Цигарки і діти.

Цигарки і діти.

Дивіться дискусію на youtube

Анжеліка СИЗОНЕНКО, ведуча: Новий навчальний рік починається вже за кілька днів, а разом із ним і клопіт для батьків – кіоски із цигарками з’являються майже біля усіх навчальних закладів. Яскрава упаковка дітей, звісно, приваблює, це робиться для того, аби школярі якнайшвидше почали курити, кажуть прихильники здорового способу життя.

ЖУРНАЛІСТКА: Батьки, педагоги, соціологи і інші наукові працівники, яким небайдуже майбутнє молоді, б’ють на сполох – тютюнові лобі в парламенті систематично відхиляють законопроекти, які б припинили цигаркову вакханалію, а компанії виробники спритно обходять закон “Про заборону реклами сигарет” і здійснюють її просто на місцях продажу, часто біля дитсадків і шкіл.

Юлія СОЛОХА, координатор проекту “Київ без тютюну”: Діти називають це яскраві кольорові зображення, це різні красиві шрифти, якими написані ті чи інші слова, це різні золоті і срібні елементи, це кольори.

ЖУРНАЛІСТКА: Але дітей спокушують не лише картинками на пачках, а й низькими цінами. І хоч зазвичай цигарки знаходяться в одному ряду із солодощами, як правило, вони коштують значно дешевше.

Юлія СОЛОХА: Цінники на пачках тютюнових виробів, якщо ви бачили, то ці цінники роблять також збільшеними, це не просто цінник з якимось надписом, це цінник величезний, з великим розміром. І дуже цікаво, що у дітей ці цінники викликають асоціації з оцінками у школі і фактично для них це позитивні асоціації. Вони говорять – чим вища ціна на пачку сигарет, тим приємніші у дітей асоціації.

ЖУРНАЛІСТКА: А от як самі діти, згідно спеціальних соціологічних досліджень, бачать справжню боротьбу з курінням. Зокрема вони пропонують.

Юлія СОЛОХА: Вилучити сигарети з вітрин і розміщувати їх у непомітних місцях. При цьому варіацій того, де можуть бути розміщені тютюнові вироби, досить багато. Вони називали і під прилавком, і говорили на задньому боці, і за спиною у касира, за спиною продавця. Будь-де, аби тільки ці сигарети не було видно – це говорили діти, ще раз звертаю увагу вашу, 7-10 років.

ЖУРНАЛІСТКА: Телеведуча і мама трьох школярів, Марічка Падалко, переконана, що найголовніша робота має вестися в сім’ї. Вона вважає, що її діти не стануть курцями, тому що вона їх правильно виховує. Однак свідомість підлітків формує не лише родина, а й навколишнє середовище – тому робота громадських організацій тут безцінна, з цим фахівці, звичайно, погоджуються.

Інна СОВСУН, педагог: Велика частина знання, велика частина цінностей, котрі формуються в головах дітей, воно формується через позашкільні механізми. І ми повинні, для того щоб виховувати здорових, цілеспрямованих, свідомих громадян, ми повинні працювати над цим не тільки в межах освітньої політики, а ширше, в межах ширших громадських кампаній і політичних рішень.

ЖУРНАЛІСТКА: Отже, доступність цигарок, хибне уявлення про дорослість, авторитетність і привабливість, нехтування іншими цінностями – це саме те, що сприяє курінню дітей, але ж вони такими не народжуються.

Юлія КРАВЧЕНКО, соціолог: Діти, як ми знаємо, вони такі дуже чисті істоти, які народжуються і вони готові сприймати все прекрасне. Тільки дорослі цей світ таким створюють, да, що нав’язують якісь погані речі, а діти, як такі довірливі дуже, дуже такі ще… Довіряють, дійсно, тій продукції, якійсь інформації.

ЖУРНАЛІСТКА: На думку експертів, зрушенням цієї проблеми може стати прийняття законопроекту від 19 липня цього року, згідно з яким – викладка сигарет має бути повністю заборонена в місцях продажу, адже такий досвід в інших країнах є і він вже дав хороші результати.

Оксана ТОТОВИЦЬКА, координатор ГО “Життя”: Це й Австралія, Канада, Фінляндія, Ірландія, Нова Зеландія, Норвегія, Таїланд, Велика Британія, Непал, Панама, Кенія, Росія та Білорусь. І досвід цих держав підтверджує, що саме поширеність куріння, в першу чергу серед дітей, зменшується завдяки таким заборонам.

youtube

Tags: , , , , , , , ,

This entry was posted on Середа, вересня 7, 2016 at 10:03 and is filed under Новини, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.