Порошенко.
Порошенко.

Імовірність того, що Яценюк залишиться прем’єром, у команді Порошенка оцінюють як “більше 50%”
Команди прем’єра Арсенія Яценюка та голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна погоджують нову структуру уряду. За інформацією РБК-Україна, поки що у робочої групи є чотири варіанти нової структури, але до єдиного проекту, який Яценюк буде погоджувати з президентом Петром Порошенком, ще далеко. “Про персоналії поки що взагалі не йдеться. Зараз головне зрозуміти, якою буде конфігурація Кабміну, а потім вже під обов’язки шукати людей”, – заявив РБК-Україна співрозмовник в АП, ознайомлений з перебігом роботи щодо переформатування Кабміну.

Матеріал для обговорення
Вже 11 грудня закінчується рік з дня прийняття Верховною Радою програми дій уряду, а значить, народні депутати зможуть підняти питання про відставку Кабміну на чолі з Арсенієм Яценюком. Останній вже заявив, що готовий у цей день відзвітувати перед парламентом.

Чи відправить Рада у відставку весь Кабінет Яценюка, чи тільки окремих його членів, поки прогнозувати складно. З упевненістю можна сказати лише одне – уряд точно буде переформатовано.

Співрозмовники РБК-Україна, ознайомлені з ходом підготовки нової структури Кабінету міністрів, розповідають: команда президента наполягає, щоб віце-прем’єри поєднували свої посади з міністерськими. Кабмін же виступає проти цієї ідеї. Зате як в АП, так і у прем’єра згодні з тим, що кількість міністерств потрібно скоротити, шляхом їх об’єднання. Серед робочих варіантів, які обговорюють команди Порошенка і Яценюка, наступні:

об’єднати Міністерство культури з Міністерством освіти і науки. Є пропозиції додати до них Міністерство молоді та спорту, і навіть Міністерство інформаційної політики;
розформувати Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ і передати частину його повноважень МВС, а частину – Мінінфраструктури;
об’єднати МОЗ з Мінсоцполітики;
об’єднати Мінекології та МінАПК (особливою підтримкою ця ідея у переговорників не користується);
об’єднати Мінекономіки і Мінфін (ця ідея не знайшла підтримки у міністра фінансів Наталії Яресько).
Що стосується посад віце-прем’єрів, то крім поста першого заступника глави уряду, яка залишалася вакантною весь рік, команди Ложкіна і Яценюка обговорюють можливість створення посад:

віце-прем’єра з європейської інтеграції;
віце-прем’єра з АТО (ідея голови АП Бориса Ложкіна);
віце-прем’єра з реформ.
Раніше на Банковій активно курсували чутки, що останню посаду запропонують голові Одеської ОДА Михайлу Саакашвілі, але зараз найпопулярніша версія – віце-прем’єром стане нинішній голова Мінекономрозвитку Айварас Абрамавічус. До слова минулого тижня лідер депутатської групи “Відродження” Віктор Бондар зареєстрував проект постанови про звільнення Абрамавічуса з МЕРТ.

В очікуванні Байдена
Прискорити процес підготовки нової “шахматки” Кабміну переговірникам може допомогти візит в Україну віце-президента США Джо Байдена. За попередньою інформацією, він прилетить до Києва 7 грудня.

Рік тому саме Байден допоміг Порошенкові і Яценюку знайти компроміс при формуванні Кабміну.

“Тоді головна суперечка була навколо МВС. Яценюк наполягав, що це міністерство – квота “Народного фронту”, Порошенко – що БПП. Байден розсудив просто – вибори за пропорційною системою виграв НФ – значить МВС відходить цій партії, Порошенко, знехотя, погодився”, – розповів один з учасників тих переговорів.

Співрозмовники РБК-Україна як в оточенні президента, так і в оточенні прем’єра стверджують: за останній час позиція американців з питання конфігурації центральної влади в Києві не змінилася. Для Вашингтона принципово, щоб, по-перше, президент і прем’єр не “воювали” один з одним, по-друге, щоб прем’єр був незалежною фігурою.

Також обидві команди згодні в одному – до моменту прильоту заокеанського гостя обидві сторони повинні розробити нову модель структури уряду і визначити коло спірних питань, арбітром у вирішенні яких виступить американець. В оточенні Яценюка не приховують – вони розраховують на підтримку Байдена і в питанні збереження прем’єром своєї посади.

Раніше РБК-Україна писало, що в іншому випадку Яценюк обіцяє, що фракція НФ вийде з коаліції. Тоді Президенту потрібно буде або формувати нову коаліцію, або оголошувати дострокові парламентські вибори.

До відстоювання свого крісла Арсеній Яценюк підготувався ретельно. Він може розраховувати не тільки на підтримку Байдена, хороших відносин з яким не приховує, але й на лояльність олігархів.

