Готель.
Готель.

Релігійні громади і церкви повинні заробляти, щоб платити зарплату, реконструювати храми і будувати нові, платити пенсії духовенству і закуповувати все необхідне, розбирався Секрет фирмы.

Православна і католицька церкви рідко коментують комерційну сторону своєї роботи і поводяться закрито, англіканська публікує звіти про фінансову діяльність, церква Ісуса Христа святих останніх днів (мормонів) не соромиться багатств – компанія вклала $2 млрд у величезний торговий центр навпроти свого штабу. Мормони щорічно залучають $8 млрд пожертвувань, в 2012 році Bloomberg Businessweek оцінив активи цієї церкви в $40 млрд.

Доходи релігійних організацій діляться на прямі і непрямі. Найбільше церквам приносять пожертвування і держпідтримка. “Сукупний річний дохід християн світу приблизно дорівнює $32 трлн, – говорив в 2012 році науковий співробітник Центру вивчення глобального християнства при Духовній семінарії Гордона – Конвелл Альберт Хикман. – Наш аналіз показав: на релігію припадає 1,78% цієї суми, що і є $569 млрд”. “Секрет” розповідає, на чому заробляє духовенство.

Нерухомість

У листопаді 2010 року президент Дмитро Медведєв прийняв закон “Про передачу релігійним організаціям майна релігійного призначення, що перебуває у державній або муніципальній власності”, за яким РЦП безоплатно отримувала у власність або користування будівлі церков, монастирів та інші. Журнал “Влада” відзначав, що після вступу в силу закону, РПЦ стає одним з найбільших власників у Росії, порівнянним за вартістю активів з такими структурами, як РЖД і Газпром.

Фонд храму Христа Спасителя здає приміщення в оренду для проведення заходів. Зал Церковних соборів з VIP-гримерками можна зняти за 450 тисяч рублів на добу, конференц-зал – за 100 тисяч рублів. Оренда Трапезної палати на 200 осіб обійдеться в 70 тисяч рублів, плюс можна забезпечити гостей їжею і алкоголем. В інтернет потрапляло багато фотографій з корпоративів, зокрема, як у 2006 Deutsche Bank відзначав з розмахом своє 125-річчя в Залі церковних соборів. Крім того, на території храму знаходяться автомийка, шиномонтаж, платна парковка, хімчистка і безліч торгових яток. Хімчистка обслуговує 15 храмів і заодно пропонує послуги всім охочим. За офіційними даними, земля і будівлі комплексу храму Христа Спасителя належать Фонду, який управляє активами мерії Москви. Співголови Фонду – Патріарх Кирило і Мер Москви Сергій Собянін. Крім того, в системі СПАРК, РПЦ значиться одним із співвласників храму Христа Спасителя.

РПЦ також заробляє як девелопер, для цього існує Центр інвестиційних програм. Будівництво ведуть сторонні компанії, які отримують частку в готових об’єктах. У московському бізнес-центрі “На Спартаківський” біля метро “Бауманська” 70% належать інвестору, а 30% – Богоявленському собору, що знаходиться неподалік (дохід останнього від діяльності центру – більше 60 млн рублів на рік). Серед інших “церковних” проектів – житлові комплекси і готелі в різних районах Москви і містах Росії. Оцінити бюджет РПЦ дуже складно: кожна із понад 30 тисяч її парафій – самостійна юридична особа, кожна зі 160 єпархій теж має свій бюджет, Московська патріархія – свій.

З 2010 року бізнесмени і РПЦ реалізують у Москві програму “200 храмів”, яка передбачає будівництво типових церков крокової доступності, деякі землі переходять у власність церкви і стають важливим активом.

Церкві саєнтології у Флориді належить 67 будівель, загальна вартість яких оцінюється в півмільярда доларів. Це готелі, тренінгові центри, офіси для “спеціальних випадків” і “релігійних ретрітів”, за участь у цих ретрітах парафіяни платять по $100 тисяч.

В управлінні девелопера Hawaii Reserves, який належить мормонській церкві, знаходяться 7000 акрів на острові Оаху, там будуються житлові будинки і здається в оренду комерційна нерухомість. Їх керуючій компанії Utah Property Management Associates частково належить найбільший торговий центр в штаті Юта City Creek Center, в який вони вклали $2 млрд. Молл c висувним скляним дахом знаходиться через дорогу від головної церкви в Солт-Лейк-Сіті. Тут 5000 паркувальних місць, 100 магазинів і ресторанів – від Tiffany до Forever 21.

AgReserves, що належить мормонам, володіє мільйоном акрів землі в США. Їй належать фермерські господарства, мисливські заповідники, сади і ранчо, їх загальна вартість – $1 млрд, площа – 290 тисяч акрів.

Англіканська церква довгий час залишалася головним землевласником у Великобританії, але за останні 20 років продала велику частину активів, щоб сформувати інвестиційний портфель на $6,7 млрд.

