Онищенко-Шевченко.

Польоти екс-міністра Ігоря Шевченка в Ніццу і Відень на приватному літаку Олександра Онищенка обіцяли останньому серйозне розширення бізнесу.

“Главком” дізнався деталі закулісної гри в Мінекології, чиновники якого рік тому намагалися віддати відомому бізнесменові право добувати нафту і газ на Чорноморському шельфі поблизу Одеси в обхід аукціону. Завдяки інсайдерській інформації з’ясувалося: етапи проходження великого інвестпроекту через кабінети чиновників відбувалися синхронно з перельотами тодішнього міністра екології Ігоря Шевченка на бізнес-джеті Олександра Онищенка. Підготовка угоди супроводжувалася поспіхом, звільненнями і спробою чиновників середньої ланки умити руки.

Екс-міністр екології Ігор Шевченко був звільнений з уряду минулого літа, коли стало відомо про його авіаперельоти з Ніцци до Києва на приватному літаку бізнесмена і депутата Олександра Онищенка. Скандал з корупційним відтінком переріс в кримінальне розслідування Генпрокуратури, яка вже встигла встановити: за коротку кар’єру міністра Шевченко літав на бізнес-джеті Онищенка як мінімум чотири рази: з Києва до Ніцци (10 квітня 2015 року, з Києва до Відня (16 квітня 2015 року), з Відня до Києва (19 квітня 2015 року), з Ніцци до Києва (8 червня 2015 року).

“Главком” зіставив ці переміщення з датами підготовки в Міністерстві екології скандального проекту – створення на паях з кіпрськими партнерами двох нових компаній, яким без аукціону чиновники готували передачу семи ділянок стратегічних покладів нафти і газу на шельфі Чорного моря біля берегів Одеської області (площі Коралловая- Катран, Зміїна-Янтарна, Сундучної-Шатского, Сулинська-Жебріянська, Придністровська-З’їздівська, Дністровська Каракатиця, Приозерний-Алібейська).

Про те, що міністерство в даному випадку грало на користь депутата Онищенка, підказують не тільки реєстраційні дані учасників угоди, а й явні збіги: узгодження проекту в кабінетах Мінекології ніби йшло за тінню, що падала від бізнес-джета підприємця, на борту якого літав в минулому році профільний міністр.

Окрилені успіхом

Вперше інформацію про скандальні плани Мінекології віддати без аукціону в руки кіпрських структур Чорноморський шельф – сім ділянок з покладами нафти і газу під Одесою – озвучив влітку минулого року колишній радник Ігоря Шевченка Олексій Гончарук.

За його інформацією, навесні 2015-го підпорядкована Мінекології НАК “Надра України” та опосередковано кіпрські компанії “Гровісла Лімітед” і “Остеексперт Лімітед” заснували дві нові структури – “Чорноморгеоресурс” і “Чорноморзахідінвест”. За три місяці новачки ринку практично повністю пройшли вертикаль, необхідну для отримання права на розробку шельфу.

Довідка:

Олександр Онищенко, народний депутат від “Волі народу” розбагатів в газовому бізнесі. Тільки за останні два роки його ім’я встигло прогриміти як мінімум у двох великих скандалах. Один з них: його компанія “Пласт” два роки тому отримала контроль над останнім газовим родовищем державного “Чорноморнафтогазу”, які залишилися після анексії Криму. Другий скандал: компанії, пов’язані з депутатом, зараз фігурують у розслідуванні Національного антикорупційного бюро про нанесення державі збитків на півмільярда при видобутку природного газу в 2014-2015 роках за договорами про спільну діяльність з державною газодобувною компанією “Укргазвидобування”. Журнал “Фокус” двічі включав Олександра Онищенка в рейтинг “200 найбагатших людей України”: в 2011 р (182 місце, статки – $37,7 млн.) і в 2012 р (179 місце, статки – $37,7 млн.).

Ось, що вдалося дізнатися “Главкому” про зворотний бік цієї угоди завдяки інсайдерській інформації.

