Ліки.

Комітет Верховної Ради з охорони здоров’я рекомендує заборонити рекламу ліків на телебаченні . Хірург Віктор Сидоренко і продавець телереклами Андрій Партика в ефірі радіостанції Голос Столицы прокоментували можливу заборону на рекламу медикаментів.

Реклама лікарських препаратів повинна зникнути з телеекранів. Так вважають депутати в Комітеті Верховної Ради з охорони здоров’я. Причина винесення рекомендації про заборону в тому, що більшість громадян України не мають медичної освіти і не знають, як впливають на здоров’я різні препарати. При цьому вони дивляться рекламу ліків і займаються небезпечним самолікуванням.

Представники бізнесу вже підрахували, що від заборони реклами лікарських засобів у ЗМІ українські радіокомпанії втратять 15% прибутку, а для телебачення збитки складуть до 27%. Цікаво, що на території ЄС заборонена телевізійна реклама медикаментів та медичної терапії, які доступні тільки за рецептом лікаря.

Можливу заборону на показ реклами медпрепаратів в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував хірург, кандидат медичних наук Віктор Сидоренко.

Наскільки доцільно показувати рекламу ліків на телебаченні?

– На превеликий жаль, мас-медіа мають величезний вплив на психіку і психологію людей, на модель їхньої поведінки. Я вважаю, що основним завданням ЗМІ якраз і є формування громадської думки і лінії поведінки. Реклама ліків чинить, на мій погляд, тільки негативний вплив. Якби можна було лікуватися по інтернету, заочно, то не потрібні були б ні госпіталі, ні поліклініки, ні приватні кабінети лікарів, де прийом проводять фахівці, які забезпечують діагностику, призначають лікування, і найголовніше – стежать за процесом одужання, за ефективністю плану.

А вітаміни, наприклад, теж є лікарським засобом?

– Так, але не варто забувати, що крім гіповітамінозу, тобто недостатньої кількості вітамінів в організмі, існує в цілому ряді випадків більш небезпечний стан гіпервітамінозу, тобто надлишку певного вітаміну в організмі.

Аспірин теж варто заборонити рекламувати?

– Ви торкнулися найбільш больової точки хірургів не тільки України, а всього світу! Аспірин відноситься до тієї групи нестероїдних протизапальних речовин, які мають гігантські побічні дії! Ми регулярно спостерігаємо рекламу: болі в спині, періодичні болі у жінок, болі в м’язах, біль у суглобах – одна таблетка, все відразу пройде. Так, болі дійсно пройдуть. Але може настати набагато більш небезпечне ускладнення, яке може привести до летального результату.

Можливо, тоді варто не забороняти рекламу ліків по телевізору, а дозволяти купувати їх тільки за рецептом?

– Це було б дуже добре. Однак виникають певні складнощі у людей з хронічними захворюваннями. Для того, щоб отримати черговий курс лікування, людина знову повинна вистояти чергу до лікаря, отримати цей рецепт – і тільки тоді вона може продовжувати лікування. Крім того, вже пробували вводити в медицині подібну практику. З погляду обивателя це звучить таким чином: лікарі придумали це спеціально, щоб ми зайвий раз прийшли до них на прийом і заплатили гроші. Певною мірою вони праві.

Чому тоді деяким українцям набагато простіше займатися самолікуванням, ніж йти до лікаря і чекати його рекомендацій?

– Тут можна провести просту аналогію з корупцією на дорогах в свій час, до введення нової поліції. Набагато простіше було розрахуватися на місці, заплативши навіть ту ж суму, ніж стояти чергу в ощадкасі, потім йти в ДАІ, щоб з вас зняли штраф. Швидко, дешево і сердито.

Тобто тепер потрібно набирати нових лікарів?

– Ні, не потрібно. У нас черги до хороших лікарів завжди були, є і будуть, а до рецептурної системи вже давно прийшов Захід – там за рецептом можна отримати тільки ті речовини, які не повинні або не можуть завдати серйозної шкоди людині через побічні ефекти. Правда, поки у нас не буде страхової медицини, ми все одно не зможемо перейти повністю на рецептурну видачу ліків.

Комітет Верховної Ради з охорони здоров’я рекомендував парламенту підтримати в першому читанні законопроект про заборону реклами лікарських засобів. Як до цього ставляться представники бізнесу, в ефірі радіостанції Голос Столиці пояснив директор StarLight Sales, найбільший продавець телереклами Андрій Партика.

