною і не завжди потрібною, що призвело до різкого погіршення якості інформації, що збирається. Особливо сильно це проявилося після вбивства чотирьох співробітників американського посольства в Лівії в 2012 році. Після трагедії в Бенгазі американських розвідників по всьому світу запечатали в посольствах і консульствах, не даючи і носа висунути назовні без крайньої на те необхідності. Як зазначає ветеран ЦРУ, електронна розвідка дуже хороша там, де є електроніка, але от у бідних країнах далеко не кожен злодій користується комп’ютером і стільниковим телефоном – послання передають з кур’єрами на віслюках, а не по виділеній лінії в інтернеті. Саме тому багато спецслужб світу (включаючи російські) зараз знову саджають співробітників за друкарські машинки, які електронному шпигунству не доступні.

Зниження майстерності польових розвідників вже призвело до фактичної ліквідації розвідувальних мереж ЦРУ в Лівані та Ірані. У 2011 році в Бейруті їх усіх переловили в місцевому ресторані Піца-Хат, куди ледачий і/або нетямущий резидент-американець запросив їх на загальний збір. (Це ж треба до такого додуматися!) Іранська мережа була викрита і ліквідована за схожих обставин приблизно в той же час.

Баєр охарактеризував нинішній стан ЦРУ так: “Після 11 вересня жадібність і тупість в Ленглі перемогли здоровий глузд”. Величезні бюджети призвели не до підвищення якості роботи Управління, а до прямо протилежних результатів. Через некомпетентність спецслужб Вашингтон зараз не має чіткого уявлення про те, що відбувається в Сирії, ЦРУ “проспало” низку повстань в арабських країнах, недавнє захоплення Мосула, появу Ісламської держави і Халіфату в Іраку. Коли російські війська вже увійшли в Крим, держсекретар Керрі був упевнений, що ні його захоплення, ні анексії не буде. “Росіяни нарізають навколо нас кола, ми нічого не можемо зробити”, – поскаржився Баєр.

Список провалів американської розвідки можна було б і продовжити недавнім викриттям агента ЦРУ в Берліні, вже згаданим вбивством посла США в Лівії і багато чим ще.

В цілому грізне колись відомство, загрузнувши в грошах, бюрократії та лоббістах, підозріло схожих на корупціонерів, зараз більше зайняте збереженням посад і бюджетів, а не збором секретної інформації. Лише один епізод: коли в Сенаті почали збирати інформацію для доповіді про тортури, співробітники ЦРУ взялися стежити за сенаторами і їх помічниками, намагаючись щосили перешкодити публікації документа. Мало того, що це протизаконно, – це ще півбіди. Агенти настільки розучилися працювати, що їх спіймали за цією справою і викрили – доповідь було опубліковано.

Під час слухань по ЦРУ сенатор Марк Юдалл закликав Білий дім “провести чистку” в Управлінні, звільнити його керівництво і провести реформу відомства, що не відповідає вже жодним стандартам. Однак, на думку Баєра, шансів на це немає ніяких: Барак Обама – друг нинішнього глави ЦРУ Джона Бреннана, а навколо відомства годується так багато республіканців, які отримали більшість у Конгресі і Сенаті, що вони ніколи не дозволять хоч якось суттєво змінити нинішню систему.

Новое Время

Tags: , , , , , , ,

This entry was posted on Середа, листопада 18, 2015 at 11:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.