Свобода слова

Свобода слова.

У п’ятницю, 13 травня, було звільнено керівництво РБК – найбільшого незалежного медіа-холдингу країни.

Джерела “Ведомостей” стверджують, що причиною стали антикорупційні розслідування, і власник РБК Михайло Прохоров прийняв рішення під тиском чиновників.

Про політичну підоснову говорять і самі співробітники, що звільнилися. На думку багатьох учасників ринку, це може стати ударом по свободі слова в Росії і привести до скорочення якісної інформації.

“Секрет” розповідає, чому свобода слова важлива для економіки і як вона впливає на бізнес.

Створення фінансових ринків

Свобода слова допомагає бізнесу розвиватися: конкуренція зростає, коли інформації багато. Економісти Олександр Дайк і Луїджі Дзінгалес провели опитування про найбільш важливі фактори, що впливають на рішення про придбання акцій корпорації. Інвестори і біржові аналітики на перше місце поставили періодичність і характер відгуків офіційних осіб і преси про роботу компаній.

“Чим менше інформації, тим частіше зустрічаються дві проблеми. По-перше, багато інвестицій виявляються неефективними і марними. По-друге, інвестицій виявляється занадто мало, тому що інвестори за відсутності інформації бояться витратити гроші даремно. Якщо інформаційні канали слабкі, фінансова система (банки, фонди, інші посередники, ринки акцій та облігацій) гірше виконує свою функцію – передачу грошей від тих, у кого вони є, до тих, хто міг би їх ефективно використовувати, виробляючи товари чи послуги”, – вважає економіст Костянтин Сонін. За його словами, рівень розвитку фінансової системи та економічне зростання країни тісно пов’язані: з проблемою грамотного розподілу інвестицій після бурхливого зростання зіткнувся СРСР, а зараз з цією перешкодою намагається розібратися Китай.

ЗМІ як бізнес

ЗМІ самі по собі є важливим ринком, здатним генерувати мільярди і робочі місця: обсяг глобального ринку розваг (книги, музика, фільми) і медіа в 2015 році склав $1,9 трлн, у 2016 році він повинен перевищити $2 трлн. Свобода слова – найважливіший інструмент розвитку цього ринку, так як вона змушує ЗМІ конкурувати між собою. Медіа змагаються за увагу читача, якому потрібна достовірна інформація і різні точки зору.

За прогнозом PwC, в Росії в 2015-2019 роках ринок медіа і розваг буде зростати на 6,4%. Однак за рівнем свободи преси Росія знаходиться на 181-му місці з 199 – поряд з Ефіопією і Саудівською Аравією.

“Як важливі постачальники інформації, ЗМІ здатні сприяти поліпшенню економічних показників, але за наявності трьох умов: вони повинні мати можливість бути незалежними, виробляти продукцію високої якості та охоплювати велику аудиторію”, – пише менеджер відділу зниження рівня бідності та управління економікою Світового банку Румин Іслам, який керував створенням книги “Право на свободу слова: Роль ЗМІ в економічному розвитку”.

Кількість підприємців

Атмосфера несвободи впливає на рішення потенційних і діючих підприємців – залишатися в країні чи ні. Через це з СРСР в США виїхали батьки Сергія Бріна, творця Google. Справа не тільки в підприємцях, а в кваліфікованих кадрах в цілому. Більше 50% опитаних в різних країнах людей вважають свободу слова, медіа та інтернеті фактором, що впливає на рішення жити в країні, чи ні.

За даними Інституту світової політики, в нинішню хвилю еміграції з Росії їдуть реалізовані професіонали – підприємці, письменники, вчені. Їдуть вони не з економічних причин, вважає історик Лев Лур’є, а бояться репресій і громадянської війни.

Автор дослідження Інституту сучасної Росії про нову хвилю еміграції Ксенія Семенова відзначає, що склад емігрантів – одна з головних проблем країни: “Коли розмова йде про якість еміграції, то кількість від’їжджаючих відходить на другий план. Сьогодні Росію залишають найосвіченіші і найбільш заповзятливі верстви населення. Ті, хто міг би дати імпульс економіці країни, зняти її з нафтової голки, підняти на новий рівень, знизити залежність від імпорту”.

Рівень ВВП

Рівень свободи преси безпосередньо пов’язаний з рівнем ВВП на душу населення, йдеться в дослідженні ЮНЕСКО. За даними організації, є лише кілька країн, де преса вільна, а ВВП на душу населення високий (більше $10 тисяч): в основному це країни Середнього Сходу на кшталт Саудівської Аравії, Бахрейну, Оману, ОАЕ та Сингапуру. Держав, де індекс свободи преси великий, а показник ВВП на душу населення низький, не існує взагалі. Серед країн з одночасно високими рівнем свободи преси і ВВП на душу населення лідирують Австралія, Бельгія, Швейцарія, Данія, Ісландія, Люксембург, Норвегія і США.

“Кореляція між цими двома індикаторами показує, що рівень свободи преси точно впливає на рівень доходу населення. Але деякі винятки нагадують, що високий дохід не гарантує людям свободу думати і висловлювати свою думку”, – йдеться в дослідженні.

Рівень корупції

Свобода преси допомагає подолати корупцію. У дослідницькому центрі Groupe d’Economie Mondiale з’ясували, що задовільний рівень свободи преси йде рука об руку з відсутністю корупції. Однак є й винятки: не дивлячись на високий рівень свободи преси, маленькі острівні країни страждають від високої корупції. У країнах, де преса перебуває в скрутних умовах, з корупцією не борються (як приклад наводять Росію, Ірак, Гаїті і Кубу), і тільки у Сингапурі виходить поєднувати невільну пресу з жорстким контролем корупції. “Функція преси як сторожового пса доведена, але також дослідження показує, що державна цензура і використання преси для посилення автократичних режимів все ще існують”, – пише автор аналізу Анн-Софі Новель.

“Секрет”

Tags: , , , , , , , , ,

This entry was posted on Понеділок, травня 23, 2016 at 11:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.