Чи треба забороняти рекламу ліків у ЗМІ?

– Це абсолютно безглузда і некваліфікована ініціатива, яка робить Україну унікальною в цій дурниці. Тому що в світі буде тільки одна країна, яка заборонить рекламу фармацевтичних препаратів. Страхова медицина – єдиний вихід, як можна знизити безглузде споживання. Так само, як при аварійних ситуаціях страховики обмежують оплати сервісів за неадекватні витрати на ремонт машини, вони будуть стежити, щоб не було неадекватних рецептів. А в ЄС вважають, що право людини на самолікування є частиною демократичного устрою суспільства. Є люди, які не хочуть нікому говорити, чим вони хворіють, що з ними відбувається, і вони мають право це приховувати навіть від лікаря. Тому я однозначно проти заборони, вважаю, що таким чином країну розвивати – це тупиковий шлях.

Який відсоток реклами припадає на медичні препарати?

– Реклама ліків – це приблизно 30% доходів телебачення. В інших медіа трошки нижчий відсоток, тому що Інтернет орієнтований на молодь, а та, на щастя, менше хворіє. Це дуже велика цифра, яка може при забороні призвести до колапсу на медіаринку. За моїми оцінками, збанкрутує значна частина медіа, будуть звільнені люди, телебачення стане нудніше, радіо, можливо, переживе те ж, що зараз переживають музичні канали: в ефірі залишилася в основному музика, без авторських програм, без чогось унікального. Тому я вважаю, що цього робити не можна. Це ідея, яка взагалі не вписується в будь-які моральні або юридичні принципи устрою країн усього світу. Це лобістська ініціатива окремих виробників, які вважають, що знизиться конкуренція і вони зможуть залишитися на ринку. Очевидно, вони себе не настільки впевнено почувають. Тепер частина цих людей пройшла у владу, і вони занесли цей пункт в коаліційну угоду. Вони постійно знаходять жертв, людей, які ніякого відношення не мають ні до медицини, ні до реклами, ні до медіа.

Вам відомо, хто лобіює такі процеси?

– Я не готовий називати прізвища. Але це деякі українські виробники фармацевтичних препаратів, які входять до БПП. Я думаю, що переможе здоровий глузд. Бо країна, яка йде в напрямку ЄС, не може робити унікальні заборони, яких немає в розвинених державах. Мені незрозуміло, як це взагалі могло потрапити в коаліційну угоду. Як мені відомо, ключові сили того ж БПП розуміють ціну питання – і Гройсман, і президент – і я думаю, що це рішення не буде прийнято.

Своєю думкою про заборону реклами лікарських засобів поділилися й слухачі радіостанції Голос Столиці.
Віктор: В ролі народного депутата я був заступником голови комітету з охорони здоров’я протягом п’яти років. Це не секрет, що корупційна складова у вартості наших ліків, які продаються, за даними правоохоронців дво-трирічної давності, становила до 40%. Вартість реклами, за яку платять фармкомпанії, теж за цінами дво-трирічної давності, становила півтора мільярда. Як ви думаєте, чи не активована в собівартість ціна реклами? Однозначно так. По-друге, коли люди говорять про приклади Європи, то треба б вивчити питання, перш ніж давати оцінки. Ніде в Європі серйозні, сильнодіючі препарати не рекламуються. Від того ж парацетамолу, про який говорили, з ніг валиться досить високий відсоток громадян. Тому навіть з парацетамолом жартувати не можна. А аморальна реклама “Мезиму”, яка крім сумнівної якості препарату рекламує ще і ненажерливість, у мене викликає просто огиду. До слова, в БПП дійсно присутній один з найбільших власників фармацевтичного ринку. Не секрет, що і крім нього є дуже потужне лобі. Але ми повинні розуміти, що обороти ринку оцінюються в 30 мільярдів гривень мінімум, і цей ринок від моральності в переважній більшості випадків далекий. Це досить жорсткий і цинічний бізнес.

Раніше експерт Владислав Онищенко в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив, що під керівництвом Олександра Квіташвілі МОЗ тільки розширив свої повноваження, у той час як реформи лише декларуються, а не здійснюються.

У той же час президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк заявив, що в МОЗ не думають про людей, так як допускають дефіцит вакцин повсюдно в Україні.

Голос Столицы

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, січня 29, 2016 at 09:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.