Володимир Гройсман

Володимир Гройсман.

Володимир Гройсман має намір розморозити реформу з децентралізації. Засновувати префектів поки не будуть (для цього потрібно проводити зміни через Конституцію), як і ліквідувати обладміністрації, пишуть Вести.

А ось економічну децентралізацію, вважає Гройсман, можна вже починати. На місцях уже створюють первинні організації самоврядування – громади. А експерти переконані, що контроль над ресурсами цікавий самому прем’єру.

Оминаючи Донбас

Децентралізація покликана повністю перекроїти звичну вертикаль влади. Замість моделі “область – район – місто/село” планують організувати трирівневу систему “громада – район – регіон”, яка буде управлятися знизу (первинною одиницею, “цеглинкою” вважається місцева громада). Замість нинішніх губернаторів планували надсилати з Києва префектів, але втілити ідею не вдалося.

Одночасно з децентралізацією АП запропонувала внести до Конституції особливий статус для Донбасу, що очікувано викликало протест (аж до теракту під Радою 31 серпня 2015-го). “Тему несправедливо прив’язали до Донбасу. Гройсман хоче її продовжити, але тільки оминаючи момент з внесенням змін до Конституції, – розповів “Вестям” співрозмовник в АП. – Тут далеко не все йому під силу, наприклад, поки не вдасться впровадити префектів”.

Ідея прем’єра: провести бюджетну децентралізацію, залишивши на місцях частину податків. В ідеалі – переглянути систему настільки, щоб самі громади могли створювати свої місцеві податки (і проводити референдуми).

“По суті, місцеві органи влади вже отримують більше надходжень, ніж це було півтора роки тому. Але без зміни Конституції не обійтися, в ній прописана сама вертикаль влади, від неї не позбутися механічно”, – пояснив нам заступник голови комітету Ради з держбудівництва, нардеп від БПП Віталій Курило.

Гройсман хоче підтримки регіональних еліт

У регіонах вже створюються об’єднані громади. Зараз їх 159. “Успішних більшість, таких немає, хто розчарувався б. Але поки ми не можемо змінити під них закон про місцеве самоврядування, це не передбачено Конституцією”, – сказала “Вестям” заступник голови департаменту з місцевого самоврядування Мінрегіонбуду Людмила Даменцова.

Громади вже забирають у місцевих адміністрацій повноваження з адміністрування податків: їм залишається 60% від податку на доходи фізосіб, весь податок на землю і користування надрами, 5% акцизного збору (кожна автозаправка для сіл – “золоте дно”).

“Ми вже на прямих міжбюджетних відносинах з держбюджетом: нам надходять субвенції на медицину, освіту. Якщо раніше на п’ять сіл (4,5 тис. осіб) мали 500 тис., зараз отримуємо 4 млн грн і ще до 3 млн своїх доходів”, – розповів “Вестям” глава Івановської громади (Тернопільська обл.) Руслан Шафрановіч.

Його колега з Сумської області, Надія Артеменко, похвалилася відкриттям стоматологічної амбулаторії. “Раніше про таке не думали – тепер купили обладнання за 97 тисяч, а у лікаря є і портативне обладнання”. Також у адміністрацій забирають сервісні повноваження – реєстрацію шлюбу, місця проживання, підприємців, майнових прав. “Це породжує двовладдя – в одному з районів Тернопільської області у “старої” гілки влади немає навіть грошей, щоб заплатити голові райради, немає надходжень”, – пояснив Курило.

Експерти вважають, що загальний сенс децентралізації для Володимира Гройсмана – в створенні нової схеми управління і розподілу грошей. “Кошти будуть контролюватися самим прем’єром, дозволять йому заручитися підтримкою частини регіональних еліт (адже він і сам був мером), – переконаний політексперт Руслан Бортник. – Для Гройсмана це чергова спроба стати сильним гравцем і вибудувати власну схему контролю додаткового фінансування регіонів з держбюджету”.

Вести

Tags: , , , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, квітня 21, 2016 at 09:00 and is filed under Новини, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.