Чайка.

Документальний фільм, створений на основі розслідування ФБК, було викладено в інтернет 1 грудня, і протягом двох тижнів він набрав 3,5 мільйона переглядів. Російські ЗМІ вже повідомляли про окремі епізоди розслідування, але не настільки цілісно і послідовно, пишуть Иносми.ру .

У листі, опублікованому в понеділок в газеті “Комерсант”, Юрій Чайка обрушився з нападками на фінансиста американського походження Вільяма Браудера (William Browder), назвавши його і спецслужби США, що стоять за ним, замовниками фільму. Браудер заснував інвестиційний фонд Hermitage Capital, що спеціалізується на управлінні акціями російських підприємств. У 2013 році Браудер, якому до цього заборонили в’їзд до Росії, був звинувачений у незаконних операціях з акціями “Газпрому” і заочно засуджений до 9 років позбавлення волі. Його адвокат Сергій Магніцький помер у московській в’язниці, після чого Конгрес США ввів санкції відносно ряду російських посадових осіб, порахувавши їх винними в порушенні прав людини, які призвели до смерті адвоката. Браудер заявив, що він абсолютно не причетний до фільму Навального.

Протягом трохи більше 40 хвилин документальний фільм розповідає про діяльність Артема та Ігоря Чайки, натякаючи на те, що вони діяли під прикриттям підлеглих свого батька в різних регіонах країни з метою особистого збагачення, в тому числі і за допомогою присвоєння власності під час підставних приватизаційних аукціонів. Творці фільму стверджують, що низка осіб, пов’язаних з прокуратурою, зокрема, Ольга Лопатіна, колишня дружина заступника генпрокурора, разом з Марією Цапок заснувала компанію “Цукор Кубані”. Марія Цапок була дружиною ватажка злочинної банди зі станиці Кущевська (Краснодарський край), яка в 2010 році вбила 12 осіб, у тому числі декількох дітей. Артем Чайка та Ольга Лопатіна відкинули звинувачення і заявили, що подадуть до суду на ФБК за наклеп.

Згідно з розслідуванням ФБК, Артем Чайка разом із Лопатіною є співвласником елітного готелю в Греції, а також розкішної вілли в Швейцарії. Йому належать родовища солі, копальні, каменоломні і навіть суднова компанія на Байкалі.

Одним зі способів збагачення була участь у приватизаційних аукціонах через підставні компанії, які лише створювали видимість конкуренції і купували об’єкти за цінами нижче ринкових після усунення інших реальних конкурентів. У документальному фільмі ФБК показані заяви, зроблені головою Верхньоленського пароплавства Миколою Паленним в телеефірі в грудні 2002 року. Тоді він звинуватив Артема Чайку у рейдерському захопленні пароплавства. Через кілька днів Паленний був знайдений повішеним у своєму гаражі. Як повідомляє ФБК, існує офіційна медична довідка про те, що смерть настала внаслідок удушення, але офіційною причиною смерті назвали самогубство. Слідчий комітет, який розслідував цю справу, заявив, що підстав для порушення кримінальної справи немає. Як повідомляється в документальному фільмі, кораблі Верхньоленського пароплавства були передані іншій компанії, контрольованій Артемом Чайкою.

Молодший син генпрокурора Ігор Чайка був радником губернатора Московської області, взяв участь у створенні холдингу з переробки сміття, а також брав участь у бізнесі свого брата. “Йдеться не тільки про корупцію, але також про розкрадання і рекет”, стверджує Навальний у своєму фільмі. На думку опозиційного політика, “генпрокурор абсолютно керований. Він робить те, що йому говорять, тому він потрібен, і Путін це знає”.

Формально Кремль поставився байдуже до документального фільму, який Чайка назвав “замовним” і “повним навмисної брехні без будь-яких доказів”. За повідомленнями російських ЗМІ, генпрокурор звернувся до Путіна з проханням про відставку, але останній розпорядився, щоб він залишався на своїй посаді.

У листі, направленому на адресу газети “Комерсант”, Чайка сумнівається, що Навальний дійсно є творцем фільму і вважає, що він був знятий людьми, що “ненавидять” Росію і бажають “дискредитувати” прокуратуру з помсти за її роботу. Насправді, як вважає Чайка, замовником фільму є Браудер і “спецслужби, що стоять за ним”. Генеральний прокурор каже, що відчуває себе жертвою “безпрецедентних нападок” з боку низки ЗМІ в “кількох європейських країнах одночасно”. “Організувати таку кампанію під силу далеко не будь-якій країні”, заявив він. Фільм, сказав далі Чайка, також переслідує мету показати Росію як країну, яка “заслуговує економічних та інших санкцій”.

Російські джерела вважають, що розповсюджені Навальним відомості можуть виходити з певних інститутів політичної влади, що діють з відома Путіна. Одним з них може бути Слідчий комітет, виведений свого часу зі складу Генеральної прокуратури. У 2001 році СК розслідував справу про підпільні казино в Московській області, в якій також були замішані (без наслідків) члени сім’ї генпрокурора.

Иносми.ру

Tags: , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, грудня 17, 2015 at 09:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.