Джордж Сорос.

“Страна.ua” проаналізувала звітність фонду “Відродження”, який витратив торік в нашій країні 200 млн.

Міжнародний фонд “Відродження”, який формально є приватним фондом американського мільярдера Джорджа Сороса, опублікував звіт про витрачені у 2015 році кошти. Ми проаналізували, кому, скільки і за що виплачувалися гранти цим фондом.

Згідно зі звітом, в 2015 році Міжнародний фонд “Відродження” (“Відродження”, далі будемо його називати скорочено МФВ), витратив на проекти в Україні 200 млн. гривень. Відповідно до звітів фонду, це в 2 рази більше, ніж у 2014 році (103 млн. грн.) і в 4 рази – ніж у 2013 році (50 млн. грн.).

Однак, якщо врахувати падіння за два роки курсу національної валюти з 8 до 25 грн/дол., то можна оцінити обсяг фінансування проектів фонду у суму 6 – 8 млн. доларів щорічно.

Частину коштів (а саме 30,5 млн. грн.) фонд витратив на свої власні проекти та заходи. Решта була в вигляді грантів роздана різним громадським організаціям та благодійним фондам.

Рівно половина коштів (100 млн. грн.) була витрачена в Києві, решта – в регіонах.

А тепер розглянемо, кому і за що платив фонд Сороса в 2015 році. Для цього аналізу ми вибрали ті організації, які отримали від МВФ більше трьох мільйонів гривень, а також цікаві, на наш погляд, проекти на менші суми.

Перше місце. 7 мільйонів – донецько-вінницькому університету

Найбільший одержувач допомоги від МФВ – розташована в Вінниці Донецька обласна громадська організація “Інститут соціальних досліджень і аналізу”. Вона отримала майже 7 млн. грн. на проект “Європейський розвиток Донецького національного університету у Вінниці”. У звіті МФВ йдеться, що цей грант надано на розвиток Донецького національного університету (ДонНУ), який в 2014 році переїхав з Донецька до Вінниці:

Відзначимо, що в звіті ректора вузу за 2015 рік фігурує набагато менша сума фінансування за цим проектом – майже 3,9 млн. грн .:

Чим пояснюється майже дворазова різниця, і навіщо для реалізації проекту був потрібен посередник – Інститут соціальних досліджень і аналізу – можна тільки здогадуватися. Крім того, на сайті організації-посередника йдеться, що вона вже 6 років входить в консорціум дослідних центрів “Європа без бар’єрів”. Громадська організація з аналогічною назвою посіла третє місце за обсягами грантів від МФВ. Про неї ми розповімо нижче.

Друге місце. Найбільший інформаційно-пропагандистський майданчик

Більше 5,6 млн. грн. отримала громадська організація “Український кризовий медіа-центр”. Саме з медіамайданчика цієї організації всі українські телеканали транслюють офіційні новини АТО, які щодня зачитують чоловіки в камуфляжі. Тому вплив цього інформаційного майданчика важко переоцінити.

На своєму сайті “Український кризовий медіа-центр” повідомляє, що є винятково громадським проектом. Однак джерелом підтримки вказана не громадськість, а іноземні організації – посольство США, МФВ, американський Фонд підтримки демократії (NED), посольство Нідерландів, агентство “Інтерньюз” та інші.

Згідно з даними Єдиного реєстру юридичних осіб, засновниками даного медіа-центру є Геннадій Курочка, Валерій Чалий, Наталія Попович та Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Геннадій Курочка і Наталія Попович – професійні піарники. Курочка є директором і засновником піар-агентства CFC Consulting. На сайті агентства стверджується, що воно є ексклюзивним представником в Україні американського телеканалу CNN. Наталія Попович – директор піар-агентства “Be-it”, також тісно пов’язана зі США: в своєму резюме на сайті Києво-Могилянської академії, яку вона закінчила в 2001 році, вона повідомила, що також вчилася в університеті Сан-Хосе і далі стажувалася в США.