На самому початку минулого року чинний на той момент міністр Ігор Шевченко порекомендував голові правління ВАТ “НАК “Надра України” Ярославу Климовичу “розглянути можливість співпраці з невідомими досі інвесторами”: “Паркер Челлендж” і “Теус-Н”. Мовляв, вони зможуть запропонувати державі реалізацію вигідних проектів.

Згідно з держреєстром юросіб, засновниками обох “інвесторів” виступали кіпрські “Гровісла Лімітед” і “Остексперт Лімітед”. Остання прописана за адресою Зінонос Кітіеос 9, Егкомі, 2406 (Нікосія, Кіпр). Цьому ж “кіпріотові” належить і 80,1% у фірмі Олександра Онищенка “Пласт”. Раніше бізнесмен сам визнавав, що “Пласт” – його підприємство.

У цій історії не обійшлося і без тіні екс-міністра доходів Олександра Клименка. Справа в тому, що за адресою Зінонос Кітіеос 9, Егкомі, 2406 в Нікосії, де прописана згадана вище “Остексперт Лімітед”, раніше були зареєстровані колишні співвласники банку “Юнисон”: MCHL FINANCE LTD і IDP CAPITAL LTD (у вересні 2014 року вийшли зі складу акціонерів). ЗМІ пов’язували банк “Юнисон” з Антоном Клименком, загиблим братом Олександра Клименка.

Незабаром після розмови між міністром Шевченком і головою правління “Надра України” – 3 лютого 2015 року – державна компанія отримала два листи – від “Паркер Челлендж” і “Теус-Н”. У своєму зверненні комерційні структури запропонували створити спільно з “Надра України” нові структури: “Чорноморгеоресурс” і “Чорноморзахідінвест”.

Метою партнерства заявлялася розробка нафти і газу в межах західного шельфу Чорного моря на таких площах: Придністровсько-З’їздівська, Приозерна-Алібейська, Дністровська-Каракатиця, Сундучна-Шатського, Коралова-Катран, Сулінська-Жебріянська, Зміїна-Янтарна.

Рівно рік тому Держслужба геології і надр (знаходиться під контролем міністра екології) погодила створення таких спільних підприємств, а на початку квітня 2015-го їх статутний капітал був розподілений таким чином:

“Чорноморгеоресурс”

“Паркер Челлендж” – 70%

“Надра України” – 25%;

“Чорноморнадросервіс” – 5%.

“Чорноморзахідінвест”

“Теус-Н” – 70%

“Надра України” – 25%

“Чорноморнадросервіс” – 5%.

Видача спецдозволів на надра регулюється порядком, затвердженим урядовою постановою п’ятирічної давності – право на видобуток отримують переможці аукціонів. Однак конкурсну процедуру можна обійти, наприклад, компаніям, в статутному капіталі яких не менше 25% акцій належать державі. Саме такі частки виявилися у “Надра України” в кожній з новоспечених фірм – “Чорноморгеоресурс” і “Чорноморзахідінвест”.

Через тиждень після цього – 10 квітня – тодішній міністр екології Ігор Шевченко сів на борт 13-місцевого бізнес-джета вартістю понад 20 млн. доларів Embraer EMB-135BJ Legacy 600. Цим літаком з номером “PH-ARO” користується бізнесмен Олександр Онищенко, на якому Шевченко і відправився з Києва до Ніцци. Повернувшись через три дня до столиці, він не затримався і вже 16 квітня на тих же крилах вилетів до Відня, повернувшись знову до 19 квітня.

Встигнути до відставки

Після прогулянки в хмарах з міністром у Онищенка пішли нові успіхи. Вже 23 квітня пакети документів для отримання заявлених спецдозволів на видобуток надійшли в Мінприроди.

від “Чорноморгеоресурс”:

по площі Приозерна-Алібейсбка,

по площі Дністровська-Каракатиця,

по площі Придністровська-З’їздівська;

Від “Чорноморзахідінвест”

по площі Сундучно-Шатського,

по площі Коралова-Катран,

по площі Зміїна-Янтарна,

по площі Сулинська-Жебріянська.

