
Як Ільхам Алієв купував в Європі вплив
Хто з росіян замішаний в “азербайджанському ландроматі”, питається видання РуКрімінал?
“Ландроматом” називають складну систему відмивання грошей, де використовуються банки в різних країнах і компанії-одноденки. Цього разу центр по дослідженню корупції і організованої злочинності (OCCRP) опублікував розслідування про те, як влада Азербайджану використовували фіктивні компанії у Великобританії для відмивання $ 2,9 млрд.
Гроші проходили через великий європейський банк – Danske Bank. Він заплющував очі на транзакції, хоча повинен був їх перевірити. Естонська філія банку обробляла рахунки всіх чотирьох азербайджанських компаній-“пралень”, дозволяючи мільярдам проходити через неї.
Велика частина грошей надходила на компанії-оболонки, зареєстровані у Великобританії. Також солідні суми дісталися компаніям в ОАЕ і Туреччині. (Деякі з транзакцій включають компанії з російського ландромату”, величезної системи відмивання грошей, раніше оприлюдненої OCCRP.)
Майже половина з $ 2,9 млрд надходила з рахунку Міжнародного банку Азербайджану (МБА), таємничої компанії-оболонки, пов’язаної з президентом країни Ільхамом Алієвим. Другим і третім найбільшими вкладниками були дві офшорні компанії, які мають прямі зв’язки з режимом. Частина грошей надходила безпосередньо від різних міністерств. І ще одна солідна частина – від російського “Рособоронекспорту”.
Лобіювання
Ці гроші йшли на підкуп європейських політиків, які лобіювали інтереси Азербайджану в ЄС. У тому числі – блокували резолюції, що засуджують порушення прав людини в колишній радянській республіці.
Наприклад, німецький політик Едуард Линтнер очолював комісію спостерігачів на президентських виборах в Азербайджані. На них в черговий раз переміг Ільхам Алієв. Через два тижні на його рахунок надійшла €61000 від британської компанії Polux Management.
Та ж сама компанія перераховувала гроші на рахунок чоловіка Ірини Бокової, болгарського політика і директора ЮНЕСКО. І на рахунку італійського політика Луки Волонте – колишнього керівника Європейської народної партії в Раді Європи. Він отримав більше $2 млн. за те, щоб не допустити прийняття резолюції ПАРЄ про політв’язнів в Азербайджані, вважає слідство.
З 2012 по 2014 рік уряд Азербайджану кинув до в’язниці більше 90 правозахисників, опозиційних політиків і журналістів (таких, як журналіст OCCRP Хадіжа Ісмаїлова) з політичних мотивів.
Особисті витрати чиновників
Компанія Metastar Invest (вона ж платила європейським політикам) перерахувала понад $12000 на рахунок однієї з кращих американських клінік – Johns Hopkins Medicine. У призначенні платежу зазначалося, що гроші призначені за послуги Ягубу Еюбову і його синові Еміну.
Еюбов-старший – перший віце-прем’єр Азербайджану і один з найвпливовіших чиновників країни. Його син Емін – посол республіки в Раді Європи.
У січні 2013 року Азер Гасимов, прес-секретар президента Азербайджану, отримав $ 18000. У призначенні платежу зазначалося, що це “депозит для освітньої поїздки в США“.
З рахунків компанії купували свіжі квіти ($6600), високоякісні кашемірові і вовняні вироби ($1672000), Німецькі розкішні автомобілі, італійський одяг, французькі парфуми. Хто в кінцевому підсумку отримав ці предмети – невідомо.
Зв’язок з “Рособоронекспортом”
На рахунки цих британських компаній надійшло понад $29 млн. від російського постачальника зброї – “Рособоронекспорту” (належить “Ростех” Чемезова). Згодом ці гроші перераховувалися на рахунок першого віце-прем’єра республіки.
У 2012 році “Рособоронекспорт” перерахував цю суму на рахунок британської компанії Metastar Invest. Як мінімум $1,8 млн потрапило на рахунок в Угорщині, що належав офшорній компанії Velasco International. З “панамського архіву” відомо, що ця компанія належала Орханові Еюбову, синові першого віце-прем’єра Азербайджану. На своєму посту Ягуб Еюбов, зокрема, курирує машинобудівну промисловість.
Юристи, які вели справи Velasco International, вказували, що оригінали документів офшорної компанії слід відправляти в Баку. Репортери OCCRP перевірили цю адресу в столиці Азербайджану і з’ясували, що там живе сам Ягуб Еюбов.
Також гроші від “Рособоронекспорту” дісталися офшорній компанії, пов’язаної з бізнесом сім’ї президента Азербайджану Ільхама Алієва. У призначенні деяких платежів вказувалося, що гроші від “Рособоронекспорту” повинні пройти транзитом через британську Metastar Invest і дістатися іншого офшорній фірмі – Inmaxo Capital.
Inmaxo Capital виступала посередником при експорті цементу з Росії в Азербайджан для будівельної компанії Pasha Insaat, що входить в холдинг Pasha Holding. Цей холдинг контролює Аріф Пашаєв, батько Мехрібан Алієвої і тесть президента Азербайджану Ільхама Алієва.
У “Рособоронекспорт” відмовилися пояснити, яке було справжнє призначення платежів на адресу офшорних компаній, пов’язаних з високопоставленими чиновниками Азербайджану.
РуКрімінал
Tags: corruption (корупція), Danske Bank, Johns Hopkins Medicine, OCCRP, Європейська народна партія, ЄС (Європейський союз), агенти впливу, Азербайджан, Алієв, Аріф Пашаєв, Британія, відмивання грошей, державницьке лоббі, Едуард Линтнер, Естонія, лобіювання, лоббісти, ОАЕ, офшори, ПАРЄ, Рада ЄС, РосОборонЕкспорт, РФ, С. Чемезов, Туреччина, ЮНЕСКО