Лоббі Вірменії в США

Один з основних пунктів плану-мінімум нового президента США передбачає рішучу боротьбу з лобізмом в органах влади.

“Ми введемо п’ятирічну заборону для чиновників ставати лобістами після відходу з адміністрації США і довічну заборону для чиновників лобіювати від імені іноземних урядів, – оголосив, зокрема, Трамп, пише Lobby.in.ua.

Згідно з американським законодавством, лобісти іноземних урядів і їх посередники зобов’язані розкривати всі свої доходи, а також діяльність. Закон, що регулює ці суворі вимоги, називається FARA і був прийнятий ще 1938 року.

Формально в даний час лобізм в США детально контролюється законодавством, щоб запобігти його перетворенню на корупцію. Будь-яке отримання законодавцями і посадовими особами грошей, дорогих подарунків та інших матеріальних благ від лобістів і їх клієнтів розцінюється як хабар і суворо карається. Єдиним легальним винятком є внески лобістів у виборчі фонди політиків і використання грошей для проведення PR-кампаній у ЗМІ.

Проте, в сучасній Америці лобістська діяльність є якщо і не легалізованою формою корупції, то, у всякому разі, її дієвою альтернативою як метод впливу різних груп інтересів на державу. Обмеження в цьому плані працюють досить ефективно і в цілому захищають Конгрес і адміністрацію Білого дому від прямого підкупу. Однак багато країн успішно використовують послуги американських лобістів. Не оминає їх і Азербайджан.

А чому б і ні, якщо по суті лобіювання чиїхось інтересів не є незаконною діяльністю в США. Займаються цим і аналітики, і журналісти – просто послуга і просто винагорода. Разом з тим, витрати на лобізм в США досягли рекордного за всю історію значення – $4 млрд.

Серед найбільших американських організацій, що прибігали до послуг лобістських агентств: Торгова палата США, Національна асоціація ріелторів, Асоціація банкірів США, Асоціація іпотечних банків США, Медична асоціація США.

Не останнє місце в цьому списку займають вірменські організації. Тільки в США вірменська діаспора володіє 23 газетами і журналами, видавничими будинками, радіо- і телевізійними медіа. Багато в чому завдяки цьому Єреван щорічно отримує з США в середньому близько $200 млн в якості безоплатної допомоги. Однак головна мета вірменського лобі – домогтися визнання вигаданого “геноциду вірмен” і підтримки від Заходу карабахських сепаратистів.

В даний час основними лобістськими організаціями вірменської діаспори в США є Вірменський національний комітет Америки (ANCA) і Вірменська асамблея Америки (ААА), які, незважаючи на загальні завдання, функціонують окремо. На думку Збігнєва Бжезинського, вірменське лобі є одним з найбільш ефективних етнічних лобі в США. Тобто, наміри Трампа боротися з цим явищем, в першу чергу можуть боляче вдарити по вірменським лобістським організаціям.

Вірменське лобі відіграє значну роль у формуванні американської зовнішньої політики щодо Вірменії. У всякому разі, за обсягами американської допомоги на душу населення ця країна займає друге місце після Ізраїлю. У карабаському конфлікті політичні симпатії Вашингтона також на стороні вірмен. Таке ставлення призвело до безперешкодного прийняття 907-й поправки “Акту на підтримку свободи”, яким забороняється надання військової допомоги Азербайджану.

Більше того, Конгрес з 1994 року виділяє фінансову допомогу невизнаній “НКР”.

Президентство Трампа може вплинути на американо-вірменські відносини в багатьох царинах. Не виключено, що новий президент взагалі не буде звертати уваги на Вірменію, враховуючи, що вірменська діаспора США з самого початку передвиборчої гонки була на боці Гілларі Клінтон.

Як вважає колишній глава Держкомітету по роботі з релігійними утвореннями Рафік Алієв, якщо Трампу дійсно вдасться реалізувати свою програму, то вірменське лобі в США виявиться в досить складній ситуації.

“Хоча в США є і лобістські структури, що підтримують Азербайджан, вони в порівнянні з вірменськими дуже слабкі, тому перший крок Трампа буде серйозним ударом по вірменським лобістським організаціям. У будь-якому випадку, його боротьба з лобізмом буде на користь Азербайджану, адже тоді вірменам буде дуже складно впливати на адміністрацію американського президента”, – сказав він haqqin.az.

Згоден з цим і директор російського Фонду конструктивної політики Абдул Нагієв, який відзначив, що вірменське лобі до останнього часу мало і особливий привілейований статус в США. “Використовуючи фінансові можливості вірменської діаспори, це лобі утягувало ряд заангажованих політиків США в кампанії з надання політичного тиску на Азербайджан, а також щорічно домагалося виділення значної американської допомоги Республіці Вірменія. План “осушити болото” нового президента США спрямований на боротьбу з лобізмом, а фактично – з легалізованої корупцією у вищих ешелонах влади.

У разі його реалізації в практичній площині, він завдасть серйозного удару і позбавить вірменське лобі США можливості впливу на сьогоднішню політичну кон’юнктуру. В цілому програма Д. Трампа “Америка передусім” – завдання не просте, вона йде врозріз з традиціями впливової політичної еліти США. Але в разі її реалізації буде формуватися нова зовнішньополітична доктрина країни. А відносини Азербайджану і США, які з дня набуття Азербайджаном незалежності перебували під тиском вірменських діаспоральних структур, придбають новий відтінок.

Реалізація програми 45-го американського президента в повному обсязі відправить вірменське лобі США в нокдаун на довгі роки”, – сподівається політолог.

Тож, справа за малим: щоб Трамп не відмовився від своєї передвиборної риторики, що для США, на жаль, звичайна практика.

Lobby.in.ua

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, лютого 16, 2017 at 08:23 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.