2
Бер

Навіщо потрібен GR?

   Posted by: klimovy4   in Статті, Україна

GR

GR

У своїй роботі я дуже часто зустрічаю стереотипи: “ти ж юрист, маєш знати все!”, або “в наших судах неможливо виграти спір без хабарів”, пише Ірина Кальницька для АгроМаркет. Один із таких стереотипів стосується й оскарження результатів податкової перевірки. Більшість платників податків упевнені: якщо податкова винесла ППР, то варіантів лише два — або домовлятися в податковій, або одразу ж бігти до суду з купою документів. Про можливість адміністративного оскарження або застосування інших шляхів розв’язання проблеми ніхто навіть і не замислюється. Настав час розвіювати стереотипи, і саме про це піде далі мова.

Багато хто чув такий термін, як GR (government relation) — стратегія захисту бізнесу. Проте не всі до кінця розуміють, як це працює. Хтось вважає, що GR це “розв’язання проблем бізнесу у високих кабінетах”, за що треба заплатити чимало грошей. Інший, можливо, скаже, що GR — це публічне обговорення проблеми в мас-медіа, але коштує дорожче, ніж PR. Натомість реальна суть згаданої стратегії далека від цих уявлень.

GR-заходи покликані привернути увагу конкретних представників органів державної влади, які врешті й повинні прийняти рішення по суті ситуації. Є досить багато законних механізмів впливу на представників фіскальних органів, аби стимулювати їх дотримуватися положень законодавства в ході проведення перевірки та не ігнорувати законні вимоги платників податків. Наприклад, Рада бізнес-омбудсмена (РБО) сприяє прозорій діяльності органів державної влади, запобігає корупційним діянням і порушенням законних інтересів суб’єктів господарювання. Сюди можна звернутися зі скаргою на дії/бездіяльність податкових органів і попросити втрутитися в ситуацію. І це справді дієвий механізм, а не популізм.

Скажімо, 21 липня 2016 року скаржник, агропромислова компанія з іноземними інвестиціями, звернувся до РБО зі скаргою на неправомірні дії ДФС України щодо невідшкодування ПДВ за окремі періоди 2013-2016 років на суму понад 418 млн грн. Розслідувавши справу, інспектор РБО передав її на розгляд робочій групі РБО і ДФС. Невдовзі 344 млн грн ПДВ було відшкодовано. Товариству “Август-Україна”, яке спеціалізується на імпорті й оптовому продажі агрохімікатів, за допомогою втручання РБО вдалося домогтися закриття кримінальної справи, що була відкрита за статтею 321 ККУ (незаконне виробництво і збут хімічних та сильнодіючих речовин), і повернення понад 350 т заарештованого для експертної оцінки майна (агрохімікатів).

Таких позитивних прикладів у Ради бізнес-омбудсмена вистачає. Крім нього правами інвесторів в Україні переймаються Національна інвестиційна рада, Офіс супроводження інвестицій та інші інституції. Правильно підготовлені звернення до таких органів дають свій результат. Не треба забувати й про профільні бізнес-організації, такі як Європейська Бізнес-Асоціація (ЕВА) та Американська Торгова Палата (АСС), які завжди відкриті до діалогу й готові допомогти бізнесу у складних ситуаціях.

А ще фіскали не мають права ігнорувати адвокатські запити та звернення народних депутатів — на них треба обов’язково давати відповідь (за ігнорування начальник відповідної інспекції нестиме адміністративну відповідальність).

Нещодавно платники податку отримали ще один “бонус”, зокрема можливість розгляду скарг на ППР у відкритому засіданні. Це означає, що на такому засіданні можуть бути присутні представники Мінфіну, уповноваженого представника бізнес-омбудсмена, ЗМІ й інші. Як гадаєте, чи будуть проігноровані вимоги або законні й обґрунтовані доводи підприємця, коли на розгляд скарги на ППР він завітає у супроводі вказаних вище осіб? Далі, звісно, ключову роль відіграватиме суто юридичний бік питання. Утім, власник бізнесу має реальний шанс захистити свої права ще на стадії адміністративного оскарження за допомогою GR-заходів. Чому б цим не скористатися?

Ірина Кальницька, юрист, для АгроМаркет

Tags: , , , , , , ,

This entry was posted on Четвер, березня 2, 2017 at 12:11 and is filed under Статті, Україна. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.