Патріарх Кирило.

Патріарх Кирило.

Об’єднання англіканських церков усього світу не єдине всесвітнє християнське братство, що організувало в цьому місяці виключно напружену зустріч на високому рівні, пишуть inosmi.ru. Через пару тижнів після того, як це об’єднання зберегло свою хитку єдність, піддавши остракізму американських побратимів, лідери християнської православної церкви в пишних шатах з усією урочистістю відповідно до нагоди, але вельми терміново зібралися в Женеві.

На кону опинилася ще більш грандіозна православна зустріч (найважливіша за багато століть, як вважають деякі люди), запланована на це літо. Ключовими гравцями в цій драмі стали Вселенський Патріарх Варфоломій I (живе в Стамбулі), що вважається в православній ієрархії “першим серед рівних”, і Патріарх Московський Кирило. З часів османів і царів два ці центри влади часто боролися за вплив у східному християнському світі.

Сам факт, що Москва дала принципову згоду на проведення цього літа “Святого і Великого Собору”, став чимось на зразок дипломатичного успіху для патріарха Варфоломія, як і присутність патріарха Кирила на зустрічі в Женеві. (Він міг послати замість себе якусь дрібну сошку). Але багато чого зараз у підвішеному стані, включаючи місце проведення літнього собору. Спочатку планувалося, що він відбудеться в Стамбулі, але тепер його можуть перенести (можливо, знову в Женеву) через жалюгідний стан російсько-турецьких відносин.

Прибувши до Швейцарії, патріарх Кирил виступив із ретельно вивіреною заявою, виклавши, як здається, умови участі Москви. Найважливіший момент стосується України. Найбільшими православними інститутами в цій країні є всесвітньо визнана Українська Православна Церква Московського Патріархату і Київський патріархат, що існує 25 років та активно підтримує українську незалежність і боротьбу влади проти повстанців-русофілів на сході. Ці об’єднання ведуть абсолютно однакові служби, і головна відмінність між ними в тому, що вони моляться і підпорядковуються різним єпископам. Багато спантеличених віруючих не бачать між ними ніяких відмінностей.

Для людини з боку вельми примітно те, що тисячі парафій по всій Україні, в тому числі, деякі величні місця поклоніння, зуміли залишитися під церковною юрисдикцією Москви, хоча між українською армією і повстанцями, що користуються підтримкою російського керівництва, йде жорстока війна. В рамках стратегії виживання глава Української Православної Церкви митрополит Онуфрій тихо дозволив своїм прихожанам не молитися публічно за московського патріарха, якщо вони ходять на службу в тих місцях, де сильні антиросійські настрої.

Однак патріарх Кирило виступив у Женеві з протестом, заявивши, що 30 храмів були “насильницьким шляхом” захоплені в УПЦ Московського Патріархату і передані київським, і що як мінімум десять інших церков “перебувають під загрозою нападу розкольників і націоналістів, що видають те, що відбувається, за нібито добровільний перехід віруючих в так званий Київський патріархат”. Російський ієрарх поскаржився, що деякі єпископи, які стверджують, що вони діють за вказівкою Варфоломія, побували в Україні і висловили свою підтримку київській церковній владі, створивши тим самим “спокусу” для віруючих і духовенства України. Патріарх Кирил привітав ту обставину, що багато православних церков світу чітко висловилися на підтримку позиції Москви. Його сигнал, що діє на підсвідомість, можна витлумачити так: навіть не думайте про те, щоб надавати допомогу і визнавати Київський патріархат, бо в іншому випадку вся подальша внутрішньоправославна співпраця буде припинена до особливої вказівки.

Експерти з релігії в застереженні Кирила насамперед угледіли випад проти Варфоломія. Як в Україні, так і в діаспорі є багато українців, які мріють про те, щоб у них в країні була єдина православна церква, політично близька до Києва, а духовно – до стародавнього престолу Константинополя. Іншими словами, до патріарха Варфоломія. Під час візиту в Україну в 2008 році Варфоломій постарався зберегти делікатну рівновагу, визнавши законність влади Московського Патріархату в цій частині світу, і в той же час, підбадьоривши українців, які мріють про єдину і незалежну церкву. Патріарх Кирило чітко дав зрозуміти, що якщо таке трапиться, у світовому православ’ї може статися потужний розкол.

Посеред всього цього розбрату є щось таємниче в зборах увінчаних митрами бородатих священиків з усіх кінців світу. Служби, які ведуть ці панове, є вигадливими зразками хореографії. У молитвах використовується безліч мов і стилів співу, від звичних слов’янських до завивальної арабської. Але всі ці предстоятелі та їхні почти можуть збиратися разом і молитися, що вони і зробили цього ранку в швейцарському місті, що стало колискою протестантства, так ніби вони спільно служать кожен день у своєму житті.

Доповнення: 25 січня 2015

Багато чого зараз у підвішеному стані. Тільки що було прийнято рішення, що літній собор відбудеться на Криті, а не в Стамбулі, як спочатку планувалося. З урахуванням непростого стану російсько-турецьких відносин росіянам буде простіше туди приїхати.

inosmi.ru

Tags: , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, січня 28, 2016 at 13:00 and is filed under Закордон, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.