Самовар-прослушка

У 2015 році суди видали в Росії 845 600 дозволів на прослуховування, в три з половиною рази більше, ніж в 2007 році. Відхилено було всього 5700 запитів – близько 0,7% від усього числа. Секрет фирмы поговорив з бізнесменами, колишніми і діючими співробітниками спецслужб про прослуховування і те, як його уникнути.

Більшість великих російських ресторанів курується спецслужбами. “Оперативний співробітник просто приходить до адміністратора і каже, що потрібно зробити. Заперечень зазвичай немає. Прослушка через тарілки – чи не найпопулярніший інструмент спецслужб. Зазвичай це тарілки з сирним або м’ясним асорті – ті, що довго стоять на столі. Всі бояться, що таку тарілку розіб’ють, – вона коштує близько 300 тисяч рублей”, – розповідає колишній співробітник однієї з російських спецслужб. Для захисту переговорів потрібно часто змінювати ресторани або влаштовувати зустрічі в найнесподіваніших місцях. “Підійде McDonald’s, там шумно і багатолюдно. Складно уявити, що людина, яка вас веде, дістане спрямований мікрофон і спробує записати”, – розповідає він. Але найнадійнішим варіантом залишається зустріч у парку.

Крім того, спецслужби часто курирують і готелі. Якщо бізнесмен або великий чиновник заселяється в номер, його служба безпеки перевіряє приміщення. “Але це захист від третіх осіб – наприклад, прибиральниці, яка могла підкласти жучок”, – пояснює екс-співробітник спецслужб. Стаціонарну прослушку знайти практично неможливо, особливо якщо її встановлювали професійні працівники спецслужб.

Компанія Detector Systems спеціалізується на захисті від прослушки і несанкціонованого збору інформації. У Москві працюють близько десяти таких компаній, але цільного реєстру подібних організацій не існує. Тоді як в реєстрі виробників спецобладнання для захисту конфіденційної інформації, яким для своєї діяльності потрібна ліцензія Федеральної служби з технічного та експортного контролю, знаходяться 1573 компанії. Основний ринок для них – правоохоронні органи і підприємства, що працюють з держтаємницею: за законом вони повинні обладнати спеціальні захищені приміщення. Але є і приватні клієнти. “За місяць ми зазвичай обладнуємо три-чотири кабінети в офісах бізнесменів”, – розповідає власник Detector Systems Олег Поздняков.

Середня вартість робіт – 500 – 700 тисяч рублів. У цю ціну входять системи для придушення диктофонів і стільникового зв’язку, захисту на електричну мережу і слабкострумові лінії, а також віброакустична система, яка створює легкий шум від вікон, стін, батарей і стелі. “Всі хочуть заощадити. Купують маленький генератор, а потім кажуть, що не працює”, – скаржиться Поздняков.

Зазвичай захищають свої кабінети працівники банків, інвестиційних компаній, нафтових, газових і великих девелоперських. Також постійно купують подавители диктофонів адвокати. “На зустрічах бувало так, що заходиш до кабінету – і телефон вмирає. Був у одного сенатора – глушилка. Кореляція видно – чим вищий рівень, тим обережніші”, – розповідає колишній керівник підрядника декількох великих держкомпаній.

Останнім часом захистом від прослушок почав користуватися і середній бізнес. “Не любить людина податки платити, а ФПС працює. Щоб її не слухали, людина таку апаратуру і купує. Або намагаються контракт виграти і не хочуть, щоб обійшли”, – кажуть джерела на ринку. Часто приводом для встановлення обладнання стає витік інформації: “Один раз втратять контракт на десятки мільйонів рублів і починають думати, що 500 тисяч – не такі вже великі гроші”.

Найчастіше жучки ховають в подарунки. Співробітники ФСБ прослуховували полковника СК Михайла Максименка через подарований йому самовар. Часто пристрої ховають в зарядні пристрої, подовжувачі, клавіатури і мишки, де є доступ до електрики. Таку прослушку може занести в кабінет відвідувач, залишений один в кабінеті, або підкуплені прибиральниця, охоронець або IT-фахівець. “Служба безпеки не повинна нікого пускати – ні “Мосгаз”, ні ЖЕК, ні перевіряльників лічильників. Служб у нас багато, а отримати їх посвідчення не так складно”, – попереджають співробітники спецслужб. Найважче знайти прослушку, яка вмонтована в стіну.

Секрет фирмы

Tags: , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, листопада 11, 2016 at 10:58 and is filed under Закордон, Новини. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.