Рідкий цукор.

Рідкий цукор.

Мінфін РФ заговорив про те, що треба би ввести акциз на солодкі напої, і це відразу ж породило гарячі суперечки. Кому буде погано, а кому добре від такого рішення, розбирались Аргументи і Факти.

Тренд на здоров’я

Розмір прогнозованого акцизу – 5 рублів за літр. За розрахунками, нововведення дозволить збільшити надходження до бюджету в наступному році на 25 млрд. руб., у 2018 р – на 27 млрд. І в 2019 г. – на 28 млрд.

При цьому це не тільки спроба наповнити бюджет, а й світовий тренд, і турбота про здоров’я підростаючого покоління, адже найбільше п’ють їх діти. Кожен може вибрати те, що йому більше подобається. Всі ці аспекти застосовні до цього рішення.

Наприклад, в Мексиці з 2014 року вже діє такий акциз, ціна на солодкі напої там виросла на 9-18%, і за рік їх продажі скоротилися на 12%. Ввели його тому, що ситуація в країні була просто катастрофічна. У 1994 році Мексика уклала торговельну угоду зі США, в результаті споживання солодких напоїв і нездорової американської їжі там різко зросло. По суті, почалася епідемія так званих “незаразних хвороб” – ожиріння, діабету, інфарктів, інсультів та інших серцево-судинних недуг.

Мексика нам не указ?

Втім, прикладом може виявитися не тільки Мексика. У Великобританії вже оголошено, що акциз буде введений в квітні 2018 року, і робиться це з тієї ж самої причини, що й в Мексиці – для боротьби з ожирінням у дітей. Акциз пропонують зробити роздільним, один – для напоїв, в 100 мл яких додано 5 грам цукру, і більший – для тих, що містять 8 грам в такому ж обсязі. Інший приклад. З липня цього року акциз введений в Філадельфії. 41% дітей, що живуть там, мають надлишкову вагу та ожиріння. Це перше велике місто в США, де змогли подолати потужне лобі виробників. Є ще акциз в Берклі, але це невелике місто з населенням 112 тисяч людей. В інших 30 містах і штатах цього зробити не вдалося. Поки не вдалося. Адже боротьба там триває, і в ній активну участь бере мільярдер Майкл Блумберг, колишній мер Нью-Йорка і один з головних спонсорів боротьби з курінням у всьому світі. Всі успіхи, досягнуті на протитютюновому фронті, багато в чому пов’язані з ним – з його фінансовою та організаційною участю.

Дивимося в корінь

– Мені не здається, що ця ідея Мінфіну пов’язана з бажанням поліпшити здоров’я росіян, – каже Михайло Богомолов, лікар-психоендокринолог і президент Російської діабетичної асоціації. – Адже пропонується ввести акциз не тільки на напої з додаванням цукру, а й на напої з іншими підсолоджувальними і смакоароматичними речовинами. Останні, на відміну від цукру, не мають ніякого відношення до розвитку ожиріння і пов’язаних з ним хвороб. Таке враження, що їх турбує тільки збір додаткових грошей.

Безумовно, це справедливе зауваження. Корінь зла – цукор. Як показують численні дослідження, надмірна вага та ожиріння, в першу чергу, пов’язані не з жирами, як думають багато хто, а з цукром. І особливо, з “рідким цукром” – з солодких напоїв він всмоктується швидше, і завдяки цьому, більше сприяє збільшенню ваги. А оскільки діти п’ють всього цього дуже багато, питома вага таких напоїв у розвитку ожиріння у них досить висока. Наприклад, в США в складі солодких напоїв діти споживають майже половину всього цукру. І днями Американська асоціація з вивчення серця виступила з офіційною заявою щодо цукру, там є конкретна рекомендація – пити на тиждень не більше однієї 330-мілілітрової пляшечки з солодкою газованою водою. Для багатьох дітей це просто смішна доза.

Смертельний урожай

У медиків немає жодних сумнівів в тому, що цукор, сприяючи розвитку ожиріння, запускає цілий букет хвороб – цукровий діабет 2-го типу, гіпертонію, атеросклероз, інфаркти та інсульти. Всі ці захворювання, практично, зав’язані в один клубок і сприяють більш важкому перебігу один одного. У минулому році вчені в США підрахували, що щорічно від хвороб, викликаних солодкими напоями, у світі помирають 184 тис. осіб. В їх число входять 133 тис. жертв цукрового діабету, 45 тис., які загинули від серцево-судинних хвороб, і 6450 чоловік – від раку. Злоякісні пухлини теж пов’язані з ожирінням і діабетом. Тобто, в основі цих трагедій лежить надмірна вага, яка дуже часто пов’язана з “рідкими цукрами”.

ПРО ЛОББІ БЕЗАЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ ЧИТАЙТЕ ТУТ

Американці склали рейтинг такої смертності по країнах. На першому місці з великим відривом стоїть вже згадувана Мексика. Там найвища смертність від цих причин – 405 смертей на 1 млн. жителів. Серед лідерів і США – 125 смертей на мільйон. Росія посідає приблизно середню позицію з 66 смертями на мільйон населення. І це теж немало. Навряд чи нам потрібно чекати, щоб ми стали лідерами в цій гонці за смертю. Може, краще прийняти превентивні заходи і ввести акциз. Тільки зробити це грамотно, зібрати соціологів, психологів, економістів, вивчити суспільство і ввести обгрунтований акциз, щоб споживання скоротити максимально. І щоб у виробників було більше стимулів переорієнтуватися і перейти на випуск менш шкідливих, а можливо, і навіть корисних напоїв. І нічого страшного в цьому немає – звичайні заходи з регулювання ринку, щоб зробити його більш здоровим.

Аргументи і Факти

Tags: , , , , , , , , , ,

This entry was posted on четвер, вересня 8, 2016 at 10:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.