Санкції.
Санкції.

Це рішення буде офіційно затверджено в понеділок, якщо столиці Євросоюзу не виступлять із запереченнями, пишуть Иносми.ру. Між тим, деякі члени Євросоюзу висловлюють своє невдоволення у зв’язку з планами Німеччини побудувати газопровід, що огинає територію України.

У п’ятницю Євросоюз прийняв рішення продовжити економічні санкції проти Росії ще на півроку, і представники всіх 28 країн-членів цього блоку схвалили це рішення.

За словами чиновників, якщо у вихідні столиці членів Євросоюзу не висунуть ніяких серйозних заперечень, це рішення буде офіційно затверджено вдень у понеділок, 21 грудня. Санкції будуть продовжені до кінця липня 2016 року.

Хоча дипломати заявили про свою впевненість у тому, що це рішення буде затверджено, вже зараз виникають сумніви навколо того, як довго членам блоку вдасться зберігати консенсус у питанні санкцій проти Росії.

За словами дипломатів високого рангу, політична ситуація в Україні, сумніви урядів близьких до Кремля країн Євросоюзу з приводу ефектів санкцій і потребування допомоги Росії в процесі врегулювання сирійської кризи є тими факторами, які можуть вплинути на готовність членів Євросоюзу чинити тиск на Москву в найближчі кілька місяців.

Ще одним чинником, що сприяє невизначеності, стало зростаюче невдоволення з боку деяких європейських держав у зв’язку з планами будівництва нового газопроводу, по якому Росія постачатиме газ безпосередньо в Німеччину, минаючи територію України.

Євросоюз ввів санкції проти Росії торік у зв’язку з її участю в конфлікті на сході України. Ці заходи, серед яких можна назвати припинення фінансування найбільших російських державних банків та енергетичних компаній, а також введення обмежень проти її енергетичного та оборонного секторів, завдали серйозного удару по російській економіці, яка намагається оговтатися від різкого падіння цін на нафту.

Хоча минулого тижня Італія заблокувала формальне рішення про продовження санкцій, в Брюсселі лідери Євросоюзу підтримали позицію блоку в питанні про те, що санкції необхідно зберегти до тих пір, поки не будуть повністю виконані всі умови підписаної в лютому Мінської угоди. В цілому бойові дії на сході України припинилися, однак звідти досі час від часу надходять повідомлення про сутички.

Тим не менш, на саміті в п’ятницю, 18 грудня, відчувалася атмосфера розчарування, оскільки лідери низки європейських країн висловили своє невдоволення у зв’язку з тим, що Німеччина, яка довгий час виступала за збереження санкцій проти Росії, підтримала розширення проекту газопроводу “Північний потік”, який може підірвати стабільність України.

По цьому новому газопроводу газ буде поставлятися по дну Балтійського моря на північ Німеччини, що дозволить збільшити поставки газу на 55 мільярдів кубічних метрів на рік – приблизно стільки “Газпром” поставляє через територію України.

Чиновники Брюсселя, Вашингтон і Київ звинуватили Москву у використанні цього проекту, що отримав назву “Північний потік-2”, щоб позбавити Україну більшої частини її політичного впливу і доходів від транзиту газу, яких вона зараз відчайдушно потребує.

У ході дискусій в п’ятницю канцлер Німеччини Ангела Меркель викликала критику на свою адресу з боку країн, які підтримували попередній проект трубопроводу, який повинен був огинати Україну з півдня. Від цього проекту, що отримав назву “Південний потік”, відмовилися взимку минулого року через тиск з боку Брюсселя.

“Мене дивує, що ми відмовилися від проекту “Південний потік”, а тепер обговорюємо розширення “Північного потоку”, – сказав прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці (Matteo Renzi).

Італійська енергетична компанія Eni володіла 20% акцій проекту “Південний потік”, який Кремль згорнув, пославшись на обмеження Євросоюзу на власність і спільне використання ресурсів.

Прем’єр-міністр Угорщини також поставив під сумнів аргументи на користь “Північного потоку-2”.

“Ми хочемо почути розумні пояснення того, чим був поганий “Південний потік” і чим гарний “Північний потік”, – сказав він під час прес-конференції. Зараз Угорщина отримує російський газ, що поставляється через Україну по трубопроводу, який повинен був стати частиною “Південного потоку”.

Пан Ренці, а також прем’єр-міністри Словаччини та Болгарії наполягли на обговоренні цього питання за зачиненими дверима в п’ятницю, як повідомили чиновники, що брали участь у переговорах.

Пані Меркель спробувала відстояти цей проект. “Я пояснила, що це комерційний проект, у нас є приватні інвестори”, – заявила пані Меркель після переговорів з лідерами 27 членів Євросоюзу.

50% акцій “Північного потоку” належить “Газпрому”. Решта 50% акцій розподілені між Royal Dutch Shell, німецькими компаніями E.On AG і BASF AG, австрійською компанією OMV AG і французькою компанією Engie SA.

З тих пір як відносини з Москвою зіпсувалися у зв’язку з конфліктом на сході України, Євросоюз намагався знайти способи знизити свою залежність від російського газу. Але будівництво “Північного потоку-2” призведе до того, що 80% газового імпорту Євросоюзу з Росії будуть надходити по одному трубопроводу, як пояснив єврокомісар з енергетики Мігель Аріас Каньєте (Miguel Arias Cañete).

Український уряд, який зараз відчуває серйозні фінансові труднощі, в даний час отримує приблизно 2 мільярди доларів транзитних зборів на рік.

Пані Меркель, яка заручилася підтримкою голови Єврокомісії Жана Клода Юнкера (Jean-Claude Juncker), заявила, що, якщо “Північний потік-2” буде побудований, Євросоюз знайде спосіб зберегти за Україною роль транзитної країни для російського газу.

“Це політичне бажання”, – сказала вона в бесіді з репортерами.

Єврокомісія може зіграти центральну роль в процесі розгляду питання про те, чи узгоджується реалізація проекту “Північний потік-2” з законами Євросоюзу.

Иносми.ру

Tags: , , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, грудня 22, 2015 at 07:00 and is filed under Закордон, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.