ВРУ.

Рада коаліції показала, що більшість є нежиттєздатною. “Вести” з’ясували, до яких сценаріїв може вдатися АП в пошуку виходу.

Після Ради коаліції, що відбулася в понеділок, 8 лютого, стало очевидно: мова йде про системну політичну кризу. Три фракції – “Самопоміч”, “Батьківщина” і радикали Ляшка – не бачать Арсенія Яценюка в ролі прем’єра.

“Народний фронт”, симетрично, інших кандидатур не сприймає. Ситуацію оформив в слова глава фракції БПП Юрій Луценко, що раніше намагався уникати різких формулювань.

“На жаль, повинен засвідчити, що маємо вже 100% оформлену політичну кризу коаліції та коаліційного уряду”, – констатував він після закінчення переговорів.

Все ускладнюється виходом з переговорів Олега Ляшка. Він грюкнув дверима, уточнивши, що “партнери” не бажають вносити зміни в програму коаліції. “У відповідь на наші пропозиції нам “парять” посади в Мінекології, Мінінфраструктури, МінАПК, навіть віце-прем’єр-міністра”, – заявив Ляшко, уточнивши, втім, що виступає проти дострокових виборів як способу “розрубування” гордієвого вузла.

Підлив олії у вогонь і вихід з БПП депутата Єгора Фірсова, члена “антикорупційної” групи, вбудованої в новий політпроект Михайла Саакашвілі. З огляду на те, що тижнем раніше фракцію покинув лідер групи Віктор Чумак, це викликало підозри про майбутній масштабний вихід “депутатів-журналістів”.

“Але, на відміну від Фірсова, я не йду в фарватері Наливайченка (екс-глава СБУ розглядається як один з лідерів списку Саакашвілі. – Авт.)”, – спростував домисли нардеп Сергій Лещенко. Питання дисципліни всередині пропрезидентської фракції це все ж таки не знімає. “Вести” досліджували можливі варіанти розв’язання кризи, які опрацьовують на Банковій.

Варіант перший: домовитися до коаліції
“Поганий мир” – найбільш милий серцю Банкової план: переконати партнерів по коаліції з “Батьківщини” і “Самопомочі” (а також власних депутатів з БПП) не розхитувати човен, відмовитися хоча б на деякий час від дострокових виборів.

“Можна ще принести в жертву когось зі свого оточення, наприклад, главу ГПУ Віктора Шокіна або нардепа Ігоря Кононенка, про якого говорив міністр Абромавічус, що грюкнув дверми, – це, може, заспокоїть партнерів”, – сказав “Вістям” політолог Андрій Бузаров.

Натомість – імплантувати в склад Кабміну міністрів від партнерів по коаліції, правда, “точково”, оскільки про глобальне перетасування уряду мова поки йти не може. При цьому Банкова відмовляється від плану щодо впровадження першим віце-прем’єром Віталія Ковальчука (за початковим задумом, він став би “вухами” президента в Кабміні і змінив би його в статусі в. о. у разі відставки) – після заяви глави МЕРТ Айвараса Абромавічуса президенту дійсно “не до жиру”, зберегти б коаліцію.

Причому експерти, опитані “Вестями”, вважають цей варіант можливим на 50-60%. “Посли, які відвідали Банкову з візитом в минулий четвер, дуже ясно показали ступінь залежності влади від Заходу. По суті, “легальних” опцій, крім санкціонованих в даному випадку послами, не залишається”, – каже політексперт Євген Філіндаш.

При цьому демарш “Самопомочі” та “Батьківщини”, на думку експертів, зовсім не суперечить “генеральній лінії”. “Президента влаштовує ситуація “ні війни, ні миру” з ними: якщо вони залишаються в коаліції, не переходячи при цьому в опозицію, як і радикали Олега Ляшка“, – вважає політолог Андрій Золотарьов.

Втім, в результаті інтереси двох цих фракцій – з різних причин – все одно зводяться до парламентських перевиборів. За словами екс-нардепа Тараса Чорновола, Юлія Тимошенко розраховує набрати більшу кількість багнетів на тлі підвищення тарифів на ЖКГ – це дуже вигідна для неї ніша. “А у “Самопомочі” все складніше: там вважають, що парламентські перевибори тягнуть за собою президентські. А в Андрія Садового є дуже потужні президентські амбіції”, – сказав Чорновіл.

Варіант другий: час на перепочинок

Коаліція розпадається з виходом “Народного фронту”, Арсеній Яценюк йде в відставку – проте через тиждень оголошується новий формат, що включає радикалів Ляшка і, якщо знадобиться, “Відродження”, позафракційних УКРОПів, близьких до олігарха Ігоря Коломойського, а також “Волю народу” покійного Ігоря Єремєєва.

Перевибори відстрочуються. Новим прем’єром стає технологічний кандидат (наприклад, Володимир Гройсман), і у президента з’являється час на перепочинок.

