Трансгендерам вхід заборонено

Трансгендерам вхід заборонено.

З кінця березня американська громадськість і найбільші компанії протестують проти закону в Північній Кароліні, що обмежує права трансгендерів. З вимогою скасувати його виступили Google, Twitter, Apple, Facebook, а також багато провідних американських газет; сусідні штати заборонили держслужбовцям їздити в Північну Кароліну без особливої потреби.Медуза” розповідає, чому цьому штату оголосили національний бойкот.

Все почалося з міста Шарлотт, де вирішили захистити права геїв, лесбіянок і трансгендерів. У Північній Кароліні діє закон, який забороняє різну дискримінацію – включаючи найм на роботу, обслуговування приватними підприємствами і багато іншого – за расовою або релігійною ознакою. Найбільше в штаті місто вирішило піти далі і 22 лютого 2016 року заборонило – на своїй території – дискримінацію ще й за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентифікації.

Над відповіддю місту влада штату міркувала цілий місяць, зате про неї тепер говорить вся Америка. 23 березня законодавча і виконавча влада Північної Кароліни за один день провела через нижню і верхню палати парламенту новий – скандальний – закон, який багатьма був сприйнятий як обмеження прав ЛГБТ в штаті. Його підтримала абсолютна більшість парламентаріїв, в той же день підписав губернатор Пет Макрорі.

Закон має назву як “Акт, який встановлює присутність осіб однієї статі в туалетах і роздягальнях в школах і муніципальних будівлях, і створює єдині правила в області найму на роботу і користування громадськими місцями”. За цією довгою назвою криються два головні положення.

Перше – заборона на нові антидискримінаційні закони. Тепер у містах і поселеннях Північної Кароліни заборонено встановлювати власні закони проти дискримінацію – вони повинні користуватися тільки законодавством штату. Рішення міста Шарлотт цим законом скасовується, і готелі, як і раніше, можуть відмовлятися селити гей-пару разом, а підприємства – не брати на роботу трансгендерів.

По-друге, закон наказує трансгендерам користуватися туалетами і роздягальнями в школах і держустановах відповідно до їх статі, зазначеної у свідоцтві про народження. Тобто, трансгендер-чоловік, стать якого в документах вказана як жіноча, повинен ходити в туалет з жінками, і ніяк інакше. Держустанови можуть створювати персональні туалетні кімнати для осіб будь-якої статі, які підійдуть і трансгендерам, проте закон так чинити не зобов’язує.

Влада Північної Кароліни пояснює своє рішення тим, що чоловіки будуть видавати себе за трансгендерів і нападати на жінок в жіночих туалетах. Це переконання відомо як “туалетний міф”. Немає жодного задокументованого випадку, що подібне колись відбувалося в США там, де трансгендерам дозволено користуватися туалетами у відповідності зі своєю статевою ідентифікацією.

Доброю ілюстрацією до “туалетного закону” є твіт Майкла Хьюза, активіста за права трансгендерів.

“Республіканці хочуть, щоб я ходив в один туалет з нею [дівчиною зліва], тому що при народженні моя стать була вказана як жіноча. Але невже мені місце в жіночій вбиральні?”

Правозахисні організації негайно подали до суду з вимогою скасувати закон. Відразу в декількох містах Північної Кароліни прийняли резолюції проти дискримінаційного закону. Губернатор Макрорі при цьому стверджував, що ніяких прав нова постанова не обмежує і лише впорядковує існуючий порядок. Він звинуватив пресу в тому, що вона роздула скандал на порожньому місці – внаслідок чого і почалися протести. Вже 12 квітня Макрорі відступився – формулювання закону за його указом пом’якшили (і заборонили держорганам відмовляти у наймі службовців тільки через сексуальну орієнтацію та гендерну ідентифікацію), але його суть істотно не змінилася.

До правозахисників приєдналися багато компаній. Їх керівники підписали лист до губернатора Макрорі з вимогою скасувати закон. Серед тих, хто підписався – топ-менеджери Dow Chemical, Barnes & Noble, Apple, Logitech, Twitter, Oracle, Facebook, Airbnb, Y Combinator, Coca-Cola, Tumblr, Reddit, Google, Bank of America, Cisco – всього понад 80 осіб з найбільших американських корпорацій. “Простіше кажучи, закон суперечить тим цінностям, які поділяють наші компанії, наша країна і навіть переважна більшість жителів Північної Кароліни”, – йдеться у відкритому листі.

Проти Північної Кароліни, що найцікавіше, виступили і багато інших регіонів США, які заборонили держслужбовцям здійснювати туди робочі поїздки без особливої необхідності. Подібні заборони ввели Коннектикут, Міннесота, Нью-Йорк, Вашингтон, Вермонт, округ Колумбія і кілька міст, включаючи Чикаго, Портленд, Сан-Франциско і Сієтл. Деякі компанії, такі як PayPal, прийняли рішення згорнути програми з розширення в Північній Кароліні.

До протесту приєдналися і музиканти. Брюс Спрінгстін, надпопулярний в США рок-музикант і “совість нації”, скасував виступ у Північній Кароліні, намічений на 10 квітня. “Деякі речі важливіші, ніж рок-шоу, і одна з них – боротьба з забобонами і ханженством, яка йде прямо зараз”, – написав він. Рішення популярного порносайту xHamster.com закрити доступ для користувачів з Північної Кароліни, незважаючи на очевидну втрату частки виручки, – остання на сьогоднішній день дія противників закону, але за ним явно можуть послідувати і нові акції.

Дискримінаційний закон Північної Кароліни – не єдиний на півдні США. У Міссісіпі вже декілька років діє правило, що дозволяє релігійним організаціям і приватним компаніям відмовляти в обслуговуванні одностатевим парам. Проти нього вже виступили майже 100 письменників зі штату, включаючи Джона Грішема і Донну Тарт, а музикант Брайан Адамс скасував запланований на 14 квітня концерт. 11 квітня парламентарії в Теннессі прийняли закон, що дозволяє лікарям-психотерапевтам відмовляти в консультаціях клієнтам в тому випадку, якщо це суперечить їхнім переконанням і принципам, але закон поки не підписаний і чинності не набув. Планується в Теннессі прийняття і схожого з Північною Кароліною “туалетного закону”.

Медуза

Tags: , ,

This entry was posted on понеділок, квітня 18, 2016 at 13:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.