До середини травня одній з цих фірм – “Чорноморзахідінвест” – Держекоінспекція Північно-Західного регіону Чорного моря видала “Чорноморзахідінвесту” екологічну картку на розвідку і користування надрами.

Правда, з “Чорноморгеоресурсом” сталася заминка: в супровідних листах Мінекології чиновники помилилися в назві компанії. В результаті інспекція повернула пакет документів без розгляду.

Помилку зробила головний юрисконсульт відділу правового забезпечення та представництва інтересів міністерства в судових і правоохоронних органах юрдепартаменту Катерина Єзута. Про поспіх, з яким в міністерстві просували цей проект, говорить такий факт: у червні юрист, що провинився, був звільнений (за згодою сторін). Пізніше опечатку все ж поправили і “Чорноморгеоресурс” також успішно пройшов інспекційну перевірку.

До фіналу залишалося небагато: пройти дві комісії – в самому міністерстві і потім в Держслужбі геології і надр.

Мінекології створило комісію, у функції якої було попереднє схвалення спецдозволів на розробку надр. Причому в наказі про затвердження складу комісії, міністерством були проставлені посади її членів без зазначення прізвищ. Виглядало це так:

– Заступник Міністра – керівник апарату, голова комісії,

представник Юридичного департаменту, заступник голови комісії,

– Представник Юридичного департаменту,

– Представник Департаменту екологічної безпеки,

– Представник Департаменту охорони природних ресурсів та екомережі,

– Представник Департаменту заповідної справи,

– Представник Відділу державної експертизи.

Тим самим, міністерські чиновники позбулися ризиків персональної відповідальності, якщо до них виникнуть питання. 29 травня 2015 року безіменна комісія Мінекології підтвердила можливість надання заявникам спецдозволів. “Главкому” вдалося лише встановити ім’я голови комісії – Світлана Коломієць.

На початку червня Мінекології сповістило про позитивний результат обох претендентів – “Чорноморгеоресурс” і “Чорноморзахідінвест”.

Від Чорноморського шельфу Онищенка тепер відділяло узгодження Держслужби геології і надр видачі спецдозволів на роботу на шельфі.

Як вже відомо, 6 червня минулого року Шевченко знову полетів – на футбольний матч Ліги Чемпіонів “Ювентус” – “Барселона”, який пройшов у Берліні. Назад він повертався через Ніццу 8 червня, звідки його забрав все той же Онищенко.

Через три дні після прильоту документи пов’язаних з Онищенком компаній – “Чорноморгеоресурс” і “Чорноморзахідінвест” – надійшли з Мінекології в Держгеонадра.

Але до того моменту на поверхню виплеснувся конфлікт між прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком і Ігорем Шевченком. Під останнім захиталося крісло, а 2 липня Шевченко був відправлений у відставку. У той же день на засіданні комісії Держгеонадр було прийнято рішення почекати з узгодженням пакета документів.

Ймовірно, багатообіцяючий бізнес-проект, торпедований на початку минулого року, зазнає фіаско.

У лютому цього року уряд Яценюка вніс зміни до постанов Кабінету Міністрів п’ятирічної давності, які регламентують порядок надання спецдозволів на користування надрами та проведення аукціонів з продажу таких дозволів. Цим рішенням було скасовано норму, що дозволяла компаніям, де частка держави перевищувала 25%, отримувати право на розробку надр в обхід аукціонів. Це означає, що тепер за чорноморський шельф претендентам потрібно буде боротися на аукціоні.

Продовження цієї історії буде переживати хіба що сам колишній міністр екології.

Як випливає з документів, що опинилися в розпорядженні “Главкому”, СБУ в січні склало адміністративний протокол відносно Ігоря Шевченка, який незаконно скористався дипломатичним паспортом під час згаданої вище поїздки на футбольний матч до Берліна в червні минулого року.

“Главком”

Tags: , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, березня 10, 2016 at 07:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.