Сонячна енергія.

Про те, що запаси природних копалин на Землі не нескінченні, знає навіть школяр. Але наш головний капітал не вугілля, не нафта і навіть не газ. Майбутнє за альтернативною енергетикою, яка стає все доступнішою для звичайних споживачів, пише newsper.net.

Добровільне рабство
З моменту першого промислового видобутку нафти минуло всього 200 років. Однак людству цього було достатньо, щоб створити культ “чорного золота” і забути про інші джерела енергії. Найжорстокіші війни на Землі велися за право володіння ресурсами. Всі злети і падіння світової економіки намертво прив’язані до цін на енергоносії. І навіть стрімке падіння цін на нафту до $41-43 за барель не викликає оптимізму у провідних аналітиків. Адже чим більше розгойдуються нафтові гойдалки, тим вища вірогідність подальшого злету і чергової кризи.

Крім того, копалин на Землі не так вже й багато. Тієї ж нафти залишилося приблизно на 40 років, газу на 60, а вугілля на 100 років. Поки одні вважають, що цього на наш вік вистачить і гаразд, інші роблять ставку на альтернативні джерела енергії. Наприклад, глава Facebook Марк Цукерберг і засновник Microsoft Білл Гейтс разом з президентом США Бараком Обамою анонсували програму з видобутку чистої енергії Mission Innovation, під якою підписалося вже 19 країн.

Фантазії чи реальність
Зіскочити з газової і нафтової голки не просто. Навіть якщо всі захочуть використовувати енергію сонця і вітру, то нафтогазовим баронам буде неймовірно складно відмовитися від влади над країнами, що не рясніють корисними копалинами. Хто знає, може через це почнеться ще одна війна, як припустили, наприклад, автори норвезького серіалу “Окупація”. Але, труднощі труднощами, а альтернативна енергетика розвивається і стає все більш помітним гравцем на ринку ресурсів. У Польщі вже давно замінюють вугілля біопаливом, а одне з міст Німеччини – Фрейбург – повністю перейшло на сонячну енергію і скоротило оплату на електроенергію на 90%.

Кількість сонячної енергії, яку отримує поверхня Землі, перевищує запаси нафти, газу, урану і вугілля разом узятих. Потрібно тільки навчитися правильно її добувати, що успішно роблять власники сонячних електростанцій. В даний час потужність таких підприємств збільшилася до 139 ГВт, що дорівнює річній потребі 40 млн. домогосподарств.

В амбітні плани економістів і політиків входить також побудова гігантської сонячної панелі в пустелі Сахарі. Кожен її квадратний кілометр може увібрати і виробити енергії, рівної 1,5 млн. барелів нафти. Це більше, ніж споживає весь світ за рік! Звичайно, проекти такого масштабу займуть чимало часу і коштів, але відступати нікуди – за ними майбутнє.

Ми в тренді
Україна не збирається пасти задніх. Вже сьогодні можемо пишатися власними сонячними парками, побудованими у Вінницькій, Київській, Одеській областях. 133-гігаватний парк “Перово” в тимчасово окупованому Криму і зовсім увійшов в десятку найбільших сонячних електростанцій у світі. Такі станції абсолютно нешкідливі для атмосфери – ні випромінювань, ні шкідливих викидів. Тільки один “Перово” скоротив викиди вуглекислого газу в атмосферу на 105 тисяч тонн на рік.

До пори до часу будувати такі електростанції в Україні було не вигідно через нестабільне законодавство та корупцію. Вугільні, нафтогазові лобі нав’язували суспільству думку, що “зелена” енергетика небагатій Україні не по кишені. Але всім скептикам на зло житель села Солонка в 2014 році став першим громадянином України, який отримав виплати за “зеленим” тарифом. (Спеціальний тариф, за яким держава викуповує у компаній електроенергію, вироблену за допомогою сонця, води, вітру, біомаси). Ця маленька перемога – відмінний стимул зробити свій будинок енергонезалежним плюс заробити на продажі надлишків.

Дієві стимули

Безумовно, створення сонячної електростанції в домашніх умовах вимагає чималих інвестицій і серйозних інженерних розрахунків. Але якщо раніше такі системи були ознакою достатку нарівні з розкішними будинками, то сьогодні виробники зробили все, щоб їх продукт став масовим. Сонячні панелі Panasonic HIT за ціною вже цілком доступні домовласникам з передмістя, невеликим котеджним селищам або тепличним господарствам. Вони екологічно чисті, безшумні і при правильному підході прослужать близько 40 років. Надлишок отриманої енергії збереже акумулятор Tesla Powerwall. Ця невелика, легка система, що не вимагає обслуговування, стане в нагоді у вечірні години та похмуру погоду. Коштує вона як стара малолітражка з Німеччини, але з розкруткою виробництва ціна впаде.

Хобі у справу
Окупити сонячну електростанцію можна двома способами: продавати надлишки енергії державі за “зеленим” тарифом або витрачати її… на зарядку машин. Тим більше, що з цього року в Україні скасовані ввізні мита і ПДВ на електромобілі, що теж зробить їх доступнішими. У Європі та США екологічно чисті і практично безшумні авто давно не рідкість, але тепер і у Львові з’явилося перше в Україні еко-таксі – електромобіль Nissan Leaf. Поки що зарядити такі машини можна не на кожній АЗС, але ж це тільки початок, та й розетку в гаражі ніхто не скасовував.

Будувати і впроваджувати сонячні станції важко і витратно тільки на перший погляд. У довгостроковій перспективі вони окупляться і принесуть чималий прибуток. І власнику, і державі.

newsper.net

Tags: , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Середа, грудня 16, 2015 at 11:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.