Хабар.

Хабар.

“Секрет Фірми” продовжує рубрику “Що робити, якщо”. У ній ми розповідаємо, як відбивати різні спроби тиску на бізнес. Після інструкції, як уникнути знесення самобуду, ми пояснюємо, як боротися з чиновниками-хабарниками.

Теорія

1. Стежити за мовою

Олексій Курганов
Адвокат, керівник Колегії адвокатів “Курганов і партнери”
Як визначити, що чиновник штовхає вас на дачу хабара? Він буде говорити напівнатяками, посилатися на труднощі і складні обставини, що нібито заважають вирішенню вашого питання, наполягати на зустрічі поза робочим кабінетом, може навіть показати вам цифри, написані на папірці. Розумний і хитрий чиновник запропонує укласти договір з фірмою, яка надає “інформаційні” або “консультаційні” послуги. Це дуже зручний і безпечний спосіб отримання хабара.

Ольга Пономарьова
Керуючий партнер Групи юридичних та аудиторських компаній “СБП”
Поводьтеся обережно, ввічливо, але без підлабузництва. Слідкуйте “за мовою”, ваші слова не повинні трактуватися хабарником як готовність або категорична відмова дати хабара. Дайте хабарнику бути головним у розмові, нехай він “виговориться” і повідомить вам якомога більше інформації. Основне завдання – спровокувати чиновника, щоб він сказав все, що потрібно.

2. Перенести зустріч на інший день

Ілля Шуманов
Заступник генерального директора “Трансперенсі Інтернешнл – Росія”

Можна послатися на необхідність порадитися з компаньйоном або повідомити, що рішення приймаєте не ви. Якщо від вас вимагають рішення тут і зараз, скажіть, що у вас немає необхідної суми. Під час розмови з корупціонером не давайте ствердних відповідей на прямі запитання про Вашу згоду дати хабар. Час дасть вам шанс прийняти правильне рішення.

3. Перевірити свої документи

Сергій Крилов
Засновник і генеральний директор “Дельта консалтинг”
Після першої розмови необхідно зрозуміти, з якої причини чиновник вимагає хабар. Зазвичай його просять, якщо у підприємця є невідповідності вимогам, що пред’являються до певних юридичних дій з боку будь-якого державного органу – наприклад, не вистачає якихось документів. У таких випадках обов’язково потрібно отримати відповідь від чиновника, з якої причини цей документ не видають.

Микита Куликов
Виконавчий директор HEADS Consulting
Після першої зустрічі з чиновником ви повинні упевнитися, що ваш пакет документів, або інший запит, зібраний і оформлений правильно. З переходом на електронний документообіг і платформу “держпослуги” зазвичай список необхідних документів і вимог до заяв загальнодоступний.

Далі необхідно розібратися з регламентами розгляду таких звернень. У разі порушення термінів відповіді або відмови з надуманих причин можна писати скарги в наглядові інстанції – керівництву даного чиновника або в електронну приймальню на сайті. Якщо ви впевнені, що ваші права порушують, можна написати скаргу в прокуратуру, яка в підсумку теж спустить питання до керівництва чиновника, але продовжить його контролювати.

4. Оцінити судові перспективи

Сергій Рибаков
Партнер Московської колегії адвокатів “ГРАД”
Якщо факт вимагання встановлять, а чиновника притягнуть до кримінальної відповідальності і звільнять, це не вирішить проблему підприємця автоматично. Потрібно бути готовим до того, що наступник або колеги корупціонера принципово відмовлять у наданні запитуваної адміністративної послуги з будь-якими формальними підставами, і цю відмову доведеться оскаржувати в арбітражному суді. З цією метою потрібно проаналізувати судово-арбітражну практику в аналогічних справах та розуміти перспективи своєї правової позиції в суді.

5. Записати розмову

Сергій Рибаков
Партнер Московської колегії адвокатів “ГРАД”
До другої розмови треба підготуватися ретельніше. Звичайний смартфон з функцією запису не справляється. Потрібен високочутливий мікродиктофон, який можна заховати в кишені піджака. У розмові важливо з’ясувати деталі: який розмір “оплати”, за що саме, порядок дій і т.д. Надалі запис може використовуватися як доказ у кримінальній справі.