Ще два засновника “Українського кризового медіа-центру” – великі чиновники. Валерій Чалий – посол України в США з липня 2015 року, раніше більше року він працював заступником голови адміністрації президента Порошенка. Іванна Климпуш-Цинцадзе зараз віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. До квітня 2016 року вона була народним депутатом та обіймала посаду першого заступника голови Комітету Верховної Ради України із закордонних справ.

Третє місце. 5,4 мільйона – жінці з прізвищем голови правління

Трохи менше від Донецького університету отримала організація “Європа без бар’єрів” – 5,4 млн. грн. З них 3,8 млн. видані на проект “розвитку інституційної спроможності” (по суті – на утримання) організації, 821 тисячі – на проект “Останні кроки до безвізового режиму” і ще 577 тис. – на контроль за виконанням біометричних технологій у візово -міграційній практиці.

У звіті МФВ повідомляється, що “Європа без бар’єрів” займається “громадським моніторингом” і “адвокацією” Плану дій з візової лібералізації, виконання якого ЄС вимагає від України.

Тут цікавий той факт, що згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, керівником громадської організації “Європа без бар’єрів” є Ірина Сушко:

А голова правління МФВ, згідно з його звітом, – відомий політолог-міжнародник Олександр Сушко:

Олександр Сушко також є директором “Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України”:

Працюючи в цій організації в ролі менеджера проектів, Ірина Сушко ще в 2006 році отримала від МФВ грант на 11,6 тис. дол. також на євро-візову тематику:

Чи є Олександр та Ірина Сушко просто однофамільцями, чи родичами, чи подружжям? Згідно з даними однієї з баз жителів України, вони, можливо, проживають разом – за адресою, яка збігається з адресою реєстрації громадської організації “Європа без бар’єрів”:

Мільйони – журналістам, лобістам і соціологам

Далі, з сумою гранту майже 5,4 млн. грн., у рейтингу найбільших грантоотримувачів МФВ йде Агентство журналістики даних – власник сайту texty.org.ua. Його керівник і співзасновник Роман Кульчинський – син нардепа 3-6 скликань Миколи Кульчинського, довіреної особи В.Ющенка на президентських виборах 2005 року.

Майже стільки ж отримав аналітичний центр “Діксі груп” – на свій інституційний розвиток (більше 3 млн. грн.), Експертну підтримку антикорупційного бюро (923 тис.), посилення ролі громадськості в імплементації зобов’язань України перед ЄС (445 тис.) тощо. В результаті останнього проекту, згідно зі звітом МФВ, Верховна Рада прийняла закон, який зобов’язує видобувні компанії розкривати інформацію про стан видобутку нафти і газу. А в своєму звіті за 2015 рік “Діксі груп” також повідомила, що займалася розробкою і просуванням законопроекту про національного регулятора в сфері енергетики і комунальних послуг. По суті, це лобістська діяльність з просування потрібних законів.

Також у звіті “Діксі груп” повідомляється, що поряд з МФВ, який забезпечив більше половини фінансових потреб організації, її фінансують також Європейська комісія, британське посольство, Британська рада і німецький фонд Г.Белля (с.20-21 звіту). Інших джерел фінансування в організації немає – в графах звіту “Гранти бізнес-компаній” і “Пожертвування фізичних осіб” стоять нулі. Будь-які українські джерела фінансування не зазначені.

Майже 5,3 млн. грн. МФВ передав своєму найстаршому та авторитетному грантоотримувачу – фонду “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва”. Цей фонд відомий організацією соціологічних досліджень. Керівником фонду є відомий соціолог Ірина Бекешкіна.

У звіті МФВ зазначено, що фонду “Демократичні ініціативи” було виділено майже 5,3 млн. грн. на два проекти – “Підвищення інституційної спроможності Фонду” (5,04 млн. грн.) і “Як зробити вибір українців свідомим і відповідальним?” (майже 250 тис. грн.)

За цим номером в звіті самого фонду “Демократичні ініціативи” ми можемо побачити, що з 5-мільйонного гранту фонд відбив отримання тільки 1,9 млн. грн. Також тут можна побачити, що основними донорами фонду є Єврокомісія, посольства Нідерландів (програма MATRA), Канади, Британії, а також американський навколоурядовий Фонд підтримки демократії (NED).

