Григоришин.
Григоришин.

Противники Костянтина Григоришина в оточенні президента заявляють, що він – “темна сторона” Петра Порошенка

Боротьба в оточенні президента Петра Порошенка за можливість впливати на гаранта перебуває в активній фазі.

Конфлікт по лінії ГригоришинЛожкін не єдиний в оточенні глави держави. В обох антагоністів непрості відносини ще з одним найближчим соратником Порошенка – заступником голови фракції БПП Ігорем Кононенком, пише Максим Каменєв для РБК.

Незважаючи на різку критику на адресу глави АП Бориса Ложкіна, бізнесмен Костянтин Григоришин зберігає сильні позиції в оточенні Порошенка. Про його вплив на енергетичний сектор РБК-Україна розповіло в першій частині матеріалу. При цьому Григоришин, який не так давно повернувся в країну, вже встиг “побити горщики” і зі своїм кумом, нардепом від “Народного фронту” Миколою Мартиненком. Останній став фігурантом недавнього скандалу, пов’язаного з кримінальними справами за підозрою в корупції в Швейцарії та Чехії.

Про те, чим обернеться для уряду політична війна в оточенні президента – в матеріалі РБК-Україна.

Ігри в партизан
Союз глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна та першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка виявився неміцним. Вже восени відносини між ними ускладнилися. Причина – операція із затримання голови партії “УКРОП” Геннадія Корбана.

РБК-Україна писало, що Кононенко – єдина людина, крім Петра Порошенка, що була посвячена в деталі підготовки главою СБУ Василем Грицаком і генпрокурором Віктором Шокіним операції із затримання Корбана. Для Ложкіна, якого прийнято вважати головним комунікатором між президентом і групою “Приват”, операція стала несподіванкою і, за словами його оточення, глава АП розцінив це як прояв недовіри з боку глави держави.

Випадково чи ні, але після арешту Корбана по коридорах АП поповзли чутки про швидке звільнення Бориса Ложкіна. У числі головних претендентів на його крісло тоді називали члена Мінської контактної групи Романа Безсмертного, а також народних депутатів Сергія Березенка і його дядька – Анатолія Матвієнка. Втім, зараз в команді Ложкіна запевняють: якщо їх шеф все-таки піде з Банкової, то тільки за власним бажанням, а поки він цього робити не планує.

Борис Ложкін потрібен Порошенкові як мінімум для того, щоб залагодити відносини з групою “Приват”. Оточення глави АП говорить, що поки конфлікт з цією ФПГ у глави держави не вичерпаний.

“Ключових вимог до “Привату” три: вирішення питання з дивідендами “Укрнафти”, врегулювання питань рефінансування “Приватбанку” і нерозгойдування ситуації в країні. Якщо вони будуть виконані, претензій до Ігоря Коломойського у президента не буде”, – запевнив співрозмовник РБК- Україна в оточенні Ложкіна.

За його словами, ключове питання – все ж рефінансування “Приватбанку”. Джерело РБК-Україна, близьке до керівництва Нацбанку стверджує, що між НБУ і “Приватом” було підписано угоду про докапіталізацію фінустанови, яка діє до 1 січня 2016 року. У ній, зокрема, мова йде про обсяги докапіталізації банку кожною зі сторін, і погашення “Приватом” так званих пов’язаних кредитів – тобто позик, які банк видав структурам, афільованим з його власниками. За словами співрозмовника видання, поки що група “Приват” повною мірою не виконала свою частину зобов’язань.

У свою чергу, співрозмовник РБК-Україна, близький до Ложкіна, розповів, що зараз команди Геннадія Боголюбова (співвласник “Приватбанку” і партнер Коломойського, – ред.) і голови Нацбанку Валерії Гонтарєвої працюють над тим, щоб “вичистити” пов’язані кредити і визначити точні суми докапіталізації банку.

За останньою інформацією, група “Приват” вже докапіталізувала банк на 8 млрд грн. Нагадаємо, що за негласною угодою між Порошенком і Коломойським, докапіталізація повинна проходити в пропорції 1/3. Тобто, держава повинна “влити” в банк в три рази більше коштів, ніж акціонери.

Темна сторона президента
Від операції із затримання Геннадія Корбана Ігор Кононенко не отримав додаткових бонусів. Адже через кілька днів після арешту колишній перший заступник голови Дніпропетровської ОДА за рішенням суду був відпущений під домашній арешт.

Оточення президента розцінило це як демонстрацію безсилля правоохоронців: навіщо було проводити операцію з 500 бійцями “Альфи”, якщо потім Корбана все одно відпустили?

