Ландромат 2.0

Як Ільхам Алієв купував в Європі вплив

Хто з росіян замішаний в “азербайджанському ландроматі”, питається видання РуКрімінал?

“Ландроматом” називають складну систему відмивання грошей, де використовуються банки в різних країнах і компанії-одноденки. Цього разу центр по дослідженню корупції і організованої злочинності (OCCRP) опублікував розслідування про те, як влада Азербайджану використовували фіктивні компанії у Великобританії для відмивання $ 2,9 млрд.

Гроші проходили через великий європейський банк – Danske Bank. Він заплющував очі на транзакції, хоча повинен був їх перевірити. Естонська філія банку обробляла рахунки всіх чотирьох азербайджанських компаній-“пралень”, дозволяючи мільярдам проходити через неї.

Велика частина грошей надходила на компанії-оболонки, зареєстровані у Великобританії. Також солідні суми дісталися компаніям в ОАЕ і Туреччині. (Деякі з транзакцій включають компанії з російського ландромату”, величезної системи відмивання грошей, раніше оприлюдненої OCCRP.)

Майже половина з $ 2,9 млрд надходила з рахунку Міжнародного банку Азербайджану (МБА), таємничої компанії-оболонки, пов’язаної з президентом країни Ільхамом Алієвим. Другим і третім найбільшими вкладниками були дві офшорні компанії, які мають прямі зв’язки з режимом. Частина грошей надходила безпосередньо від різних міністерств. І ще одна солідна частина – від російського “Рособоронекспорту”.

Лобіювання
Ці гроші йшли на підкуп європейських політиків, які лобіювали інтереси Азербайджану в ЄС. У тому числі – блокували резолюції, що засуджують порушення прав людини в колишній радянській республіці.

Наприклад, німецький політик Едуард Линтнер очолював комісію спостерігачів на президентських виборах в Азербайджані. На них в черговий раз переміг Ільхам Алієв. Через два тижні на його рахунок надійшла €61000 від британської компанії Polux Management.

Та ж сама компанія перераховувала гроші на рахунок чоловіка Ірини Бокової, болгарського політика і директора ЮНЕСКО. І на рахунку італійського політика Луки Волонте – колишнього керівника Європейської народної партії в Раді Європи. Він отримав більше $2 млн. за те, щоб не допустити прийняття резолюції ПАРЄ про політв’язнів в Азербайджані, вважає слідство.

З 2012 по 2014 рік уряд Азербайджану кинув до в’язниці більше 90 правозахисників, опозиційних політиків і журналістів (таких, як журналіст OCCRP Хадіжа Ісмаїлова) з політичних мотивів.

Особисті витрати чиновників
Компанія Metastar Invest (вона ж платила європейським політикам) перерахувала понад $12000 на рахунок однієї з кращих американських клінік – Johns Hopkins Medicine. У призначенні платежу зазначалося, що гроші призначені за послуги Ягубу Еюбову і його синові Еміну.

Еюбов-старший – перший віце-прем’єр Азербайджану і один з найвпливовіших чиновників країни. Його син Емін – посол республіки в Раді Європи.

У січні 2013 року Азер Гасимов, прес-секретар президента Азербайджану, отримав $ 18000. У призначенні платежу зазначалося, що це “депозит для освітньої поїздки в США“.

З рахунків компанії купували свіжі квіти ($6600), високоякісні кашемірові і вовняні вироби ($1672000), Німецькі розкішні автомобілі, італійський одяг, французькі парфуми. Хто в кінцевому підсумку отримав ці предмети – невідомо.

Зв’язок з “Рособоронекспортом”
На рахунки цих британських компаній надійшло понад $29 млн. від російського постачальника зброї – “Рособоронекспорту” (належить “Ростех” Чемезова). Згодом ці гроші перераховувалися на рахунок першого віце-прем’єра республіки.

У 2012 році “Рособоронекспорт” перерахував цю суму на рахунок британської компанії Metastar Invest. Як мінімум $1,8 млн потрапило на рахунок в Угорщині, що належав офшорній компанії Velasco International. З “панамського архіву” відомо, що ця компанія належала Орханові Еюбову, синові першого віце-прем’єра Азербайджану. На своєму посту Ягуб Еюбов, зокрема, курирує машинобудівну промисловість.

Юристи, які вели справи Velasco International, вказували, що оригінали документів офшорної компанії слід відправляти в Баку. Репортери OCCRP перевірили цю адресу в столиці Азербайджану і з’ясували, що там живе сам Ягуб Еюбов.

Також гроші від “Рособоронекспорту” дісталися офшорній компанії, пов’язаної з бізнесом сім’ї президента Азербайджану Ільхама Алієва. У призначенні деяких платежів вказувалося, що гроші від “Рособоронекспорту” повинні пройти транзитом через британську Metastar Invest і дістатися іншого офшорній фірмі – Inmaxo Capital.

Inmaxo Capital виступала посередником при експорті цементу з Росії в Азербайджан для будівельної компанії Pasha Insaat, що входить в холдинг Pasha Holding. Цей холдинг контролює Аріф Пашаєв, батько Мехрібан Алієвої і тесть президента Азербайджану Ільхама Алієва.

У “Рособоронекспорт” відмовилися пояснити, яке було справжнє призначення платежів на адресу офшорних компаній, пов’язаних з високопоставленими чиновниками Азербайджану.

РуКрімінал

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on Середа, вересня 13, 2017 at 14:24 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.