Українські джерела фінансування діяльності фонду “Демократичні ініціативи” в його звіті також не вказані.

Більше 4 млн. грн. отримав від МФВ “Інститут світової політики”, яким керує відомий політолог Альона Гетьманчук. Ця організація проводить різноманітні дослідження і заходи, спрямовані на зближення України з ЄС і НАТО. Згідно зі звітом інституту, він теж фінансується майже виключно іноземними організаціями, загальний обсяг фінансування, починаючи з 2015 року – 700 тис. дол. США (надходження при цьому вказані виключно в доларах).

Майже 3,6 млн. грн. отримав “Інтерньюз-Україна” (керівник Костянтин Квурт) – міжнародна громадська організація, яка декларує своєю метою підтримку ЗМІ.

Крім того, із засобів масової інформації підтримку отримали: проект “Української правди” “Журналістські розслідування” (374 тис. грн), “Економічна правда” (342 тис. грн), антикорупційний портал “Наші гроші” (два гранти по 365 і 210 тис. грн), “Євромайдан. Преса” (645 тис. грн), “Громадське радіо” (262 тис. грн і 1 млн 100 тис. грн на радіомовлення на Донбасі), а також “Центр журналістських розслідувань” з Рівного (224 тисяч гривень). Проект Stopfake отримав два гранти (2 млн 398 тис. грн і 480 тис. грн).

Допомога Гопко та КУНу

Ще один благодійний фонд “Пацієнти України” отримав майже 1,8 млн. грн. Гроші були виділені на проект “Державні закупівлі 2015” (1,05 млн. грн.) І ще два гранти – на тему “Нова система охорони здоров’я в Одеській області”. У заслугу першим проектом в звіті МФВ поставлена розробка законопроектів про передачу закупівель ліків за бюджетні кошти таким організаціям, як ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents, і проведення відповідної інформаційної кампанії. Про одеські проекти в звіті МФВ не сказано нічого.

Згідно з даними Єдиного держреєстру, засновниками БФ “Пацієнти України” є Інна Бойко, Ольга Стефанишина (вона також і керівник фонду) і Дмитро Шерембей:

Інна Бойко і Ольга Стефанишина, згідно з даними сайту Верховної Ради, є помічниками народного депутата Ганни Гопко, яка під номером 1 пройшла в парламент за списком партії “Самопоміч” (щоправда, її вже виключили з фракції за голосування за зміну у першому читанні до Конституції щодо децентралізації та особливого статусу Донбасу):

А Дмитро Шерембей є відомим громадським активістом, співзасновником “Центру протидії корупції”, який також отримав від МФВ гранти на загальну суму 2,1 млн. грн.

1,4 млн. грн від МФВ отримала Незалежна медіа-профспілка України, де керівник Юрій Луканов, а один із засновників – нинішній нардеп, голова парламентського комітету з боротьби з корупцією, заступник голови фракції “Самопоміч” Єгор Соболєв.

Більше 2 млн. МФВ виділив благодійному фонду “Соборність” на проекти, пов’язані з медициною. Голова фонду Степан Брацюнь є також головою Конгресу українських націоналістів (КУН), а також помічником нинішнього нардепа, члена КУН Андрія Лопушанського, який з 2005 по 2014 роки працював першим заступником голови правління НАК “Нафтогаз України”.

Зараз А. Лопушанський очолює підкомітет з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу.

Цікаве в регіонах

Тепер розглянемо, хто і за що отримував гранти МФВ в регіонах України.

Найбільшим регіональним одержувачем грантів МФВ є маловідомий полтавський “Інститут аналітики та адвокації”. На свої 8 проектів, пов’язані, в основному, з держзакупівлями і медициною, він отримав загалом 4,8 млн. грн. Засновниками і керівниками інституту є місцеві активісти Юрій Нестуля та Юрій Ромашко.