Як уже повідомляло РБК-Україна, ще на початку осені з командою прем’єра на “мирову” пішов їх головний антагоніст, власник Group DF Дмитро Фірташ. Компанії бізнесмена почали погашати борг перед НАК “Нафтогаз України”, а суди поступово почали знімати арешт на майно олігарха, накладений МВС.

Крім того, за інформацією РБК-Україна, зараз команда Фірташа знайшла компроміс і з Державною фіскальною службою з питання боргів перед ОПЗ. Фірташу запропоновано погасити 240 млн доларів заборгованості перед заводом, а у відповідь ДФС зобов’язується не виставляти бізнесменові штрафні санкції на аналогічну суму.

Того, що у нього хороші відносини з власником СКМ Рінатом Ахметовим, Яценюк особливо не приховує. Останнім часом прем’єр також вибудував “рівну” комунікацію і з групою “Приват” Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Правда, найближчим часом з “Приватом” у Яценюка може виникнути “напруга”. За інформацією РБК-Україна, прем’єр не схвалив план погашення заборгованості перед державою, який йому представив новий голова правління компанії “Укрнафта” Марк Роллінз. Нагадаємо, компаніям, афільованим з “Приватом”, належить 49% акцій “Укрнафти”.

“Не можна сказати, що олігархи згуртувалися навколо Яценюка, швидше вони сприймають прем’єра як балансуючий чинник між ними і президентом”, – вважає співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП.

Кандидати в “кривий будинок”
Імовірність того, що Арсеній Яценюк залишиться прем’єром, на Банковій оцінюють як “більше 50%”. Нібито для звільнення глави Кабміну голоси в Раді знайдуться, а от з призначенням його наступника – проблеми.

В АП сумніваються, що чинного прем’єра підтримають усі його соратники по “Народному фронту”, але визнають, – поки що адекватної заміни Яценюку в “кривому домі” (як називають будівлю Кабміну, – ред.) немає.

“Найбільше шансів пройти через зал у Турчинова (Олександр Турчинов, секретар РНБО і один з лідерів “Народного фронту”, – ред.), Але проти нього висловлюються в США. Він їм незрозумілий, до того ж він не говорить англійською – звичайно, їм комфортніше спілкуватися з англомовним Яценюком“, – пояснив співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП.

В Адміністрації президента не приховують, що аналізували різні кандидатури на пост прем’єра, зокрема, такі як Михайла Саакашвілі та екс-прем’єра Польщі Лешека Бальцеровича. Але в АП не вірять, що перший отримає підтримку парламенту. Мінуси другого – незнання українських реалій і похилий вік.

При цьому співрозмовник РБК-Україна, близький до Бориса Ложкіна, стверджує, що основний опонент глави АП в оточенні президента – Костянтин Григоришин – з літа цього року “працював над просуванням ідеї “Саакашвілі – прем’єр”. Нібито з цією метою бізнесмен організував медійну кампанію, а також найняв лобістів у Вашингтоні.

Григоришин розраховує, що якщо Саакашвілі призначать прем’єром, він отримає посаду першого віце-прем’єра”, – заявив співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП.

Раніше в інтерв’ю “Дзеркалу тижня” Ложкін заявив, що Григоришин хотів очолити Адміністрацію президента. Правда це чи фантазії – перевірити складно. Адже Григоришин з жовтня цього року перебуває не в Україні, зв’язатися з ним РБК-Україна не вдалося.

У свою чергу команда Саакашвілі стверджує – губернатору Одеської області не потрібна допомога великого бізнесу в політичних цілях. А крісло прем’єра для нього не самоціль. Втім, у жовтні Саакашвілі заявив, що готовий, якщо знадобиться, замінити Яценюка в цьому кріслі.

Замикає коло претендентів-іноземців екс-віце-прем’єр Словаччини Іван Міклош, який зараз працює радником у міністра фінансів Наталії Яресько. До слова, Яресько, як і спікер парламенту Володимир Гройсман, також фігурує в списку можливих “спадкоємців” Яценюка. Але їх головний мінус – обидва члени команди президента. Як уже згадувалося вище, це не влаштує США.

Два співрозмовника РБК-Україна, які представляють різні полюси в оточенні президента, розповідають, що американці зараз пильно стежать за діяльністю Міноборони. Адже минулого тижня президент США Барак Обама схвалив федеральний бюджет, який, крім іншого, передбачає виділення Україні 300 млн доларів на військові потреби.

“Не виключено, що Полторака (Степан Полторак, міністр оборони, – ред.) замінять на більш зрозумілу американцям людину. Зараз дуже несподівано спливла кандидатура Климпуш-Цинцадзе (Іванна Климпуш-Цинцадзе – нардеп від БПП, – ред.). Вона свого час допомагала Віктору Пінчуку комунікувати зі США, тому американці її знають”, – заявив співрозмовник РБК-Україна. Втім, сама Климпуш-Цинцадзе про своє можливе призначення нічого не знає.

РБК-Україна

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on середа, грудня 2, 2015 at 09:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.