17
Вер

Комплаєнс офісу

   Posted by: klimovy4   in Статті, Україна

Комплаєнс.

Як створити ефективну комплаєнс-програму для захисту компанії – про це розкажуть учасники Anti-Corruption and Compliance Forum, пишуть uamedia.

27 вересня ц.р. “Юридична практика” проводить перший Anti-Corruption and Compliance Forum.

Ще років п’ять тому мало хто з українських компаній без іноземного коріння замислювався над створенням комплаєнс-системи (від англ. Compliance – “згода”, “відповідність”) – адже прямої норми закону, що зобов’язує впроваджувати комплаєнс-процедури, просто не було.

Однак зміна українського законодавства (антикорупційного та про захист персональних даних) і в цілому рух нашої держави в напрямку євроінтеграції призвели до того, що зараз українські компанії все більше уваги приділяють розробці власних комплаєнс-політик і впровадження комплексних комплаєнс-програм.

Про що говоритимуть учасники форуму, наскільки ця тема важлива і чому варто відвідати цей захід – читайте нижче.

Міжнародні практики

Ольга Ворожбит, партнер МЮФ CMS Cameron McKenna, практика вирішення спорів і комплаєнс

Займаючись практикою комплаєнс з 2007 року, включаючи розслідування по FCPA, саме останнім часом я спостерігаю підвищений інтерес бізнесу і суспільства в цілому до цієї тематики. Позитивною є тенденція до впровадження комплаєнс-практик не тільки в міжнародних, але і в українських компаніях.

З мого досвіду – внесок іноземного законодавства (FCPA і UKBA) і внутрішніх політик, створених компаніями, є навіть більш значущим для боротьби з корупцією в нашій країні, ніж українське антикорупційне законодавство. І в цьому питанні Україні вкрай необхідно покладатися на закордонний досвід, який показує нам, що корупція – це вада, яку можна здолати спільними зусиллями всіх і кожного. Для цього важливо використовувати кращі міжнародні антикорупційні практики, адаптуючи їх, де це можливо, до наших реалій.

Ми повинні говорити про корупцію, виявляти її масштаби, помічати її прояви, виховувати в собі імунітет і жорстке неприйняття всіх видів корупції, а також створювати нові ефективні практики роботи з цими питаннями, і головне – нам потрібно робити це спільно. Потреба в такому форумі, як Anti-Corruption and Compliance Forum, виникла вже давно, і я рада участі в цій важливій для України події.

Створити комунікацію

Валентин Гвоздій, керуючий партнер ЮФ GOLAW
Організація форуму – важливий крок у загальному русі проти корупції, для боротьби з якою вже зроблено багато. Влада створила нові інституції та установи, які хоч і зі скрипом, але починають працювати. Говорити про перемоги все ще рано, залишається сподіватися, що в майбутньому система боротьби з корупцією в нашій державі буде ефективною.

Проблема в тому, що люди все ще не розуміють ідею реформи, не знають, які органи вже створені і яка їхня компетенція. Це наслідок непослідовної інформаційної політики держави, відсутності комунікаційного каналу між людьми і владою, через який було б передано повідомлення про суть антикорупційної реформи в країні. Необхідно такий канал створити, щоб отримати підтримку суспільства як союзника і головного гравця на полі боротьби з корупцією.

Форум, безумовно, зіграє важливу роль в організації антикорупційних процесів. На заході зберуться практикуючі в цій галузі юристи, які в подальшому стануть важливою ланкою в побудові діалогу між владою і громадянами щодо реформи. Саме свідомі, освічені в сфері права люди повинні виступити локомотивом у боротьбі з корупцією.

Допомогти учасникам

Олексій Катасонов,
директор АТ PwC Legal, адвокат
У сьогоднішніх умовах для компанії “to be compliant with” серед іншого означає вираження своєї чіткої позиції щодо неприйняття корупції в будь-якому її прояві.

У той же час заходи, спрямовані на боротьбу з корупцією, підкріплені відповідними законодавчими ініціативами, є одним з ключових індикаторів позитивних змін, що відбуваються в нашій країні.

Який з цього можна зробити висновок? Зі збільшенням на ринку частки компаній, які дотримуються у своїй роботі принципів комплаєнса, в нашій країні буде поступово викорінюватися корупція і як наслідок – поліпшуватися добробут кожного з нас.

Уже сам по собі факт проведення Anti-Corruption and Compliance Forum говорить про те, що бізнес готовий до якісних змін. І мета даного форуму – допомогти його учасникам розібратися в дотриманні складних законодавчих процедур і належним чином оформити відповідні комплаєнс-політики. Форум надасть учасникам можливість бути в курсі останніх законодавчих змін і дасть бізнесу практичні відповіді на питання, пов’язані з антикорупційними аспектами.

