Фінансування партій.

Фінансування партій.

10 жовтня Національне агентство з питань протидії корупції (НАПКА) повідомило, що прийнято рішення про надання державного фінансування статутної діяльності партій в IV кварталі поточного року, пише realist.

Рішення прийнято у зв’язку з вступом в силу з 1 липня змін до закону “Про політичні партії”, згідно з яким НАПК забезпечує щоквартальне перерахування коштів, виділених з держбюджету на фінансування статутної діяльності партій.

Суми бюджетних коштів, призначені партіям, складають від 8 до 25 млн грн. на квартал.

Realist спробував розібратися, скільки коштує реальне фінансування партій і чи вистачить їм запланованих коштів для реальної незалежності від спонсорів.

Законодавча база

Закон про бюджетне фінансування партій був прийнятий Верховною Радою 8 жовтня 2015 року. Головним аргументом для необхідності прийняття закону його автори називали вимогу Європейського Союзу забезпечити більшу незалежність політичних партій.

“Подібне фінансування обійдеться кожному українцю всього в 80 копійок на місяць. Я думаю, це невисока ціна за те, щоб в країні була демократія, а олігархи потім не грабували український бюджет через своїх політичних сателітів”, – зазначав тоді один з ідеологів законодавчих змін, депутат від БПП Сергій Лещенко.

Щорічно на фінансування партій повинна виділятися сума з бюджету в розмірі 0,02% мінімальної зарплати станом на 1 січня попереднього року, помноженої на кількість виборців, які брали участь в голосуванні на останніх парламентських виборах.

На даний момент на ці гроші можуть розраховувати партії, що пройшли до парламенту в результаті виборів 2014 року. Після наступних виборів до них додадуться ті політсили, які наберуть більше 2% голосів.

391 млн грн. – обсяг коштів, призначений в Державному бюджеті на фінансування політичних партій.

Кошти розподіляються відповідно до набраних голосів. Виходячи з цього розрахунку, на даний час сума коштів, на які претендують партії, становить (млн грн.):

Крім того, 10% від загального обсягу цих коштів щорічно розподіляється порівну між політичними силами, в яких кількість обраних осіб однієї статі не перевищує дві третини. Зараз критеріям останнього пункту відповідає лише партія “Самопоміч”.

В “Опозиційному блоці” публічно відмовилися від бюджетного фінансування, проте в письмовому вигляді заяву поки не підтвердили.

У свою чергу, “Батьківщина” не надала НАПК своєї позиції, тому рішення про виділення коштів за IV квартал прийнято лише по чотирьох партіях.

Перший крок – він найважчий

Відповідно до одного з досліджень Фонду “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва”, тільки 13% громадян України підтримують ініціативу фінансування партій державою, 63% – не підтримують таке рішення.

При цьому 39,9% українців вважають, що фінансувати партії повинні їх лідери, 39,5% – рядові члени партій, 31,1% – прихильники партій, 14,1% – бізнес.

Один з авторів закону депутат від БПП Віктор Чумак визнає, що фінансування політичних партій з держбюджету – непопулярний крок.

Віктор Чумак
Депутат від БПП
“Звичайно, є пару мінусів в законі, але це всього лише перший крок. Головне – ми повинні чітко розуміти, що якщо не громадяни України будуть фінансувати політиків, їх фінансуватимуть олігархи, а, значить, олігархи будуть встановлювати правила”.

За його словами, критика закону природна, і додає, що для того, щоб закон запрацював на повну, необхідно ще прийняти закон про вибори депутатів, а також про фінансування політичних партій.

“Іншими словами, заборонити фінансування політичних партій юридичними особами та обмежити фінансування партій фізичними особами. Крім того, необхідно прийняти закон про заборону політичної реклами”, – впевнений Чумак.

У Комітеті виборців України в цілому оцінюють закон як крок вперед, хоча і відзначають, що повністю запрацювати він зможе тільки з прийняттям ще низки змін у системі виборів.

“Нам потрібно провести повноцінну виборчу реформу, але все ж сама ідея правильна – це один з важелів до подолання політичної корупції. А виконання, безумовно, потребує доопрацювання”, – зазначив глава правління Комітету виборців України Олексій Кошель.

