Гривня-рубль.

Якщо вдумливо і регулярно дивитися на табличку з курсами валют, виникає цікаве питання: випадково чи ні наша рідна гривня падає практично одночасно з російським рублем?

Чому падає рубль, – зрозуміло всім: нафта-с…

У нас комплекс причин складніший, але дивна динаміка насторожує: тільки центробанк Росії девальвує свою валюту, як раптово знаходиться цілий комплекс чинників, що грають і проти нашої грошової одиниці.

Чи може вважатися каскад подібних збігів чистою випадковістю – або ж мова йде про цілеспрямовані дії, спробував розібратися “Обозреватель”.

Нам – їхній рубль. Їм – “наш” долар…
Шкідництво росіян на нашому фінансовому ринку бачать не всі експерти. “Я не бачу синхронності падіння рубля і гривні. Останнім часом курс рубля зростає, причому, відчутно: він коштував понад 80 за долар, тепер 76-78. Рубль зараз зміцнюється, а гривня ні, – говорить президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло. – Я не бачу причин для такої взаємодії: між нашими країнами дуже звужений товарообіг. У свою чергу не можна забувати про період здешевлення валют відносно долара”.

Інші аналітики взаємозв’язок між валютами України і Росії бачать. “Можна говорити про вплив падаючого рубля на реальний ефективний обмінний курс, – каже голова ради Незалежної асоціації банків Роман Шпек. – Адже українські металурги, хіміки конкурують на ринках Індії, Єгипту – з виробниками Росії, Казахстану, інших пострадянських країн”.

Тиск рубля на гривню констатувала навіть міністр фінансів Наталія Яресько. За її словами, існує певний психологічний ефект від того, що відбувається з рублем в Росії.

“Наша національна валюта – гривня – втрачає свою вартість в одному алгоритмі з російським рублем. Пояснення цьому дуже просте – Україна де-факто є сателітом російської банківської системи”, – коментує директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

За його словами, схема впливу російської фінансової системи на нашу виглядає так: банки РФ скуповують у нас валюту. Тобто, вони заводять російські рублі і конвертують їх в американський долар. “Нам вони дають рубль, який постійно знецінюється, а від нас виводять європейську та американську валюту. Таким чином, вони підривають нашу подушку ліквідності, – пояснює експерт. – Головна проблема в тому, що рубль до цього часу в нашій країні є безпосередньо конвертованою валютою”.

Це твердження повністю підтверджують дослідження аналітичної групи Da Vinci AG. “За нашими оцінками, на посилення девальваційного тиску на національну валюту впливають дії російських банків. 18% банківського сектора України становлять банківські установи з російським капіталом. До цього необхідно додати банківські установи, чиїми кінцевими бенефіціарами є громадяни Російської Федерації”, – стверджують аналітики.

Падіння курсу рубля, як вважають автори дослідження, змушує Росію та її банківські структури здійснювати скуповування долара, який різними схемами виводиться з території України.

Спекулювати в Україні з рублем набагато простіше, ніж з іншими валютами. “Рубль не є вільно конвертованою валютою, тому торги по ньому на міжбанку не так жорстко контролюються НБУ, як по долару, – пояснює експерт Олександр Дубінський. – Всі операції з конвертації грошей і виведення капіталу простіше здійснювати через рубль і банки з російським капіталом – ось звідси ростуть ноги інформації про їх активність на міжбанку”.

Запитайте Гонтарєву, вона знає!
Проблема, на думку Олега Соскіна, виглядає дуже гостро: російські банки можуть завозити готівковий і безготівковий рубль в дуже великих обсягах. Відповідальним же за вихід гривні з України експерти вважають Нацбанк. “Пасивність регулятора в питанні необхідності припинення виведення іноземної валюти банківськими установами країни-агресора не має пояснення”, – дипломатично, але жорстко формулює Da Vinci AG.

“Проблема, що виникла, – персональна відповідальність голови НБУ Валерії Гонтарєвої, – уточнює Соскін. – Я вважаю, що існує прив’язка до банківської системи Росії – і її здійснює керівництво регулятора. В іншому випадку мені дуже складно зрозуміти, чому в складі майже 70 банків, ліквідованих Нацбанком, не виявилося жодного російського?! Зараз їх 9, і вони всі прекрасно працюють”.

Для припинення валютних спекуляцій експерти радять обмежити обіг в Україні російського рубля. “По-перше, рубль треба негайно зняти з прямої конвертації, тому що це дуже слабка грошова одиниця, і її використання сьогодні дуже шкідливе для української фінансової системи, – каже Соскін. – Краще б ми англійський фунт конвертували! Або швейцарський франк. Навіть польський злотий, який, на жаль, теж девальвує, буде більш прийнятним для нас варіантом”.

В ідеалі рубль в Україні слід повністю заборонити. “Так, як з нашою гривнею вчинили в Білорусі: вони не приймають українську валюту, – пояснює експерт. – Так само повинні вчинити і ми”.

Також пропонують обмежити роботу російських банків. В ідеалі – закрити. Як це позначиться на банківській системі держави, “Обозреватель” розповість найближчим часом.

“Обозреватель”

Tags: , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Понеділок, лютого 8, 2016 at 09:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.