Вечеря в “Сумосан”.

Історія зі склянкою, схоже, елегантно перетворюється на політичний стартап, причому розігрувати цю карту хочуть з обох сторін, пишуть Вести.

В оточенні Михайла Саакашвілі вже не приховують, що зріє новий партійний проект, а одночасна активізація Арсена Авакова – свідчення його готовності перескочити з крісла глави МВС на позицію лідера “Народного фронту”. Все це – прояви підготовки до дострокових виборів у Раду.

Таємна вечеря
На середу Саакашвілі готує “антикорупційний форум”. Скандальним прологом до нього стала “таємна вечеря” у престижному японському ресторані “Сумосан” (салати – від 200 грн, роли – від 250 грн) в кінці тижня, учасників якої блогери з сарказмом назвали “Генацвале Саакашвілі”: це “група Чумака” у Блоці Петра Порошенка (депутати Фірсов, Найєм, Лещенко, Заліщук), Єгор Соболєв і Сергій Гусовський від “Самопомочі”, “ДемАльянс” і “Сила людей”.

Атмосферу таємничості підтримав зам Саакашвілі, Саша Боровик, спочатку розмістивши, а потім видаливши фотозвіт зі сторінки в фейсбуці. “Хочете вірте, хочете ні, але ми говорили про форум. Без інтриг”, – повідомив “Вестям” один з учасників.

У комюніке форуму – амбітні, але, з іншого боку, завдання, що набили оскому: об’єднати суспільство і політиків заради очищення країни від корупції, напрацювати механізми, вжити “невідкладних заходів” і зверстати програму реформ.

“Формат – без монологів: буде серія ворк-кафе, тобто до 300 робочих груп з десяти головних напрямків. Розробимо конкретну дорожню карту по кожному, наприклад, як реформувати Податкову, як перемогти корупцію в охороні здоров’я, – пояснив “Вестям” колишній замміністра юстиції Грузії Гіоргі Вашадзе. – Результати запропонуємо владі. Відмовляться – будемо тиснути громадсько”.

Але реально мета форуму – фільтрація активістів, готових піти в партпроект Саакашвілі, і пошук його обрисів. Побічно це підтвердив і глава “ДемАльянсу” Василь Гацько: за його словами, це буде громадський рух, “який на виборах використовує інструмент політичної партії”.

Що чекає Саакашвілі
“Партії влади” від Саакашвілі відхрестилися. Один з депутатів від НФ анонімно сказав “Вестям”, що губернатор “занадто багато собі дозволив”, що призведе до покарання.
“Президенту теж не подобається, що він робить. Нарветься на неприємності”, – попереджає наш співрозмовник.

В інформпростір вже вкинули тези про “авторитарність” Саакашвілі. А в БПП ввічливо, але наполегливо дорікнули голові ОДА популізмом. “Так, заяви гучні. Так, вимагають перевірки. Але де успіхи Саакашвілі? Він вже більше півроку губернатор, і в моїй рідній Одесі нічого особливо не змінилося. Замість цього самому Саакашвілі стало тісно в межах області”, – сказав нам нардеп Олексій Гончаренко.

Цікаво, що “варяги”, що з’явилися в політиці не без участі Вашингтона, активізувалися після візиту Джозефа Байдена, який видав кредит довіри Арсенію Яценюку. “Ставку на Саакашвілі роблять республіканці, позиції яких після виборів у США посиляться”, – пояснив “Вестям” політексперт Руслан Бортник.

Варіантів розвитку подій два. М’який – заміна Яценюка-прем’єра на Саакашвілі (побічно амбіції губернатора підтвердив глава “Сили людей” Олександр Солонтай: “Потрібно запропонувати альтернативу – уряд реформаторів!”).

“На даному етапі крісло прем’єра – мета Саакашвілі. Але він не може не розуміти, що в перспективі зростання рейтингу викличе ревнощі президента, поки ж губернатор в орбіті Порошенка“, – переконаний політолог Євген Філіндаш. Другий, жорсткий, варіант – розхитування коаліції (це нескладно, враховуючи скандали по лінії “президент – прем’єр”) і дострокові вибори.

“Коаліції немає, всі готуються до виборів, формують штаби. А Саакашвілі просто не боїться говорити про вибори вголос. Яценюка так чи інакше “підуть”, і вже зрозуміло, що виборів в 2016 році не уникнути – по-іншому конфлікти у владі не вирішити. І краще це зробити процедурно, ніж вулично-революційно”, – вважає експерт Вадим Карасьов.

До речі, Руслан Бортник теж підтверджує тенденцію: політсили, що згорнули штаби після місцевих виборів, викликали людей на роботу і провели наради. “Плюс активізувався ринок продажу партій”, – зазначив він.

Про майбутні вибори побічно говорить і активність Арсена Авакова. “Він готує себе до ролі лідера “Народного фронту”, адже Яценюк після прем’єрства навряд чи зможе на щось розраховувати, – пояснив Карасьов. – Суперечка Авакова з Саакашвілі – не емоції, а пряма політична заявка на 2016 рік”.

Олігархи зустрілися в “Хаятті”
Що характерно, у вихідні пройшов ще один форум – великого бізнесу. “Сходки олігархів” в готелі “Хаятт” знову організували за посередництва нардепа Сергія Тарути (співвласник “Індустріального союзу Донбасу”, який втратив активи через воєнні дії).

Зустріч відвідали Віктор Пінчук, Василь Хмельницький, Олег Бахматюк, власники великих торговельних мереж, представник Рината Ахметова – загалом близько 35 представників великого бізнесу.

“Прийшли ті, хто розуміє реальну загрозу і що буде з країною. Щоб взяти на себе частину відповідальності, не сидіти склавши руки. Влада ні з ким не хоче розмовляти, їй і так добре – їй потрібно забезпечувати собі потоки, а не змінювати щось”, – пояснив мотиви Радіо Вести сам Тарута.

Втім, експерти активність олігархів пояснюють тим же передчуттям виборів і бажанням диктувати свої правила гри.

Вести

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, грудня 25, 2015 at 09:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.