У 2005 році телеканал СNBC порахував, що римсько-католицькій церкві належить більше нерухомості, ніж будь-якій іншій організації у світі.

Банки та інвестиції

У 2012 році зі скандалом був звільнений глава Банку Ватикану Готті Тедескі. Суд виявив, що при укладанні контрактів він вибирав певні будівельні компанії, незважаючи на те, що вартість їх послуг в два рази перевищувала середню по Італії. Банку часто ставили в провину те, що він відмовлявся дотримуватися міжнародних стандартів розкриття інформації, його кілька разів ловили на відмиванні грошей, зокрема на переказах коштів злочинним угрупованням. Після скандалу в 2012 році банк випустив перший фінансовий звіт про витрачання коштів. З нього випливало, що він отримав виручку 86,6 млн євро і 54,7 млн з них направив на благодійність. Зі звіту випливало, що банк тримає менше 1 млрд євро в акціях і не використовує депозити, але надає послуги з управління активами (у 2012 році заробив на цьому 12,2 млн євро), видає позики (25,8 млн євро на рік), тримає 41,3 млн євро в золоті і дорогоцінних монетах. Банку належить компанія з операцій з нерухомістю і сама нерухомість на 1,9 млн євро. У 2015 році банк передав $62 млн церкві (чверть річного доходу).

РПЦ теж зберігає заощадження і веде інвестиційну діяльність за допомогою близьких і афілійованих з церквою банків. Євген Пархаєв, генеральний директор художньо-виробничого підприємства “Софрино”, яке постачає свічки, хрести, ікони та інше церковне начиння, був головою ради директорів банку “Софрино”, у якого в 2014-му Банк Росії відкликав ліцензію. Суд постановив, що в 2013-2014 роках екс-голова правління банку видав кілька свідомо неповоротних кредитів фірмам-одноденкам на суму понад 500 млн рублів.

Іншим біляцерковним банком – АКБ “Пересвет” – володіють релігійні організації. Крім того, РПЦ належить 0,23% ЗАТ “Банкхаус Ербе” (до 2008 року – Міжнародний банк храму Христа Спасителя). Цього року “Ергобанк” став першим банком, у кого ЦБ відкликав ліцензію. Він обслуговував РПЦ. Раніше РБК повідомляли про плани церкви купити банк.

Інші релігійні організації також інвестують через банки і керуючі компанії у фінансові інструменти. Фонд лютеранської церкви Америки Mission Investment Fund пропонує ставку 3,25% по кредиту строком на чотири роки, а також ставку 5% на іпотеку. Членам церкви пропонують купити високоприбуткові депозити, відкрити ощадні рахунки та інше. Церкви можуть отримувати безвідсоткові позики як некомерційна організація.

Церкви, як правило, отримують державну підтримку навіть у світських державах. У релігійних школах в Новій Зеландії зарплату вчителям платить уряд. 13% бюджету лютеранської Церкви Датського Народу становить держпідтримка.

У 2012 році храм Христа Спасителя отримав з бюджету Москви 372 млн рублів, в 2014-му РПЦ виділили з федерального бюджету 1,15 млрд рублів і 600 млн – в 2015 році в рамках федеральної цільової програми “Зміцнення єдності російської нації і культурний розвиток народів Росії”.

Мережа католицьких благодійних організацій в США також на 65% фінансується з федерального бюджету. У 2010 році їх доходи склали $4,7 млрд, $2,9 млрд з них – гроші американського уряду, $140 млн – пожертви парафіян.

Крім того, релігійні громади отримують гроші від закордонної влади. Наприклад, Ісламський культурний центр у Нью-Йорку фінансується урядом Кувейту.

В аудованій звітності 2015 року англіканська церква в Австралії відзначала, що 62% її фонду Anglicare становить фінансування держави.

Церковний податок і пожертвування

Члени релігійних громад в Австрії, Данії, Фінляндії, Німеччині, Ісландії, Італії, Швеції та деяких інших країнах платять церковний податок. Більша частина бюджету датської церкви сформована завдяки йому – ставка залежить від комуни, від 0,42% до 1,48% з оподатковуваного доходу.

Церковний податок становить 70% доходу релігійної громади Німеччини (католики, протестанти або юдеї), розмір залежить від податку на прибуток, що нараховується. Серед парафіян багато дітей, пенсіонерів і незаможних, тому тільки 35% віруючих зобов’язані платити церковний податок. Податок становить 8% від податку на прибуток в Баварії і Баден-Вюртемберзі, в інших землях – 9%. Через введення обов’язкового податку більше 120 тисяч католицьких німців залишили церкву в 2010 році.

Церква Ісуса Христа святих останніх днів – мормони – отримує пожертви на допомогу нужденним під час посту. Коли парафіяни постять, їх просять віддавати церкві пожертвування, рівне вартості їжі, яку вони б з’їли.

В Італії діє так званий otto per mille. Податок становить 0,8% від загального податку на прибуток. У Швейцарії в деяких кантонах приватні компанії зобов’язані платити церковний податок. У деяких країнах податок з невизначених з приводу конфесії платників податків беруть на користь держави – на культурні та гуманітарні програми або розподіляють між усіма конфесіями.

