Покемон ГО. Геймдевелопери гарячково доробляють на коліні конкурентів покемонам. Маркетологи рахують, як залучити за допомогою гімів увагу ЦА. Політикивчаться протистояти гібридним загрозам своїй “віртуальній владі”. А культорологи вже вивчають впливобразу Пікачу на соціум.

Люди, далекі від всесвіту комп’ютерних ігор, навряд чи могли подумати, що цього літа їх затишний світ уже увійшовдо епохи покемонів,часу доповненої реальності. Деякі особливо екзальтовані журналісти навіть назвали появу цієї гри подією 2016 року. Однак ненадто важливо, як виглядають персонажі даної колонки – якщо б ринкова доля компанії Niantic була трохи іншою,Земля зараз бігала б не за кумедними японськими іграшками, а, наприклад, за Невловимим Джо, Робін Гудом або любовно анімованою люберецькою братвою.

Мабуть, тільки абсолютно глухий ще не знає суті Pokemon GO. Але нагадаю в черговий раз. Ви – тренер казкових звірят, озброєний смартфоном- “радаром”, а також віртуальними покеболами – спеціальними кулями-пастками, які треба кидати у знайдених вами потенційних “підопічних”. Завдань у гри кілька – кому яке більше до смаку. Можна ловити і колекціонувати цих тварюк, яких більше півтори сотні видів. Можна займатися їхнім виведенням шляхом “ви-хажування” яєць – чим більше пройшов, тим більше рідкіснийобразчик вилупиться з 2, 5 і 10-кілометрової “шкаралупи”. А можна захоплювати гіми – місця для дресирування тварин. Але поодинці далеко не заїдете – тому є сенс для формування “бригад” інтенсивно соціалізуватися з часто не знайомими до цього людьми, які почали волеюДолі грати на тому жбоці, що і Ви – або за синіх “містиків”, або за жовтих “інстинктів “, або за червоних”валорів”(відважних).

Кардинальних відмінностей Pokemon GO від інших творів геймдевелоперов кілька. По-перше, гра – надзвичайно вдала реінкарнація відомої франшизи Nintendo. По-друге, в режимах бою і ловів можна використовувати доповнену реальність, якщо, звичайно,увімкнена камера смартфона. Подібних програм ще дуже небагато, тому почасти франшиза і викликала такий ажіотаж. По-третє, “ніантікі” успішно змогли домогтися зрощування віртуального і реального світів -щоправда, для цього їм довелося створити в 2012-му гру Ingress, предтечу “Покемонів”. Справа в тому, що покестопи і гіми – джерела потрібних тренеру ресурсів – є in real life натуральними об’єктами, до яких слід топати ніжками.І нарешті, хтось вигнав на вулицю це покоління комп’ютерних воїнів і диванних експертів!

За деякими даними, менш, ніж за місяць гру скачали більше 100 мільйонів разів, а грається вона активно на 75 мільйонах пристроїв. 75% успішності – незла “маркетингова воронка”. У якийсь момент Pokemon GO обігнала за кількістю пошукових запитів порнографію, а заобсягом скачувань – клієнт для Twitter. Тепер метати покеболи в мальованих казкових створіньструйово – цим займаються і підлітки, і суворі викладачі, і декретні матусі, і досвідчені інвестаналітики, і навіть політики (просто введіть у пошуковик запит “Медведев Pokemon GO”).

Прекрасно збалансована гра дає, як вище писалося, їжу умам відразу для чотирьох категорій гравців – “мисливців”, “селекціонерів”, “стратегів” і “вуличних бригадних”. В останньому контексті в спальних районах, нетрях і фавелах мегаполісів світу ситуація з кожним днем стає все більш схожою на розповідь-пророцтво Віктора Пелевіна “Коротка історія пейнтбола в Москві”, в якому моделюється гіпотетична ситуація, що братва, в якийсь момент втомившись від крові, перейшла під час “стрілок” з використання справжньої зброї на спортивні “маркера”. Зараз боротьба за території переходить в свою гібридну фазу – район, наприклад, стає “синім”, якщо “містики” відіжмуть у червоних “валорів” все гіми.

Останнє і є тим фактором, який так дратує всіх критиків гри – правлячу верхівку авторитарних держав, релігійних лідерів, правоохоронців всіх мастей і просто побутових буркотунів. Якщо ми зможемо відповісти, що об’єднує ці категорії людей, то зрозуміємо, на які саме “мозолі” наступили “ніантікі”. Фактор А: Pokemon GO змогла захопити увагу, стати кумиром, перш за все, для нашого майбутнього – тінейджерів, в черговий раз похитнувши монополію телевізора. Іжодної повагиані до мордатих попів,ані до пузатих копів! Це породжує Фактор B: “авторитети” не розуміють ще, як повернути потужну енергію народного ентузіазмуна свою користь. Фактор С: всі розуміють, що даний соціальний феномен – тільки початок.Кінець 2010-х буде часом доповненої реальності, як рубіж тисячоліть був годиною Інтернету, а 2000-і – епохою Web 2.0.

На щастя, Україна знаходиться в світовій двадцятці країн у багатьох сегментах IT. Тому світлі уми нашої Вітчизни зможуть зрозуміти, як повернути на користь Нації використання нових продуктів з елементами augmented reality, особливо в контексті неоголошеної війни на Сході країни.

ПРО САМООРГАНІЗАЦІЮ І НЕТРУТЗ ДОКЛАДНІШЕ ЧИТАЙТЕ ТУТ

Навскидку можна запропонувати використання доповненої реальності в продуктах з вивчення місцевої історії і основ стратегічного мислення, тактичної підготовки загонів місцевої самооборони, патріотичної освіти старшого покоління, соціалізації важких підлітківтощо. І хоча зараз прогрес в нашому суспільстві ще ледве видно, по-хорошому, країна на берегах Дніпра повинна стати тим, чого так боїться Кремль.

Мимусимо якомога швидше перестрибнути з квазіфеодального постколоніального стану, ставши динамічним постіндустріальним “східноєвропейським тигром” – вміння ефективно самоорганізовуватися, максимум прозорості, переклад всього і вся в електронну форму, кардинальне зменшення ролі держави в економіці та соціумі, а також – і це найголовніше! – Повага до себе і до свого ближнього.

Тоді жодні “зелені чоловічки” українським тренерам покемонів будуть не страшні.

Сергій Клімович

“Коридори Влади”

Tags: , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, серпня 12, 2016 at 09:00 and is filed under Закордон, Київ, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.