Костянтин Григоришин.

У Російській Федерації в українського олігарха проводять обшуки і готуються до його арешту, а в Україні – заводять кримінальні справи, але при цьому Григоришин може стати мостом між елітами двох держав. Про це в своїй статті для видання “Forbes-Україна” написав політичний аналітик Віталій Пилипівський, передрук vectornews.

Опальний олігарх Костянтин Григоришин потрапив у немилість до російської влади. За інформацією Forbes, напередодні Нового року правоохоронні органи РФ провели цілу низку обшуків на підприємствах, що належать Григоришину, було описано майно. Зараз бізнесмен з родиною переховується в Сполучених Штатах, при спробі в’їзду в Росію йому загрожує арешт. Деталі й приводи для обшуків поки не розголошуються, але формально у російської сторони до олігарха вже давно накопичувалась гора господарських претензій, пов’язаних з несплатою податків.

На два фронти
Інформацію про проблеми Григоришина з російськими правоохоронцями Forbes підтвердив народний депутат України, радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко: “Так, така інформація дійсно є. Найближчим часом його можуть затримати. Всі деталі поки на рівні чуток”.

Щодо ж українських правоохоронних органів Геращенко наголосив, що до Григоришина є не менші претензії: “Ми повинні розуміти, що Костянтин Григоришин – пряма загроза національній безпеці України. Він не приховує, що лобіює своїх людей на керівні посади в цікавій для його сфері енергетики. Це ненормально, коли російський бізнесмен втручається в кадрову політику української держави”.

Геращенко додав, що у МВС України теж є серйозні питання – на даний момент ведуться кримінальні провадження за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. “Мова йде про два великі підприємства – “Запоріжтрансформатор” і НВО ім. Фрунзе. По останньому підприємству триває судова тяганина між акціонерами, чиї права були порушені Григоришиним“, – уточнив він.

На момент виходу матеріалу від Костянтина Григоришина Forbes не встиг отримати коментаря.

Нагадаємо, російський бізнесмен Костянтин Григоришин – співвласник таких підприємств, як ВАТ “Турбоатом”, ПАТ “Укррічфлот”, заводів “Запоріжтрансформатор”, “Дніпроспецсталь”, Запорізький завод феросплавів, Сумське НВО ім. Фрунзе, Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат, а також різних пакетів акцій в Вінницяобленерго, Черкасиобленерго, Чернігівобленерго, Полтаваобленерго, Сумиобленерго. У 2015 році російський Forbes оцінював статки Костянтина Григоришина в $1,1 млрд. До недавнього часу олігархові вдавалося успішно вести справи і в Україні, і в Росії, і на території “ДНР/ЛНР”, де у Григоришина теж є бізнес-інтереси.

Починаючи з минулого року, ситуація загострилася відразу по декількох напрямках, і Григоришин потрапив в опалу спочатку в Україні, а тепер уже і в Росії. У сусідній країні почалася чергова “чистка” нерукопотискних бізнесменів, в Україні – набирає обертів протистояння між прем’єром і президентом.

Свої теплі відносини з Петром Порошенком Костянтин Григоришин ніколи не приховував. Після того як Порошенко став президентом України, лобі олігарха активізувалося. Forbes вже писав про намір Костянтина Григоришина зайняти пост глави Адміністрації президента.

Президентський табір тоді таке припущення ніяк не прокоментував, давши підставу припускати, що описаний сценарій не такий вже і фантастичний, як здається на перший погляд. Якраз після публікації матеріалу на підприємствах Григоришина почали здійснюватися обшуки, а прем’єр-міністр Арсеній Яценюк назвав олігарха агентом ФСБ.

Справа на $120 млн
Основна увага силовиків була зосереджена на НВО ім. Фрунзе. У січні там пройшли обшуки в рамках розслідування кримінальної справи, порушеної за фактом ухилення від сплати податків. На підприємстві було вилучено документацію та жорсткі диски комп’ютерів. На даний момент ведеться слідство.

Forbes вдалося зв’язатися з представником акціонерів підприємства, що знаходяться в конфлікті з Костянтином Григоришиним, який на умовах анонімності поділився подробицями справи. “На його компанію “Техноімпорт” було перераховано близько $100-120 млн. Це привласнення валютної виручки, з якої акціонери не отримали ні копійки. Зараз йдуть фінансові перевірки і кримінальне провадження”, – повідомив він, підкресливши, що виключати Григоришина з числа акціонерів ніхто не прагне, проте опрацьовується ідея введення незалежного менеджменту, який би повернув підприємство до нормальної роботи.

“Ми пропонували йому такий сценарій, але Григоришин категорично відмовився. Замість діалогу він просто розставив всюди своїх людей, помінявши статут підприємства. Так, нашу сторону фактично повністю усунули від керівництва заводом. Це призвело до того, що актив цілком втратив рентабельність. З 20 тис. співробітників зараз залишилося близько 7000. Це завдає шкоди не тільки економіці Сумської області, а й усієї країни”, – стверджує співрозмовник Forbes.

Між в’язницею і владою
Події, що відбуваються, дають підстави вважати, що, хоча олігарх і заперечує свою причетність до інкримінованих фактів, інтерес МВС до його персони найближчим часом тільки зросте. З огляду на те, що аналогічні процеси відбуваються і з російської сторони, хмари над бізнесменом згущуються з подвійною силою. Втім, Григоришин цілком може скористатися перехресним інтересом до себе української і російської сторін. Поки Росія кримінальними переслідуваннями активно виштовхує в Україну свого потенційного переговірника, Адміністрація президента Порошенка шукає варіанти кадрового посилення своїх позицій по всіх фронтах на тлі конфлікту з урядом.

З огляду на те, що ініціатором кримінальних переслідувань є очолюване Арсеном Аваковим МВС, саме Костянтин Григоришин може стати пікантною деталлю в розв’язанні української політичної кризи, запущеної Айварасом Абромавичусом. Як, власне, і доля самого Григоришина тепер залежить від того, чим закінчиться спаринг між Порошенком і Яценюком. Варіанти можливі найрізноманітніші: від арешту і конфіскації майна до статусу неформального парламентера між українською і російською елітою.

vectornews

Tags: , , , , , , , , , ,

This entry was posted on п’ятниця, лютого 12, 2016 at 09:00 and is filed under Закордон, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.