Норвегія.

Норвегія.

Низькі ціни на нафту змусили Норвегію вперше за 20 років вдатися до коштів нафтового фонду, пише Минпром. Поки норвезька влада вилучила менше 10%, проте в країні продовжує зростати безробіття і масштаби вилучень можуть збільшитися. При цьому Норвегія має намір підтримати ініціативу щодо заморожування видобутку нафти, тоді як нафтовий сектор забезпечує близько 25% норвезького ВВП. Експерти вважають звернення до “нафтової скарбнички” виправданим, проте попереджають, що захоплюватися цим небезпечно.

Норвегія вперше задіяла кошти нафтового фонду, створеного 20 років тому. Як повідомляє місцеве видання Dagens Naeringsliv, в січні уряд був змушений залучити з фонду близько 6,7 млрд крон (близько $800 млн за поточним курсом). З огляду на обсяги коштів у фонді (близько $830 млрд, а за деякими оцінками – навіть $875 млрд), сума досить незначна.

Норвезький нафтовий фонд (він же Стабфонд) формувався протягом 20 років з надприбутків від продажу нафти і вважається найбільшим у світі. Нафтовий сектор є основою норвезької економіки, забезпечуючи близько 25% ВВП. Однак зараз, як пише DN, на тлі падіння цін на нафту доходи від нафтової галузі значно знизилися і виявилися меншими від бюджетних витрат.

На середину січня північноморська нафта Brent (а саме в Північному морі веде видобуток Норвегія) торгувалася на рівні $30-32 за барель. Таким чином, з моменту початку падіння котирувань (липень 2014 року, коли ціна становила близько $110) барель подешевшав більш ніж в три рази. Втім, зіграло свою роль і зниження видобутку в Північному морі – північноморські родовища виснажуються.

Про те, що доведеться задіяти Стабфонд, Норвегія заговорила ще в травні минулого року. Передбачалося, що вже в 2015 році з фонду буде залучено $21,8 млрд. На тлі цього вилучення $800 млн можна вважати цілком позитивною новиною.

До речі, якраз у травні 2015 року безробіття в Норвегії досягло рекордного за 11 років рівня 4,3%. Як пише 3 березня норвезька The Nordic Page, через уповільнення економіки (в першу чергу нафтового сектора) в 2016 році без роботи ризикують залишитися ще 95 тис. норвежців (населення країни становить близько 5 млн осіб). При цьому в Норвегії, як і в багатьох країнах Євросоюзу, існує проблема з мігрантами. Прем’єр-міністр країни Ерна Сульберг в лютому казала, що Норвегія готова закрити кордони.

Що стосується нафти, то Норвегія висловила готовність приєднатися до Росії і країн ОПЕК, які в середині січня домовилися зафіксувати рівень нафтовидобутку, що, в умовах зростання попиту, має привести до зниження пропозиції і зростання цін на нафту. Правда, остаточно виробники нафти поки не домовилися, фінальні переговори заплановані на кінець березня.

Аналітик ФК “Уралсиб” Олексій Кокін зазначає, що від Норвегії замороження видобутку не вимагає якихось особливих зусиль і не несе жодних ризиків – видобуток в країні стагнує і зараз становить трохи менше 2 млн барелів на добу. З іншого боку, нарощувати виробництво нафти Норвегія теж не може, тому що не готова на масштабні інвестиції в нові родовища.

Один з ініціаторів заморожування видобутку – Саудівська Аравія почала лобіювати цю пропозицію якраз тому, що в період низьких цін на нафту була змушена вдатися до власних фінансових резервів. Тільки за дев’ять місяців минулого року золотовалютні резерви СА скоротилися на $6,6 млрд і становили в жовтні $646,9 млрд.

Головний економіст Євразійського банку розвитку Ярослав Лісоволик каже, що в поточній ситуації, при сформованій на нафтовому ринку кон’юнктурі використання резервів цілком виправдане.

“Власне, для цього вони і створювалися – покривати бюджетні розриви в період низьких цін на нафту, – нагадує експерт. – Однак у використанні цих резервів теж є певна межа”.

Лісоволик пояснює, що, коли валютні резерви виснажуються і країнам доводиться думати про інші способи залучення коштів (наприклад, про випуск цінних паперів або приватизацію держактивів), при низькому рівні резерву зробити це складніше. Вартість запозичення буде вищою, а реалізація активів стане менш ефективною.

Минпром

Tags: , , , ,

This entry was posted on четвер, березня 10, 2016 at 09:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.