До слова, історія із затриманням Геннадія Корбана, а раніше з арештом нардепа від Радикальної партії Ігоря Мосійчука, чітко продемонструвала – в оточенні президента оформилося “силове крило”, що складається з тріо КононенкоГрицакШокін.

Ще одна проблема Ігоря Кононенка – відносини з послом США Джеффрі Пайєтом, а точніше їх відсутність.

Показовим був останній візит Пайєта у Верховну Раду, де він зустрічався зі спікером парламенту Володимиром Гройсманом, щоб обговорити перспективи конституційної реформи. Посол і Кононенко перетнулися в кулуарах, але перший заступник голови фракції БПП пройшов повз, розмовляючи по телефону, і не зупинився, щоб привітатися з Джеффрі Пайєтом.

“Я Ігорю сказав, що йому варто серйозно подумати над ситуацією. Тому що на моїй пам’яті останньою людиною, з якою відмовлялися спілкуватися в посольстві США, був Павло Лазаренко“, – розповів один із близьких соратників президента.

Команди Ложкіна і Григоришина запевняють – вони з Кононенком не воюють. “Кононенко – це темна сторона Порошенка, а хто ж буде воювати з президентом?”, – заявив один зі співрозмовників РБК-Україна на Банковій.

Амбітні бажання
Інтереси Григоришина, Ложкіна і Кононенка перетинаються не тільки в галузі енергетики, а й у політиці. Кожен з них має свої інтереси в процесі переформатування уряду. РБК-Україна писало, що Григоришин не проти обійняти посаду першого віце-прем’єра в уряді. Правда, за умови, що Кабмін очолить Михайло Саакашвілі. У команді Григоришина підтвердили РБК-Україна цю інформацію.

“Ще влітку Григоришин запропонував президенту змінити прем’єра і главу АП. На першу посаду він рекомендував Саакашвілі, на другу – себе. До речі, він ще рік тому просив Порошенка дати йому українське громадянство, але тоді президент не зважився на цей крок”, – розповів співрозмовник в оточенні Григоришина.

За його словами, у вересні Григоришин познайомився з Саакашвілі і ще більше переконався в тому, що той повинен очолити уряд.

“А той, у свою чергу, запитав, чи готовий Костянтин Іванович стати його першим замом в Кабміні, на що Григоришин дав позитивну відповідь”, – відзначило джерело РБК-Україна.

Більше того, в оточенні Григоришина відзначають, що ще влітку, під час відпочинку на Гаваях, бізнесмен написав на 30 сторінках стратегію розвитку і реформ для президента.

Сам Михайло Саакашвілі ще на початку листопада заявляв ЗМІ, що готовий очолити український Кабмін і стати “прапороносцем реформ”. Але пізніше в той же день Михайло Саакашвілі написав обережний пост, про те, що “у нього немає бажання очолити Кабмін”. Про свої стосунки з Григоришиним Саакашвілі в публічних виступах не згадував.

Є у Костянтина Григоришина і пропозиції щодо кадрового складу уряду. За словами його оточення, він рекомендує призначити на пост міністра економічного розвитку російського бізнесмена-емігранта Євгена Чичваркіна. За версією співрозмовників РБК-Україна, саме він влітку цього року познайомив Чичваркіна з Петром Порошенком, і той сам запропонував йому взяти участь у конкурсі на посаду директора “Укрнафти”.

Як відомо, Чичваркін заявив, що готовий очолити компанію, але в конкурсі зареєстрований не був, так як уряд скоротив терміни його проведення. Крім того, джерела, близькі до Григоришина, кажуть, що їхній шеф пропонує змінити главу Мінфіну. На його думку, цю посаду повинен зайняти екс-віце-прем’єр Словаччини Іван Міклош, “оскільки Наталя Яресько не справляється зі своїми обов’язками”.

Крім того, бізнесмен хоче бачити в Кабміні російського вченого Сергія Гурієва, який у минулому році емігрував до США, але в оточенні Григоришина сумніваються, що той погодиться приїхати в Україну.

Не забув Костянтин Григоришин і про Адміністрацію президента. В його оточенні кажуть, що на місці Ложкіна той бачить керуючого директора близькою до президента компанією ICU Макара Пасенюка. Відзначимо, що ця компанія за час президентства Порошенка стала постачальником кадрів для органів влади. Найвідоміші вихідці з компанії Пасенюка – глава Нацбанку Валерія Гонтарєва і міністр енергетики Володимир Демчишин.