В рамках сесії “Антикорупційний комплаєнс” планується висвітлити питання, що стосуються діяльності правоохоронних органів України, а також екстериторіальні вимоги іноземного законодавства. Крім того, заплановано обговорення питань відповідальності і побудови антикорупційної функції в українських компаніях і розгляд варіантів реагування на корупційні ризики. В рамках сесії буде презентовано новий сервіс, що сприяє спрощенню перевірки контрагентів при веденні бізнесу, – YouControl.

По завершенні сесії сподіваємося на активне обговорення представлених тем учасниками і спікерами форуму.

Попередити порушення

Ольга Лук’янова, керівник юридичного відділу, офіцер з дотримання корпоративних стандартів групи компаній “Хенкель Україна”

Організацію ефективної системи захисту бізнесу нині складно уявити без впровадження в компанії комплаєнс-функції. Будучи широко поширеною на Заході, вона порівняно недавно стала затребуваною серед українських компаній.

Комплаєнс є дієвим інструментом у сфері попередження порушень, невід’ємним компонентом ділового бізнес-процесу. Принципово розуміння, що бізнес-цілі компанії можуть бути досягнуті тільки при відповідній поведінці, особливо в сферах протидії корупції та недобросовісній конкуренції.

Аналізуючи потенційні сфери комплаєнс-ризиків на всіх рівнях, бізнес може виділити потенційно ризикові зони в сферах боротьби з корупцією (включаючи конфлікт інтересів, хабарі і незаконні бізнес-угоди), конкуренції (лідерство, дотримання антимонопольного законодавства) і запобігання шахрайству (відмивання грошей, безпека даних, крадіжки, податки), а також потенційні ризики в сфері охорони навколишнього середовища і здоров’я, дотримання законів і суспільних норм поведінки тощо.


Реверсний рух

Олександра Павленко,
керуючий партнер Pavlenko Legal Group (Law & GR)

У нашій країні зараз такий період, коли антикорупційна тематика повинна не просто звучати популістськи в розрізі боротьби з держчиновниками, а може і повинна отримати більш широке впровадження там, де бізнес є головним прошарком для введення антикорупційної політики як базису.

Боротьба з корупцією в державному секторі в той час, коли бізнес не знижує “корупційну оферту”, сама по собі неефективна. Якщо ж стримувальні фактори встановлені як корпоративна етика і серйозний внутрішній бар’єр в штаті самого підприємства, то до держсектора корупційна пропозиція може просто не дійти. Таким чином, в боротьбі з корупцією ми говоримо тільки про реверсний рух, де в держсекторі розгортається реальна боротьба, а в бізнесі встановлюються профілактичні механізми. Тоді це виправдано.

Що ж стосується нас, юристів, то скажу, що внаслідок багатьох політичних процесів ми пропонуємо частині клієнтів самим пройти корупційну перевірку, особливо якщо в майбутньому йтиметься про побудову бізнесу за межами України. Країни Східної Європи вважаються для Заходу і США досить ризикованими, тому внутрішня міжнародна політика може включати приховані переліки осіб з обмеженнями щодо в’їзду або здійснення будь-яких операцій на території їхніх країн. Зокрема, в рамках Anti-Corruption and Compliance Forum я буду говорити про це.

Міжнародне переслідування

Лана Синичкіна, партнер АО Arzinger

Як показує практика, корупційні порушення сьогодні є предметом активного переслідування на міжнародному рівні. У низці країн були прийняті закони, що дозволяють притягувати до відповідальності суб’єктів, навіть якщо вони не перебувають на території країни, яка ініціює розслідування, наприклад, представництва іноземних компаній, в тому числі їх посадових осіб.

Найбільш суворим і за кількістю проведення розслідувань по всьому світу, і за величиною штрафів є Закон США про корупцію за кордоном (FCPA). За останні кілька років за цим законом було проведено розслідування також і в країнах СНД, за підсумками яких виплачено багатомільйонні штрафи як материнськими компаніями, так і локальними представництвами.

Ми представимо найбільш цікаві кейси застосування FCPA в країнах СНД, розповімо про основні вимоги законодавства, яких необхідно дотримуватися, щоб не стати об’єктом антикорупційного розслідування по FCPA, а також надамо рекомендації, як себе поводити, якщо розслідування вже було розпочато, і ознайомимо з тим, які чинники впливають на пом’якшення санкцій у разі виявлення корупційного порушення.

uamedia

Tags: , , , , , ,

This entry was posted on Субота, вересня 17, 2016 at 10:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.