Скільки коштує утримання партій

Згідно з офіційними фінансовими звітами, які подали в НАПК партії за ІІ квартал поточного року, грошей, які їм виділяють, повинно вистачати не те що з лишком на утримання, а ще й цілком достатньо на партрозвиток.

Наприклад, найбільші витрати у ІІ кварталі показав “Опозиційний блок”, який витратив за цей час 4,654 млн грн., у той час як їм призначено з бюджету (якщо не відмовляться) більше 10 млн.

Що вже тут казати про “Народний фронт” з БПП, які показали витрати відповідно на 1,28 і 0,55 млн грн., у той час як отримають – 25,13 і 24,77 млн.

Проте, навіть прихильники закону визнають, що насправді більшість партій фінансуються “тіньовим” чином, і заплановані суми навряд чи зможуть покрити їх реальне утримання.

Олексій Кошель
Глава правління КВУ
“Чорна бухгалтерія” є у всіх політичних партій і одним законом про державне фінансування ми не змінимо ситуацію. Зараз наступний важливий крок для нас – зробити вибори дешевими.
Наприклад, свого часу Партія регіонів тільки офіційно задекларувала коштів, витрачених на вибори, більше, ніж всі польські партії на виборах в Сейм. І сьогодні партії все так само витрачають в 3-4 рази більше грошей, ніж їх європейські колеги”.

Дійсно, з прийняттям закону партії повинні кожні три місяці подавати всю інформацію про рухоме і нерухоме майно, наявні обсяги коштів, цінні папери, фінансові зобов’язання.

Крім того, в звіті буде відображатися повна інформація про кожен внесок на користь партії або її місцевої організації, включаючи дані про особу донора коштів і розмір внеску, а також інформація про проводження кожного платежу з рахунків партії на певні потреби, із зазначенням отримувача коштів і цільового призначення.

І все ж, незважаючи на очевидні плюси, мало хто вірить, що вдасться повністю проконтролювати витрачені кошти. Один з політтехнологів провладної партії в неофіційному коментарі розповів Realist’у, що партії витрачають не просто більше, ніж показують, а в десятки, а то і сотні разів більше, і новий закон не дає механізмів, як це відстежити.

Зокрема, окремо партії оплачують послуги лояльних політологів, “експертів”, політтехнологів, непряму рекламу в ЗМІ (в тому числі участь в телевізійних шоу).

“Є нюанс з регіонами – чим більше розвинена партія регіонально, тим більше вона може скоротити витрати. Плюс квота на ЗМІ – є партії, які отримують істотну знижку, а значить платять менше. Якщо ж ми говоримо про вибори, то – це мільйони щомісяця. Те, що вказують партії офіційно, – це все, в кращому випадку, 20% відсотків від реальних витрат”, – пояснив співрозмовник.

Одночасно депутат з фракції БПП розповів, що велика партія витрачає за місяць на утримання від $100 до 250 тис. під час невиборчого періоду. Ще один депутат-мажоритарник, який пройшов до парламенту, стверджує, що його округ на попередніх виборах обійшовся приблизно в $1,5 млн.

“Це ми говоримо про провінційний округ. Якщо мова йде про велике місто, сума зростає в половину, а якщо мова про Київ, то в 2-3 рази. Так, у мене в окрузі основні витрати – це реклама ($400 тис.), політтехнологи ($200 тис.), благодійність, подарунки, концерти ($250 тис.), штаб ($60 тис.), юристи, спостерігачі ($250 тис.) і т. д.”, – зазначив парламентарій.

Нескладно зіставити озвучені вище суми з тими цифрами, які партії офіційно показують як витрати після виборчих кампаній. Примітно, що партії, які переступили 5% бар’єр на виборах, згідно із законодавством також мають право на їх повернення, щоправда, не більше 90 тис. мінімальних зарплат (близько 125 млн грн.).

У підсумку виходить, що якби партії дійсно витрачали ті цифри, які показують, то грошей на виборчі витрати їм би вистачало і з держбюджету. Однак в існуючих реаліях держфінансування поки виглядає не більше, ніж приємним бонусом, але аж ніяк не звільненням від спонсорів.

realist

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Вівторок, жовтня 18, 2016 at 08:00 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.