“Макар сам не пропонує кандидатури на ту чи іншу посаду, але президент звертається до нього за порадами і прислухається до них, власне, так в Кабміні і з’явився Демчишин“, – розповів співрозмовник РБК-Україна з АП.

До слова, про Пасенюка схвально відгукуються і співрозмовники РБК-Україна в оточенні Кононенка. Втім, вони не вірять, що той перейде на держслужбу.

“Потрібно знати Макара. Він геніально вирішує питання “рефінансу”. Він взагалі по натурі художник, навряд чи він захоче займатися адміністративною роботою”, – розповіли в оточенні першого заступника голови фракції БПП.

РБК-Україна не вдалося зв’язатися з Макаром Пасенюком і дізнатися, чи бачить він себе в якомусь статусі при владі.

Ідея фікс
Костянтин Григоришин – фактично єдина людина, близька до Порошенка, яка лобіює призначення Михайла Саакашвілі на прем’єрську посаду. На цьому грунті він вже встиг зіпсувати відносини зі своїм кумом, нардепом від “Народного фронту” Миколою Мартиненком. Той впевнений, що масивна кампанія з розголошення кримінальних справ проти нього в Швейцарії та Чехії – справа рук Костянтина Григоришина.

Нагадаємо, з осені цього року нардеп від БПП Сергій Лещенко регулярно публікував документи, які, на його думку, свідчать про те, що Мартиненко – корупціонер. Нардеп навіть передав матеріали прокуратури Швейцарії прем’єр-міністру Арсенію Яценюку.

У відповідь Мартиненко минулого тижня заявив, що має намір скласти депутатський мандат.

Мартиненко впевнений, що Лещенко діяв з ініціативи Костянтина Івановича, але це не так, тому що Сергій – некерований. Тим не менш, Мартиненко з вересня не бере трубку у відповідь на дзвінки Григоришина“, – розповів співрозмовник в оточенні російського бізнесмена.

Втім, він не став заперечувати, що у Григоришина хороші відносини з Лещенком: після заяви Мартиненка бізнесмен дзвонив нардепу і вітав того з перемогою.

Відносини Григоришина і Мартиненка могли зіпсуватися і на більш прагматичнім грунті. Співрозмовники РБК-Україна в оточенні бізнесмена розповідають, що на початку осені Мартиненко намагався домовитися з їх патроном про призначення на посаду директора “Укренерго” Володимира Бузинова – зараз він обіймає посаду заступника директора з міжнародних відносин, інвестицій та закупівель НЕК. Однак Григоришин не погодився.

Як би там не було, скандал навколо Мартиненка вигідний Григоришину, адже він послабив позиції Яценюка. Крім того, оточення Григоришина запевняє – їх шеф не сидів у США склавши руки, а за допомогою лобістів активно працював над просуванням в коридорах Держдепартаменту ідеї про прем’єрство Саакашвілі.

За інформацією РБК-Україна, в найближчі вихідні Григоришин планує виступити на антикорупційному форумі в Одесі, де хоче представити свою схему тіньової економіки України. У ній, за даними його команди, задіяні прем’єр і його оточення, а також люди, близькі до Петра Порошенка, зокрема, – Ігор Кононенко. За підрахунками бізнесмена, мова йде про 4-5 млрд. доларів щорічно.

Тим часом, команди Яценюка і Ложкіна продовжують підготовку проекту нової структури Кабміну. За останньою інформацією, сторони зійшлися на тому, що потрібно ліквідувати або об’єднати шість міністерств, а держпідприємства об’єднати в 4-7 держхолдингів, залежно від профілю їх діяльності.

Олігархічний протекторат
Якщо Костянтин Григоришин – головний ворог Арсенія Яценюка в оточенні президента, то Борис Ложкін – основний союзник. РБК-Україна писало, що Борис Ложкін оцінює шанси чинного прем’єра зберегти посаду вище 50%.

Головний аргумент глави АП – звільнити прем’єра не так проблематично, як призначити на його місце нову людину. За інформацією оточення Ложкіна, він сумнівається, що у Раді для цього вистачить голосів.

“І тоді Яценюк залишиться в статусі виконуючого обов’язки, а це означає, що до призначення нового прем’єра про співпрацю з МВФ можна забути”, – підкреслив співрозмовник РБК-Україна на Банковій.

