Молдова.

Молдова.

Десятки тисяч людей вийшли на демонстрацію проти корупції. Опозиція вимагає негайно провести дострокові вибори, пише Le Temps.

У неділю після тижня протестів на площі біля будівлі парламенту в Кишиневі зібралися від 15 тис. до 40 тис. чоловік (за словами організаторів): вражаюча цифра з урахуванням невеликого населення країни (близько 3,5 мільйона жителів). Люди зажадали проведення дострокових виборів і кардинальної чистки в правлячому класі.

Молдавія вважається найбіднішою країною Європи з офіційною мінімальною зарплатою 58 євро. Криза назріває там вже не перший місяць. У середу парламент затвердив новий уряд (третій за рахунком менш ніж за рік), породивши тим самим хвилю народного невдоволення. Деякі активісти навіть спробували проникнути в будівлю парламенту, щоб зупинити церемонію.

Особливе невдоволення опозиції та громадянського суспільства викликає Володимир Плахотнюк, найвпливовіший олігарх країни, якого підозрюють у тиску на уряд. “Це революція мітел!” – говорить активіст Олег Брега, щоб підкреслити прагнення молдаван позбутися “мафії” при владі. “Люди виходять на вулиці, тому що хочуть змін і відповідальних політиків”, – продовжує він.

“Повернути мільярд”

“Народ з нами: він не хоче підтримувати олігархів і злочинну владу”, – стверджує один з лідерів опозиції Андрій Настасе. Натовп ж гучно вимагав “повернути мільярд”, тобто 915 мільйонів євро, які у квітні безслідно зникли з банківської системи. Для країни це гігантська сума: 15% її ВВП. У жовтні колишнього прем’єра Влада Філата затримали за звинуваченням у розкраданні 250 мільйонів доларів.

79% населення цієї колишньої радянської республіки, яка затиснута між європейською Румунією та кризовою Україною, мають румунське коріння, тоді як 14% належать до російської та української меншин. У таких умовах політична напруженість часто сприймається як зіткнення між проєвропейськими і проросійськими силами.

Як би там не було, останнім часом протест охоплює обидві сторони політичного спектру. “Цей рух одержує широку підтримку, – вважає молдавська журналістка Ліна Вдові, що працює зараз у Бухаресті. – Він включає в себе русофілів, хороших молдаван, озлоблених і збіднілих людей. Всі хочуть дострокових виборів, обраного народом президента і повернення мільярда”.

Опозиція висуває ультиматум

Демонстранти закликали президента Румунії Клауса Йоханніса “підтримати румунів Бессарабії”, але, незважаючи на підписання угоди про партнерство між Молдавією і Європейським Союзом, російське і європейське питання поки що знаходяться на другому плані, з урахуванням лякаючого зростання корупції та бідності в країні.

У неділю лідери опозиції висунули ультиматум уряду: якщо той до 18 години четверга не прийме рішення про дострокові вибори, активісти перекриють в’їзди до столиці і закличуть туди в майбутню неділю “сотні тисяч людей”.

“Уряд розуміє, що зараз на кону, – вважає Олег Брега. – Тому у нас, без сумніву, будуть переговори з приводу нових виборів”. У будь-якому разі, така перспектива може вивести Молдавію з рівноваги: проросійські партії користуються підтримкою більшості, а Кишинів знаходиться всього за декілька годин від Одеси та Криму, де Кремль вже зробив свій хід.

Le Temps

Tags: , , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, лютого 2, 2016 at 09:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.