Китайські інвестиції.

Накази згори здатні формувати китайську економіку. У 2013 році голова КНР Сі Цзіньпін заявив, що сучасні міста повинні бути, як губки, що збирають дощову воду для використання в посушливий час. Сьогодні Китай проектує близько 30 подібних “міст-губок” (sponge cities), пише take-profit.

У 2014 році Сі Цзіньпін закликав уряд стимулювати бізнес інвестувати в державні проекти. З тих пір Піднебесна оголосила про тисячі заплановані “державно-приватні партнерства” (PPP), включаючи “міста-губки”. Але інвестори не виявляють особливого ентузіазму. Не вдається поки і “містам-губкам” залучити приватний капітал.

Проте в цьому місяці Гуюань, місто в Нінся-Хуейському автономному районі, де посуха триває більшу частину року, почало будувати перше в Китаї “місто-губку” в рамках PPP. Однак, як в інших подібних проектах, “приватна” сторона партнерства не зовсім приватна.

Інвестор – Beijing Capital – насправді державна компанія. А для того щоб будівництву дати хороший поштовх, влада виділила субсидію в розмірі однієї п’ятої від загальної вартості проекту, який оцінюється в 5 млрд юанів ($750 млн).

Все це вказує на досить серйозну проблему: різке уповільнення приватних інвестицій в Китаї. Нові дані, що з’явилися 13 вересня, підтверджують тренд, що намітився. Протягом перших восьми місяців 2016 року інвестиції приватного сектора збільшилися всього на 2,1% в порівнянні з минулим роком, це найнижчий показник з 2005 р, або початку ведення статистики.

У той же час державні інвестиції стрімко зростають. Це може здатися нормою, що уряд стимулює китайську економіку. Але це знаменує принципове зрушення: приватний сектор відповідав приблизно за дві третини всіх інвестицій протягом останнього десятиліття. У зв’язку з тим, що на інвестиції припадає майже половина ВВП, обережність приватного бізнесу ставить під загрозу перспективи зростання, вважає британський журнал The Economist.

Держава витіснила приватний сектор – найпростіше пояснення уповільнення. Підприємства, що знаходяться в руках держави, завжди мали сприятливіші умови доступу до банків. Ще недавно явну дискримінацію приватні компанії компенсували власним капіталом або грошима тіньових кредиторів.

Обидва ці джерела в цьому році різко зменшилися. Прибуток більше не зростає з двозначною цифрою. У той же самий час регулятори різко обмежили діяльність тіньових банків, бачачи в них загрозу для економіки. В результаті приватні компанії втратили значну частину фінансування.

Але це лише частина проблеми. Багато компаній мають на руках великий обсяг готівки, але відмовляються їх витрачати, говорить Жу Хайбін з JPMorgan Chase. Вони бачать надлишкові виробничі потужності в різних секторах економіки. При цьому віддача від капіталу впала на третину з 2011 року до приблизно 7%, стверджує Société Générale.

Маючи середню банківську ставку за кредитами в районі 5,25%, багато компаній вирішують почекати, сподіваючись, що ситуація з прибутком покращиться в майбутньому. Державні компанії можуть особливо не звертати увагу на свою прибутковість і, незважаючи на низьку віддачу, продовжують збільшувати інвестиції.

Уряд Піднебесної знає про проблему і намагається стимулювати приватні інвестиції. На початку вересня влада пообіцяла ставитися до приватних компаній точно так само, як до державних, коли вони вкладають гроші в охорону здоров’я і освіту.

Чиновники також закликали банки збільшити кредитування приватного сектора. Великі надії Пекін покладає і на PPP-проекти, обіцяючи приватним інвесторам значні державні субсидії.

Проте багато економістів вважають, що всього цього недостатньо і необхідні більш глибокі зміни. Почати з того, що Китай міг би полегшити для приватних підприємців інвестування в контрольовані державою сектори, такі як фінанси і транспорт. Уряд також міг би розчленувати низку державних підприємств, що домінують в цих секторах.

У той же час все це вказує на проникливість китайських приватних інвесторів і зрослу роль ринкових сил в країні, що, безумовно, позитивний момент. Уряд хотів би, щоб приватні компанії вкладали гроші, але вони поводяться як раціональний бізнес: вони бережуть свій капітал і чекають більш сприятливих умов.

take-profit

Tags: , , , , ,

This entry was posted on Понеділок, жовтня 3, 2016 at 09:00 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.