Хостел

Хостел.

Російські хостели під загрозою зникнення.

Держдума схвалила в першому читанні законопроект про заборону розміщення хостелів в житлових будинках. Якщо її приймуть, то хостелам в терміновому порядку доведеться шукати нові приміщення або переводити їх в нежитловий фонд. Швидко цього зробити не вийде: відповідних приміщень мало, а процес переведення коштує істотних грошей для малого бізнесу.

“Секрет” запитав в учасників ринку та експертів, хто виграє в результаті заборони.

Микола Вечір
Партнер GVA Sawyer
В першу чергу, ця заборона вигідна готельним мережам і власникам готелів. Зараз хостели забирають на себе значну частину попиту: в Петербурзі приблизно 35 тисяч номерів, а на хостели і міні-готелі припадає приблизно половина. Звичайно, частина попиту перейде на ринок готелів, частина піде в тінь (адже можна здавати квартири в подобову оренду), а частина – просто зникне. Крім готелів, це вигідно місцевій владі: податок на майно з житлового приміщення становить приблизно 0,1% від кадастрової вартості, а з нежитлового – 0,5%, при цьому податок на майно йде в місцеву скарбницю, а не в федеральний бюджет.

Фактично це повністю знищить ринок недорогих місць розміщення. Не секрет, що тарифи на проживання в звичайних готелях, в тому числі і тих, що знаходяться під управлінням міжнародних операторів, в Росії досить серйозно перевищують тарифи в таких же готелях за кордоном. Для внутрішнього туризму, вельми значну частину якого становить молодь, хостели з вартістю 500-700 рублів на добу – реальний спосіб заощадити бюджет на поїздки, що і без того добряче скоротився. Адже, наприклад, готель з вартістю менше 2100 рублів на добу в Санкт-Петербурзі знайти взагалі неможливо. А є цілий ряд регіонів, де абсолютна більшість засобів розміщення представлена саме хостелами, наприклад, Крим.

Критика законопроекту досить сильна, в тому числі і на рівні урядових структур. Так, наприклад, Міністерство культури і Федеральне агентство з туризму виступили проти його прийняття. Однак і прихильників у нього чимало: від великих готельних мереж до віце-прем’єра Дмитра Козака і депутата Держдуми Галини Хованської, ініціатора прийняття цього законопроекту.

Олена Лисенкова
Генеральний директор Hospitality Income Consulting
Заборона вигідна власникам комерційних приміщень, мешканцям будинків, в тому числі в центрі і поряд з визначними пам’ятками. Як правило, мова йде про дорогу житлову нерухомість. Гості хостелів, безумовно, заважають власникам сусідніх квартир. Вони ходять з багажем, шумлять, звукоізоляція будинків і квартир не передбачає таке сусідство, знаходження такої кількості людей не передбачено системами пожежної безпеки, трапляються ситуації крадіжки і так далі.

Але в першу чергу заборона позначиться на росіянах, що подорожують. Наш ринок все одно внутрішній, кількість іноземців в об’єктах гостинності зменшується з віддаленням від МКАД. Постраждають школярі і студенти, групи спортсменів, які традиційно розміщуються в такому форматі готелів. Думаю, що власники хостелів, які реалізували проект в житлових приміщеннях, при внесенні змін у свою роботу (переїзд або проходження узгодження та переведення приміщення) будуть змушені нехай і трохи, але підняти ціну на ліжко-місце.

Марія Херманс
Керуючий партнер Investum Russia
Від заборони на розміщення хостелів в житлових будинках виграють в першу чергу мешканці сусідніх квартир. Треба визнати, не завжди керуючі хостелами піклуються про спокій інших мешканців будинку. Крім того, дедалі гостріше постає питання експлуатації та, відповідно, зносу загальної інфраструктури будівель, загальнобудинкових мереж. З цієї позиції бачиться справедливим, що власники хостелів повинні платити більше комунальних платежів та інших внесків на обслуговування будинку.

Але якщо закон все-таки приймуть у поточній редакції, багатьом хостелам доведеться або закритися, або шукати інше приміщення. Процедура переведення в нежитловий фонд займає не менше шести місяців, коштує від 300 тисяч рублів, але в багатьох випадках переведення просто неможливе, бо приміщення не відповідають двом основним критеріям – наявності окремого входу і нежитлових приміщень нижче поверхом.

У Петербурзі альтернативи хостелам немає, виникли вони саме для того, щоб наявну потребу в бюджетному розміщенні туристів задовольнити і замінити хостели досі майже нічим. Очевидно, що влада Петербурга ситуацію, що склалася, розуміє відмінно і перспективи, що відкриваються, її лякають. Будувати нові бюджетні готелі ніхто не збирається, та й місця для них в центрі немає, а залишитися без дешевих варіантів ночівлі для туристів напередодні Чемпіонату світу-2018 з футболу і заслужити справедливу критику ніхто не хоче. Надія на якусь іншу редакцію цього закону все-таки є.

Данило Кириков
Керуючий партнер Kirikov Group
Це дуже вигідний закон для власників готелів. У Москві, наприклад, хостели займають близько 20% ринку. Швидше за все, більшість хостелів змушені будуть піти з ринку, обсяг якого зараз становить 3,5 млрд рублів. Переведення в нежитловий фонд або переїзд займають місяці і вимагають великих витрат, а власники хостелів найчастіше – молоді люди, які брали кредит на відкриття справи, і не можуть дозволити собі фактично відкриватися заново. В результаті багато росіян в умовах зниження купівельної спроможності втратять можливість відвідувати інші російські міста під час відпусток. Що стосується іноземців, поточні курси іноземних валют цілком дозволяють їм зупинятися в готелях під час візитів до Росії, тому на туристичний потік з-за кордону зменшення кількості хостелів не вплине.

Теперішня ситуація з хостелами відповідає загальному положенню малого і середнього бізнесу в Росії – правила гри непрозорі і до того ж постійно змінюються, що перешкоджає розвитку підприємництва. До того ж, розробкою законів в цій сфері займаються депутати, які не знають її особливостей: в даному випадку хостели плутають з дешевими нічліжками, які насправді є притонами. А оскільки на наради комітету Держдуми з ЖКГ власників хостелів не допускають, шансів на перегляд законопроекту мало.

Роман Федоров
Генеральний директор “Дерево Коворкінг Хостел”
Заборона вигідна тим, хто справді вболіває за свою справу і у кого є плани довгострокового розвитку бізнесу. Також вона на руку тим, хто вже запустив або відкриває хостели в окремо розташованих будинках, як, наприклад, нам. Купівля або оренда такого приміщення набагато дорожча, ніж приміщень в житлових будинках, і може доходити до декількох десятків мільйонів: лише постільна білизна коштує більше мільйона, потрібні постійні витрати на прибирання професійною хімією, вентиляцію та інше. Але це, в свою чергу, гарантує новоприбулим мешканцям дотримання санітарних норм та інших вимог.

Бронь в хостелах, які потрапили під заборону, оформлена до прийняття закону, пропаде. Системи бронювання повинні стежити за мінливими правилами ринку, а в майбутньому вимагати довідку, що підтверджує класифікацію хостелів, щоб знизити ризики щодо скасування броні з боку майданчика.

“Секрет”

Tags: , , , , , ,

This entry was posted on Понеділок, травня 23, 2016 at 10:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.