Ілля Шуманов
Заступник генерального директора “Трансперенсі Інтернешнл – Росія”
Суд і слідчі органи, як правило, не приймають подібні докази, але не звернути увагу на запис у них не вийде. Якщо чиновник пише на папері, набирає на калькуляторі або іншим чином позначає суму ймовірної винагороди, можна вимовити її вголос, щоб залишилися сліди на звукозаписуючому пристрої. Якщо він прямо не вказує на необхідність дати хабар, а використовує натяки, треба уточнити, що він має на увазі. Не проявляйте ініціативи в розмові, задавайте уточнюючі питання. Пам’ятайте, що кількість тих, хто попався на дачі хабара, в два рази більша, ніж на отриманні. Тобто ви самі можете опинитися в ролі провокованого. Якщо піддастеся – опинитеся за гратами.

Чиновник може використовувати посередника. Попросіть його документально підтвердити повноваження. Розмову з посередником також записуйте.

6. Знайти адвоката

Ілля Шуманов
Заступник генерального директора “Трансперенсі Інтернешнл – Росія”
Кваліфікований радник з корупційних ситуацій зараз життєво необхідний кожному, хто веде економічно активний спосіб життя. Адвокат збереже нервові клітини і відрізнить реальну загрозу від міфічної. Краще, якщо адвокат буде з досвідом роботи в правоохоронних органах.

Цай Гуйжу
Президент МТВК “Грінуд”, глава Союзу китайських підприємців в Росії
У ситуації вибору між штрафом і хабарем допомогти може тільки звернення за кваліфікованою юридичною підтримкою. Це несе значні витрати, тому багато представників малого та середнього бізнесу йдуть шляхом найменшого опору – дачі хабара. Альтернативою може стати залучення ЗМІ. На жаль, багато підприємців небезпідставно вважають, що в результаті такого звернення у них можуть виникнути проблеми через дії чиновника. Втім, випадки затримання корупціонерів не такі рідкісні, як прийнято вважати.

7. Звернутися до правоохоронних органів

Сергій Рибаков
Партнер Московської колегії адвокатів “ГРАД”
Якщо ви вирішили притягти корумпованого чиновника до кримінальної відповідальності, необхідно звернутися в територіальний відділ УВС по боротьбі з економічними злочинами або прокуратуру з усною або письмовою заявою про злочин, що готується. Як правило, таку ініціативу підприємця підтримують і організовують операцію з передачею коштів “під контролем”. Надалі ви станете свідком з боку обвинувачення. Майте на увазі, що це пов’язано з часовими та емоційними втратами.

Ілля Шуманов
Заступник генерального директора “Трансперенсі Інтернешнл – Росія”
Якщо вимагач – співробітник поліції, найкраще звертатися в ФСБ. Якщо чиновник рівня муніципалітету – в поліцію. Прокуратура і Слідчий комітет в цьому випадку безпорадні, оскільки їх співробітники не проводять оперативно-розшукових заходів. Скарги в підрозділи власної безпеки структури, до якої належить чиновник-вимагач, – це лотерея. Якщо у вас є друзі і знайомі в поліції і ФСБ, не завадить проконсультуватися з ними.

Не забудьте упевнитися, що ваше відвідування правоохоронних органів зафіксовано в офіційних документах. Пам’ятайте, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо добровільно повідомила про дачу хабара до того, як про цей факт стало відомо органам. Також пам’ятайте, що посередник, який бере участь в передачі хабара, буде притягнутий до відповідальності, якщо сума хабара є значною, а саме перевищує 25 тисяч рублів.

Олексій Гуров
Адвокат колегії адвокатів “Барщевський і партнери”
У заяві до правоохоронних органів потрібно вказати ПІБ посадової особи, посаду, найменування установи, суму хабара, за яку конкретно дію його просять, в який час і в якому місці і в який спосіб має пройти передача грошей. Після подачі заяви попросіть або видати копію з відміткою про реєстрацію; або проставити на другому екземплярі позначку із зазначенням даних про особу, що її прийняла, а також дати і часу її прийняття; або отримайте талон-повідомлення, в якому зазначаються: відомості про працівника, який прийняв повідомлення, його підпис, реєстраційний номер, найменування, адреса і телефон правоохоронного органу і дата прийому повідомлення. Згідно з чинним законодавством, орган, який отримав повідомлення про злочин, повинен прийняти по ньому рішення за три доби. Даний термін може бути продовжений до 10 діб. Також це дасть змогу з’ясувати, хто є безпосереднім виконавцем за вашою заявою, і попросити його контактні дані. Відмову в прийомі повідомлення про злочин ви можете оскаржити в прокуратурі або суді.