Як Ложкін, так і Яценюк зараз найбільш лояльні до олігархів люди у владі. РБК-Україна неодноразово писало про те, що у прем’єра хороші відносини з Ахметовим, а в своєму недавньому інтерв’ю Lb.ua про Яценюка позитивно відгукувався Ігор Коломойський. Сам прем’єр визнає, що його головний опонент в середовищі великого бізнесу, Дмитро Фірташ, відступився, і зараз перераховує гроші в бюджет, в обмін на зняття арешту з належних йому об’ємів газу.

Свідомо чи ні, цього тижня команда прем’єра підіграла олігархові. У відповідь на повідомлення про приліт Фірташа до Києва для участі у з’їзді Федерації профспілок України, глава МВС Арсен Аваков пообіцяв затримати його і навіть вислав в аеропорт групу захоплення. У відповідь Фірташ заявив, що відмовився від ідеї летіти до Києва.

Тепер, коли у Відні будуть апеляційні слухання у справі про екстрадицію Фірташа в США, олігарх зможе стверджувати, що піддається в Україні політичним переслідуваннням. Нагадаємо, захист Фірташа наполягає, що справа, яку проти нього порушили в США, носить політичний характер. Ця тактика одного разу вже спрацювала – навесні цього року суд Відня відмовив США в екстрадиції Фірташа.

Втім, публічно Фірташ не перестає критикувати уряд Яценюка.

“Нинішній уряд є політичним банкрутом. Чим швидше він залишить владу, тим краще для людей. Якщо уряд не впаде сьогодні, то це, ймовірно, відбудеться навесні”, – сказав Фірташ в інтерв’ю агентству Reuters на наступний день після невдалого прильоту до Києва.

У свою чергу, Ложкін не приховує, що регулярно “п’є чай” з Ахметовим і спілкується з групою “Приват”, насамперед з Геннадієм Боголюбовим. Правда, на відміну від Яценюка, у Ложкіна немає жодних стосунків з Фірташем. Глава АП каже, що бачив власника Group DF один раз в житті, а на знаменитій зустрічі у Відні не був присутній.

У суперечці навколо Кабміну інтереси Григоришина перетинаються не тільки з Яценюком і Ложкіним, але і з Кононенком. Адже той теж не проти обійняти посаду першого віце-прем’єра, правда, в уряді Яценюка. У всякому разі, відповідні чутки ходять кулуарами парламенту ще з весни цього року. Сам Кононенко цю тему не коментує, каже тільки, що він командний гравець, і якщо президент йому запропонує цю посаду, він готовий до такої відповідальності.

Втім, команда Григоришина сподівається, що амбіції Кононенка збавить візит в Україну віце-президента США Джо Байдена.

“Думаю, після цього Кононенко відійде в тінь і перестане думати про посади в уряді”, – припустив співрозмовник РБК-Україна в оточенні Григоришина.

Квантовий комп’ютер
Хто ж з бізнес-оточення переможе в битві за “вуха президента”, і вплине на його бачення долі уряду? Один з людей, близьких до Порошенка, порівняв президента з квантовим калькулятором. За його словами, Петро Олексійович має унікальну здатність обробляти в голові одночасно безліч варіантів обчислень, але проблема в одному – ніхто не знає, який з них він видасть зрештою.

У той же час всі співрозмовники РБК-Україна в оточенні президента сходяться в одному: ідеальним прем’єром той для себе бачить нинішнього спікера Ради Володимира Гройсмана, на другому місці – Арсеній Яценюк і тільки потім – Михайло Саакашвілі.

У той же час, вирішення питання з урядом буде мати серйозні наслідки для найближчого кола Порошенка. За півтора року президентства Петро Порошенко привчив до того, що не дозволяє опонентам “добивати” когось зі свого оточення, але не проти, щоб вони постійно “сварилися”.

Якщо прем’єром стане Саакашвілі – це буде тріумф Григоришина, причому не факт, що той отримає посаду першого віце-прем’єра, хоча б тому, що у бізнесмена поки що немає українського громадянства.

Якщо ж своє місце збереже Яценюк – це означатиме збереження комфорту Ложкіна і ключових олігархів. Але, не факт, що в новому Кабміні Арсенія Яценюка знайдеться місце для Кононенка.

Не виключено, що Порошенко вирішить продовжити “прем’єріаду” – Рада звільнить Яценюка, і він продовжить працювати в статусі в. о., а тим часом, команди президента і прем’єра продовжать торги. Але в такому випадку виникає ймовірність того, що доторгуются вони до дострокових парламентських виборів, за якими можуть піти та аналогічні президентські.

РБК

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, грудня 8, 2015 at 11:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.