Винищувач F-35

Винищувач F-35.

Коли консервативні політики Фолькетінгу зрозуміли, що Данії доведеться тимчасово призупинити свої військові плани на користь купівлі нових винищувачів F-35, їх роздратування було видно неозброєним оком, пише Politiken.

Міністр оборони Петер Крістенсен (Peter Christensen) назвав ситуацію “сумно.”, в той час як консерватор Расмус Ярлов (Rasmus Jarlov) визнав її “незрозумілою”, а Марі Краруп (Marie Krarup), голова Данської народної партії з питань оборони – “проблематичною”.

Данія стала войовничою нацією, яка звикає до воєнізованих форм зовнішньополітичної активності, а закупівля нових винищувачів, яка обмежує можливості ведення військових дій в Афганістані, Сирії, Іраку та інших віддалених частинах світу, підриває цей курс.

Актуальна тенденція в данській зовнішній політиці і політиці безпеки призводить до того, що будь-які великі проблеми автоматично передбачають військове вирішення. Коли в Європі відбуваються теракти, ми бомбимо Ісламську державу на Близькому Сході. Коли біженців стає занадто багато, в Середземне море входять військові кораблі НАТО. Коли Росія змінює кордони і нарощує територію, ми в першу чергу думаємо про нові винищувачі та інші військові заходи у відповідь.

Подібна політика дійсно може бути релевантною, у всякому разі, вона заслуговує обговорення.

Але майбутню або, на думку консерваторів, загрозливу перерву в бомбардуваннях, можна використовувати, щоб переглянути існуючі ризики. Чи справді порох і гармати – це найкраща відповідь?

ЄС чи винищувачі?

Росія – один з головних викликів сучасності.

Як регіональна держава, що відродилася, путінська Росія пересуває кордони в Європі, бере участь в тіньовий війні в Україні, бомбить Близький Схід і загрожує Швеції і Данії військовими репресіями у разі розширення співпраці Скандинавії з НАТО.

До того ж, не виключено, що Росія готова застосувати ядерну зброю в рамках так званої політики ескалації заради деескалації.

Іншими словами, є всі підстави вважати, що Росія сьогодні є більшою загрозою, ніж відразу після завершення холодної війни, коли країна перетворилася на уламок великої політики.

Нові винищувачі можуть стати відповіддю на дії Росії.

Але для Європи не менш важливо залишатися єдиною і боротися з руйнівними тенденціями, які зараз загрожують європейській співпраці.

Як нещодавно заявила Датська служба зовнішньої розвідки в так званому аналізі тенденцій, “глобальний вплив Європи будується на стабільній єдності всередині Європейського Союзу, а також трансатлантичному зв’язку Європи та США”. Аналіз склали в рамках дослідження датської зовнішньої політики і політики безпеки, результати якого були передані прем’єр-міністру Ларсу Лекке Расмуссену (Lars Løkke Rasmussen) дипломатом Петером Таксё-Йенсеном (Peter Taksøe-Jensen).

Воєнізовані референдуми

Росія давно спостерігає європейський вимір. Тому російські стратеги користуються арсеналом далеко за межами бойових літаків і інших збройних сил. Вони підтримують рухи, чия мета – не об’єднання, а роз’єднання Європи. Росії потрібно, щоб Європа стала якомога слабшою.

Приклад тому – так звана справа Лізи в Німеччині, де живуть 3-4 мільйони російськомовних громадян.

У січні російський “Перший канал” передав історію про 13-річну російську дівчинку в Берліні, яка, як стверджувалося, була згвалтована групою мігрантів. У репортажі, головною метою якого було підтримати антиурядові настрої, показали етнічних росіян, а також ксенофобські сили. В результаті на наступних регіональних виборах позиція Меркель похитнулася, а критично налаштована партія “Альтернатива для Німеччини” отримала безліч голосів.

Поліцейське розслідування показало, що “справа Лізи” була сфабрикована, хоча сам російський міністр закордонних справ Сергій Лавров звинувачував німців у спробах замовчування. Меркель, навпаки, дала Федеральній розвідувальній службі Німеччини доручення проаналізувати російський зв’язок зі “справою Лізи”. За даними інформаційного агентства Bloomberg, на той час в німецькій службі вже був департамент боротьби з російською дезінформацією.

У Франції Росія також підтримує сили, налаштовані проти ЄС. У 2014 році ворожа до мігрантів партія Марін Ле Пен (Marine Le Pen) “Національний фронт” отримала 72 мільйони крон від Першого чесько-російського банку. Тепер партія Ле Пен подала заявку на позику в розмірі 125 мільйонів для передвиборної кампанії в наступному році.

Російське посольство в Лондоні не залишається осторонь від дебатів напередодні референдуму про членство Великобританії у ЄС. Коли прем’єр-міністр країни Девід Кемерон підкреслив, що співпраця в рамках ЄС була б найкращим захистом від “агресивної поведінки” Путіна в Україні, посольство опублікувало в Twitter коментар, що Кемерон навряд чи доб’ється свого такими аргументами, які на руку одному лише Євросоюзу.

Російськомовний телеканал Sputnik, що входить в арсенал російських державних ЗМІ, передавав, що Британії загрожують масова міграція і згвалтування, подібні до того, що сталося в Кельні в новорічну ніч, якщо країна залишиться членом ЄС. Джерелом цього припущення став глава Партії незалежності Об’єднаного Королівства Найджел Фарадж (Nigel Farage), який не приховує, що захоплюється Володимиром Путіним.

Той же самий Sputnik витлумачив відмову Нідерландів підтримати нову угоду ЄС і України як початок процесу виходу країни з ЄС. У цьому випадку джерелом була думка одного голландського журналіста.

“Росія почала перетворювати європейські референдуми на засіб ведення війни”, – робить висновок у зв’язку з цим Йорг Форбріг (Jörg Forbrig), старший науковий співробітник Фонду Германа Маршалла в Берліні, в бесіді з Bloomberg.

Хоча “справа Лізи” і виявилася фальсифікацією, вона показує, наскільки сильна російська стратегія. З її допомогою вдалося послабити позиції канцлера Німеччини Ангели Меркель – єдиного лідера, на якому тримається єдність ЄС.

Нам слід подумати про це під час перерви в бомбардуваннях…

Politiken

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, травня 19, 2016 at 11:00 and is filed under Закордон, Новини. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.