Артем Денисов
Керуючий партнер юридичної компанії “Генезис”
Телефон 112 – частина системи інформаційної взаємодії та ліквідації надзвичайних ситуацій, в тому числі служби поліції. Телефон 02 – це номер диспетчерської служби поліції. Обидва номери єдині на всій території РФ. У деяких мобільних операторів можуть відрізнятися способи набору телефону 02 (002, 102, 020 і т.д.). Не слід розповідати про те, що трапилося, стороннім особам, так як це може перешкодити подальшим оперативним заходам.

8. Знову оцінити ризики

Ілля Шуманов
Заступник генерального директора “Трансперенсі Інтернешнл – Росія”
Я рідко стикався з тим, щоб підприємець, який брав участь в оперативному експерименті, довів вирішення власного питання, за яке у нього вимагали гроші, до логічного кінця. Але все одно просіть це у правоохоронців в першу чергу.

Олексій Курганов
Адвокат, керівник Колегії адвокатів “Курганов і партнери”
Подальші дії вам будуть диктувати співробітники поліції. Вони проінструктують, як поводитись на зустрічі зі здирником, що говорити, як діяти, як і коли передавати гроші. Швидше за все, вас обвішають звукозаписною апаратурою та прихованою камерою для відеофіксації передачі хабара. Найчастіше для лову чиновників на отриманні хабара поліцейські використовують гроші тих, хто звернувся до них з повідомленням про подібний злочин. Ваші гроші помітять, а потім вилучать як речовий доказ і повернуть вже тільки після закінчення судового розгляду. Про всяк випадок з ними краще відразу попрощатися.

Практика

Олександр Дем’янчук
Адвокат Адвокатської палати Москви
У моїй практиці було два характерні приклади справ про хабарі. У першому водій запропонував інспектору ДАІ 2 тисячі рублів за звільнення від відповідальності за керування автомобілем з правами, які мають ознаки підробки. Відносно хабародавця порушили кримінальну справу. Він повністю визнав провину і розраховував на штраф, а не на позбавлення волі. У тому, що це можливо, його запевняв слідчий. Однак суд засудив його до позбавлення волі на один рік і три місяці.

Я підключився до даної справи на апеляційне оскарження вироку та виявив суттєві помилки в кваліфікації дій хабародавця, допущені слідчим і судом. Апеляційний суд погодився з моїми доводами і змінив покарання хабародавцю на штраф. До цього моменту хабародавець вже два місяці перебував під вартою. І все це за хабар в розмірі 2 тисяч рублів!

У другому випадку юрист передала через посередника хабар арбітражному судді за вчинення низки дій на користь її клієнта. Для сторін все пройшло успішно, але пізніше суддю впіймали на гарячому за отримання іншого хабара. В ході слідства він визнав провину і в отриманні хабара від юриста, яка також не стала нічого приховувати. В результаті суддю засудили до 6,5 років позбавлення волі і 4,1 млн. рублів штрафу, а юрист відбулася штрафом в розмірі 1,83 млн. рублів. При цьому обидва безславно завершили юридичну кар’єру.

Олексій Гордейчик
Керуючий “Гордейчик і партнери”
Кілька років тому мені вдалося припинити справу стосовно керівника будівельної компанії в одному з російських регіонів. Він оприлюднив в місцевих ЗМІ переговори з людиною, яка обіцяла позитивно “вирішити питання в арбітражі” після передачі йому у власність другої половини поверху в будівлі, що будується. Голос нібито належав заслуженому судді регіону. Справу закрили, тільки коли він вийшов у відставку. До цього моменту бізнес обвинуваченого вже знаходився в жалюгідному становищі.

Олексій Курганов
Адвокат, керівник Колегії адвокатів “Курганов і партнери”
Я б радив завжди звертатися в правоохоронні органи в разі вимагання хабара. У моїй практиці був клієнт, який, давши хабар раз, опинився в положенні “дійної корови” – з нього вимагали все більше і більше з кожним місяцем. На порядність хабарників розраховувати не доводиться.

“Секрет фирмы”

Tags: , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, жовтня 11, 2016 at 10:00 and is filed under Закордон, Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.