Полтавська благодійна організація “Світло надії” отримала 6 проектів на суму 1,96 млн. З них 1,1 млн пішло на проект з таємничою назвою “Розвиток адвокаційної спроможності неурядових організацій”.

В Одесі два гранти для проектів “Бізнес-інкубатор для внутрішньо переміщених осіб” і “Відкрита Україна” на загальну суму майже 2 млн. грн. отримав місцевий благодійний фонд “Імпакт Хаб Одеса”. Як сказано на сайті організації, вона розташована в 4-поверховому будинку на вул.Грецька, в якому розміщені антикафе, конференц-зал та коворкінг.

Одноосібним засновником і керівником фонду “Імпакт Хаб Одеса” є відомий одеський бізнесмен Єгор Гребенников.

Він же є співзасновником і керівником ТОВ “ТІС-контейнерний термінал”.

Це відоме одеське портове підприємство, яке володіє декількома причалами в порту “Південний”, де займає площу 21,3 гектара, з контейнерним вантажопотоком більше 600 тис. тонн на рік.

Ще одна організація з Одеси, що отримувала в 2015 році великі гранти від МФВ – “Асоціація сприяння самоорганізації населення”. Більше 3 млн. грн. вона отримала на “Посилення організаційної та аналітичної спроможності Асоціації”, а майже 650 тис. – на проект “Громадська міжрегіональна мережа розвитку місцевої демократії”.

Також 200 тис. отримав київський осередок цієї асоціації на “Програму розвитку місцевої демократії в столиці”. Згідно зі звітом асоціації, майже 78% доходів за 2015 рік асоціація отримала від проектів, що фінансуються МФВ.

У 2015 році керівником асоціації був Андрій Крупник – відомий одеський професійний громадський працівник, доцент одеського інституту держуправління при Президентові України. У звіті МФВ сказано, що експерти даної асоціації розробили законопроекти “Про органи самоорганізації населення” та “Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання”.

“Центр медіареформ” з Сум (хоча в звіті МФВ він чомусь позначений як з Києва) отримав 3,5 млн. грн. на проект “Stopfake”. Метою проекту заявлена боротьба з неправдивою інформацією про події в Україні. Проте, основний зміст даного сайту – викриття різних повідомлень російських ЗМІ. Аналізом достовірності контенту українських ЗМІ даний проект практично не займається. Керівник організації – Руслан Дейниченко, викладач школи журналістики Києво-Могилянської академії.

У Херсоні майже 3,5 млн. грн. отримала організація “Південь” на проекти “Docudays UA подорожує по світу”. Керівник організації Денис Костюнін є також директором місцевої газети “Вгору”. Docudays UA – це міжнародний фестиваль документального кіно про права людини.

Більше 2,1 млн. грн. отримав івано-франківський благодійний фонд “Мати Тереза” з метою паліативної допомоги безнадійно хворим. З них 717 тис. грн. було виділено на підтримку благодійної вистави. Засновником і керівником фонду є Людмила-Оксана Андріїшин.

У Львові гранти на 3,2 млн. грн. отримала організація “Європейський діалог” на програму (“дорожню карту”) свого інституційного розвитку. Керівник організації – відомий політолог і публіцист Віктор Каспрук.

Загалом

Як бачимо, фінансування МФВ, в основному, отримують проекти, пов’язані з інформаційною діяльністю, ЗМІ, соціологією, а також з енергетикою. Низка організацій безпосередньо пов’язані з великими чиновниками і високопоставленими депутатами парламенту.

Крім того, за цими даними можна судити, що в Україні склався пул організацій, які фінансуються виключно іноземними урядовими і навколоурядовими організаціями. Це медіа, аналітичні та лобістські структури, які формально є громадськими організаціями та благодійними фондами. А МФВ, будучи приватним фондом, активно бере участь в їх співфінансуванні спільно із західними посольствами та близькими до урядів західних країн фондами.

За рахунок українського бізнесу і громадян ці організації практично не фінансуються.

“Страна.ua”

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, серпня 18, 2016 at 10:00 and is filed under Закордон, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.