Крім того, будь-які релігійні громади живуть на благодійні пожертви, окрема стаття – заповіт свого статку і майна на користь церкви.

Церкви нового штибу намагаються заманити до себе авторитетних людей і зірок. У церкву Ісуса Христа святих останніх днів приходять успішні бізнесмени, наприклад, Білл Марріотт, власник однойменної мережі готелів. Один з найвідоміших мормонів – колишній кандидат у президенти Мітт Ромні, який пожертвував $4,1 млн церкві за останні 2 роки. Засновник саєнтології Рон Хаббард придумав проект із залучення знаменитостей (Project celebrity) в 1955 році. За задумом Хаббарда, медійні персони повинні були залучити більше послідовників. Пізніше з’явилися центри селебріті (Celebrity Centres), будинки саєнтологів знаходяться поруч з Голлівудом і в Беверлі Хіллз.

Продаж церковного начиння, їжі, екскурсій та інших послуг

Церкви не можуть продавати послуги і продукти – цінники, які стоять у храмах за свічки і іконки – це приблизна сума пожертвувань. Однак такі пожертвування більше нагадують торгівлю і приносять значні суми релігійним організаціям. Художньо-виробниче підприємство “Софрино”, головною компанією якого виступає Московська Патріархія, не розкриває свій прибуток. Система СПАРК показує безліч юросіб, пов’язаних з компанією, зокрема, діяльність релігійних організацій, торгівля нафтою, управління майном, діяльність бібліотек, будинків відпочинку та інших. На сайті можна побачити продукцію компанії – вівтарі, ікони, храмові меблі, шати та інше.

В інтернет-магазині на сайті церкви Ісуса Христа святих останніх днів можна купити одяг і корисну їжу (білі боби за $43, білу пшеницю за $27)

Саєнтологи заробляють на курсах – вважається, що кожен Саєнтолог повинен побувати в тренінговому центрі в Кліруотер і пройти навчання, вартість навчального дня – близько $1500.

Церкви заробляють на додаткових послугах, серед яких найважливіші – вінчання і заупокійна служба. Вартість обряду обговорюється зі священиком, але у багатьох церков є розцінки за замовчуванням (в РПЦ – від 1500 до 5000 рублів), величина залежить від участі хору у вінчанні. На ціну може впливати присутність вівтарника, диякона та інші умови.

У Великобританії середня ціна вінчання – 425 фунтів, похоронної служби – 150 фунтів. Стандартна служба включає присутність вікарія, оприлюднення та сертифікат про вінчання. У США ціни залежать від місцевості, в середньому вінчання обходиться в $800 – пожертва церкві, священику і музикантам.

Інші проекти

Протестантська церква адвентистів сьомого дня в Новій Зеландії в 2011 заробила $86,1 млн завдяки вдалим інвестиціям. Церкві належить торгова компанія The Sanitarium Health & Wellbeing Company, яка через дочірні підприємства випускає корисну їжу (адвентисти – відомі пропагандисти здорового способу життя): гранолу, арахісову пасту, рисове молоко, вегетаріанські сосиски і багато іншого.

Страхова компанія Beneficial Financial Group з щорічною виручкою $600 млн належить мормонам. Також церква Ісуса Христа володіє другою найбільшою газетою штату Юта Deseret Morning News і компанією Bonneville International Corporation, що контролює 20 радіостанцій в шести штатах.

Дочірня компанія німецького видавництва Weltbild, що повністю належить духовенству країни, випускає книги спірного змісту – “Візьми мене тут і зараз” або “Брудні розповіді”. Католицька організація купила Weltbild більше 30 років тому і з тих пір вклала в компанію 182 млн євро. У 1998 році видавничий дім придбав п`ять видавничих домів, у тому числі 50% Droemer Knaur, що випускає книги еротичного змісту. Проте Weltbild продовжує займати лідируючі позиції на німецькому книжковому ринку і католицька церква Німеччині, як і раніше, володіє його частиною.

Один з прибуткових напрямків РПЦ – готелі та хостели. Чотиризірковий готель “Данилівський”, де вартість номера починається від 5000 рублів, пропонує послуги салону краси та хімчистки, а також сауну з джакузі та басейн з водоспадом.

Ритуальна православна служба, афільована з Московською патріархією, за даними СПАРК, заробила 58,4 млн рублів в 2014 році. У регіонах різні єпархії володіють безліччю компаній, включаючи заводи, кафе і магазини. Крім того, московські монастирі беруть участь у статутному капіталі десятків компаній (наприклад, за даними СПАРК, Даниловому ставропігійному монастирю належать частки в центрі мистецтва і ремесла, аптеці, компаніях з продажу м’яса, розведенні худоби та інших).

Секрет фирмы

Tags: , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, січня 22, 2016 at 09:00 and is filed under Закордон, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.