“Ми виступаємо за перегрупування коаліції, новий уряд з новим прем’єром: тут питання не в прізвищах, адже немає змін. На цьому ми і будемо стояти”, – окреслив “Вестям” рамки перегрупування глава фракції “Самопоміч” Олег Березюк.

“Але цьому варіанту я відвів би невелику частку ймовірності: важко уявити собі, що, наприклад, Андрій Денисенко або Валентин Дідич (ті самі УКРОПи. – Авт.) після всього сказаного про президента раптом входять у коаліцію, хоча ті ж “Воля народу” і “Відродження” будуть дуже навіть не проти взяти участь в “модернізації” держави, – вважає Золотарьов. – Але нехай і так, всі разом вони насилу зможуть компенсувати 81 штик “Народного фронту”. Є і ще один момент: сильне лобі з боку Заходу для прем’єра Яценюка. Хоч ставлення до нього і охололо за два роки провального економічного курсу і відсутності реформ, друзі за океаном у нього залишилися.

“Згадайте перехоплену телефонну розмову Вікторії Нуланд (помічниця Держсекретаря США. – Авт.), у якій вона прямо говорила, що Яценюк повинен стати прем’єром. Плюс він – фігура, яка безпосередньо вела переговори з МВФ”, – вважає Філіндаш.

Варіант третій: прийом Скарлетт О’Хара
Опція в дусі Скарлетт О’Хара (“Я подумаю про це завтра…”, що цілком в стилі української політики): заморозити конфлікт до травня – початку червня, провівши точкові заміни міністрів і переконавши Юлію Тимошенко та Олега Березюка не розхитувати коаліцію протягом трьох місяців.

Тим часом отримати транш кредиту від МВФ і спробувати стабілізувати економіку. До літа стане зрозуміло, чи є зрушення в реформах.

“А там або віслюк здохне, або падишах”, – поділився з нами співрозмовник в БПП.

“Це досить ймовірний варіант, втім, зараз можливо взагалі все – дуже вже динамічно змінюється ситуація: фракція БПП по два рази на день зустрічається, затверджує різні списки з міністрами”, – сказав “Вестям” політолог Кость Бондаренко.

Раді доведеться демонструвати роботу (для цього Петру Порошенкові доведеться провести чистки в рядах БПП). “Інакше президенту буде ні з чим іти на вибори, адже втрачені відсотки легко зможе підняти той же УКРОП, який грає з радикальною риторикою”, – уточнив Золотарьов. А вибори в разі відстрочки конфлікту практично неминучі.

“Ті ж посли не розуміють, що спроба штучної склейки коаліції призведе до концентрації соціального незадоволення. А якщо пару не випускати (ще й збирати її до літа. – Авт.), прорве в соціальні катаклізми”, – сказав “Вестям” політексперт Руслан Бортник.

Варіант четвертий: виклик Заходу
Варіант “поганого миру” 2:0, при якому звіт Кабміну “завалюється” Радою, програма уряду 2016 “прокочується”, а сам Арсеній Яценюк і компанія відправляється у відставку (тиждень тому під куполом для цього існувало 230 голосів).

Однак, оскільки в Раді відсутня результативна більшість голосів за будь-яку ще фігуру (від Гройсмана до Саакашвілі), прем’єр залишається на посаді в статусі “в. о.” і продовжує працювати аж до самих дострокових виборів і формування нової коаліції.

“Але це дуже серйозний виклик для позиції західних партнерів: отримання траншів від МВФ моментально ускладниться, оскільки позиції президента – прем’єра стануть хиткими, влада в цілому буде делегітимізована”, – вважає Андрій Золотарьов.

“І якраз на цей випадок Захід готує команду Саакашвілі: весь рух створюється, щоб на модній фішці – боротьбі з корупцією – зібрати голоси, отримати такий собі “електоральний пилосос” під егідою БПП, – пояснив Бузаров. – Своєрідний “план Б” на Заході розробили якраз на випадок непередбачуваних кроків Банкової, і їй на підтримку Саакашвілі буде діяти в ув’язці з БПП”.

Варіант п’ятий: головна мішень
Нарешті, завжди залишається і варіант введення в країні прямого президентського правління. Відразу кілька співрозмовників “Вестей” підтвердили, що цю опцію на Банковій розглядають в числі гіпотетичних, що зовсім не означає її втілення.

“Це буде виглядати так: президент очолить виконавчу владу на якийсь період, поки не буде прийнято нову Конституцію і не нормалізується ситуація в економіці, – пояснив Кость Бондаренко. – І хоча варіант не дуже ймовірний, він також проговорюється в АП”.

Втілення цієї опції, на думку експертів, автоматично зробить президента головною мішенню в країні. “Стріляти по ній будуть з усіх боків, а якщо врахувати набір непопулярних рішень щодо підвищення тарифів на ЖКГ, електроенергію, то рейтинг впаде нижче 10%, що значно нижче за рейтинг Віктора Януковича, – вважає Андрій Золотарьов. – А це означає, що за достроковими парламентськими виборами підуть відразу і президентські, інакше – Майдан-3″.

“Вести”

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, лютого 12, 2016 at 07:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.