Нафта.

Нафта.

Черговий цикл низьких цін допоможе Києву побудувати сильну державу і привести до краху режиму в Москві, пишуть inosmi.ru.

Зараз вартість нафти Brent коливається на рівні близько 28 доларів за барель, тоді як у червні 2014 вона становила 114 доларів за барель. Таке падіння ціни на три чверті дуже важливо для російської економіки і політики РФ щодо України. Єдиний вихід для Росії – знизити градус конфлікту в Україні.

Росія – нафтова держава. Коли ціни на нафту були високими, нафта і газ становили дві третини експорту РФ, половину її державних доходів і п’яту частину її ВВП. При нинішній ціні на нафту експорт Росії скоротився наполовину – до 260 мільярдів доларів. Через паралельну девальвацію рубля державні фінанси постраждали не так сильно, але стандарти життя в Росії падають разом з рублем, який ослаб від 33 рублів за долар у червні 2014 до 84 – в даний час. ВВП Росії в доларовому еквіваленті скоротився з 2,1 трильйонів доларів на початку 2014-го до менш ніж одного трильйона доларів. З шостої за величиною економіки в світі Росія скотилася на 15-е місце відразу за Мексикою.

Низькі ціни на нафту, ймовірно, протримаються ще років десять. З кінця ХІХ століття енергетичний сектор характеризували тривалі надцикли, кожен з яких тривав близько чверті століття. Ціни на нафту були низькими з 1981 року до початку 2000-х, а високими – з 2003 по 2014 рік. З 1800-х низькі ціни на нафту трималися в середньому по 11 років. Причиною такої тенденції є те, що більшість енергетичних інвестицій, як у виробництво, так і в споживання, є довгостроковими. Тому малоймовірно, що в найближчому майбутньому ціни на нафту значно піднімуться, хіба що в разі початку великої війни.

Нафтове і газове багатство чинять руйнівний ефект на суспільство, так як ці статки, як правило, монополізуються невеликою групою еліт. Всі 17 країн у світі з найбільшою часткою нафтових доходів у ВВП є авторитарними державами. 18-а в списку – Норвегія, яка була багатою демократичною країною до виявлення нафти. Востаннє, коли ціни на нафту були низькими, розпалися радянський блок і сам СРСР, а більша частина його колишніх республік стали демократіями.

Росія може зіткнутися з черговим падінням режиму і спробою демократизації. Коли це трапиться, передбачити неможливо. Це може відбутися швидко або зайняти чимало часу. Минулого разу – від падіння цін на нафту в 1981 році до розпаду СРСР, а також демократичного прориву в 1991 році – минуло десять років.

Все це хороші новини для України. У 2013 році Україна імпортувала нафти і газу на 18,6 мільярдів доларів – 10% від ВВП. При нинішніх цінах і споживанні в 2016 році Україна витратить тільки чверть від цієї суми, п’ять мільярдів доларів, на імпорт нафти і газу. Тепер, коли на енергетичному секторі буде складніше заробити, Україна може, нарешті, впоратися зі своєю всеосяжною корупцією. Це буде великим досягненням у забезпеченні добробуту.

Російський режим, навпаки, дуже страждає від низьких цін на нафту. Поки Кремль волів знизити стандарти життя населення, підтримуючи витрати на оборону на високому рівні. Торік доходи росіян впали на 10%. Цю антисоціальну політику навряд чи вдасться підтримувати. Російські далекобійники протестують з 11 листопада, а пенсіонери вийшли з протестами проти скорочення субсидій – але їх доведеться скорочувати ще більше. На тлі падіння ВВП та активізації громадських протестів Кремлю доведеться почати урізати витрати на оборону.

У таких умовах Кремль навряд чи вирішить продовжувати витратну і здебільшого безглузду війну в Україні. З 1 вересня кількість обстрілів на Донбасі зменшилася. Російські військові дії в Сирії, схоже, є відволікаючим маневром, щоб змусити росіян забути про програну війну в Україні. Призначення Росією Бориса Гризлова (26 грудня 2015 року був призначений на посаду повноважного представника Росії в Контактній групі з врегулювання ситуації в східній частині України – прим. ред.), що займався врегулюванням після Помаранчевої революції, здається кроком назустріч Україні.

Росії об’єктивно потрібно йти з Донбасу. Саме Донбас, а не Крим, переконав США і ЄС запровадити проти РФ серйозні фінансові санкції, які зараз душать російську економіку поряд з низькими цінами на нафту. Росія економічно слабша, ніж будь-коли за останні десять років. Яким би не був упертим Путін, навіть він може зрозуміти, що залишатися на Донбасі – безумство.

inosmi.ru

Tags: , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Середа, січня 27, 2016 at 13:00 and is filed under Закордон, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.